Prečítajte si, koľko by ste mali denne prijať proteínov

0
1429

Kulturistka so zriedkavou chorobou umrela na následky vysokého prísunu proteínov – prečítajte si, koľko by ste ich mali denne prijať

Podľa austrálskeho spravodajského portálu Perth Now umrela toto leto austrálska kulturistka Meegan Heffordová na následky komplikácií súvisiacich s proteínovou diétou a zriedkavým genetickým ochorením.

Heffordovú našli v júni v bezvedomí v jej byte. Okamžite ju previezli do nemocnice a tam zistili, že má problém s močovinovým cyklom, o ktorom predtým zrejme nevedela. Je to zriedkavá genetická porucha, ktorá ovplyvňuje proces rozkladania proteínov v tele. Odhadom ju máva 1 človek z 8 500. Podľa Perth Now bola Heffordová práve vo finálnej fáze prípravy na kulturistickú súťaž, počas ktorej si zvýšila prísun potravín bohatých na bielkoviny a jedla aj proteínové doplnky vrátane nápojov.


Tip redakcie: Ak chcete mať veľké svaly dávkujte proteíny podľa nášho návodu


Bielkoviny hrajú veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe a udržiavaní svalovej hmoty aj zabezpečovaní pocitu nasýtenia po jedle. 

Väčšina ľudí však v skutočnosti prijíma množstvo bielkovín už prostredníctvom potravy – fazuľa, vajcia, ryby, orechy, mäso či tofu sú veľmi bohaté zdroje. Mnohí z nás majú bielkovín vlastne až priveľa.

Portál Business Insider sa preto rozhodol zistiť, koľko bielkovín denne potrebujeme a oslovil Lisu Sassonovú, odborníčku na výživu a docentku na Newyorskej univerzite. Tá tvrdí, že zistiť, koľko bielkovín by sme zhruba mali zjesť každý deň, sa dá pomocou jednoduchej rovnice.

Stačí iba vynásobiť svoju váhu hodnotou 0,8. Napríklad 68-kilový muž by mal podľa tohto vzorca prijať denne okolo 55 gramov bielkovín.

Väčšina z nás však spomínanú hranicu prekročí veľmi rýchlo. Na raňajky dve vajcia a chlieb, sendvič s morkou na obed a syrové placky s dusenou fazuľou na večeru obsahujú dokopy 70 gramov.

Ak to preženieme raz za čas, je to v poriadku. Ak sa to však deje pravidelne, môže to mať negatívne následky, počnúc priberaním a končiac problémami s trávením.

Pri istej dlhodobej štúdii, ktorú zverejnili v Časopise klinickej výživy (Journal of Clinical Nutrition), a ktorej sa zúčastnilo viac ako 7 000 dospelých jedincov, sa zistilo, že tí, ktorí prijímali viac bielkovín, mali v porovnaní s ostatnými, ktorých prísun bol nižší, viditeľnejšiu tendenciu priberať.

Ak teda uvažujete o nejakom proteínovom výživovom doplnku, najprv sa pozrite na to, čo bežne jete. Možno máte bielkovín viac než dosť.

Čítajte tiež:

Používate kondóm pri orálnom sexe? Mali by ste

Nový film Ivany Šebestovej čoskoro v kinách

Ak chcete dať dieťaťu jeho prvý mobil máme pre vás niekoľko užitočných tipov


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/healthy-living/a-bodybuilder-with-a-rare-disorder-died-on-a-high-protein-diet-heres-how-much-you-should-have-in-a-a7896386.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ