Návod ako prežiť, časť II.

0
2306

Niektorým veciam a nehodám sa dá často predchádzať. Stačí byť len viac obozretný a informovaný. Tento návod ako prežiť sa postará o to aby ste boli vždy pripravení. 

Takmer každý vie, že by sme nemali počas šoférovania esemeskovať, a že ak začneme horieť, treba si ľahnúť a kotúľať sa zo strany na stranu.

Život nám však môže pripraviť aj také situácie, pri ktorých nemáme poruke rýchlu a praktickú reakciu. Autori príspevkov na webovej stránke Quora sa nedávno zamerali na tipy, ktoré môžu zachrániť život, dajú sa jednoducho zapamätať a dokázali by skvelo pomôcť, ak by sa človek niekedy ocitol v nebezpečnej situácii.

Návod ako prežiť
fireplace-1548786_1920

Ak začne horieť olej na sporáku, vypnite horák a prikryte hrniec

Na uhasenie horiacich tukov by sme nikdy nemali používať vodu. Molekuly vody totiž klesnú na dno horúcej panvice, okamžite sa vyparia a plamene preto vyšľahnú ešte vyššie. Ak vám začne horieť olej, odstavte radšej prísun tepla a zamedzte prístupu kyslíka do ohňa.


Prečítajte si: Čierna Hora očernela. Pozrite si video, ktoré zachytáva obrovský požiar

Pri bodnutí niečím ostrým nevyťahujte daný predmet z rany

Vytiahnutím predmetu, ktorý máte zabodnutý v tele, zvýšite rýchlosť krvácania. Namiesto toho prekryte ranu a usilujte sa zastaviť krvácanie, kým nepríde zdravotník.

Väčšina leteckých nešťastí sa stane do troch minút po štarte alebo osem minút pred pristátím

Bezpečnosť letectva sa údajne riadi pravidlom +3/-8. Ľudia by preto mali byť ostražitejší po štarte a tesne pred pristátím. Až 80% leteckých nehôd sa udeje práve vtedy. Namiesto počúvania hudby či sledovania filmu dávajte počas týchto krátkych chvíľ radšej pozor a očami si prejdite východy.

airplane-1209752_1280

Najviac úmrtí pri domových požiaroch spôsobí vdýchnutie dymu, nie popálenie

Držte sa pri zemi, aby ste sa nevdýchli priveľa dymu.

Ak utrpíte zranenie na verejnom mieste, požiadajte o pomoc jednu konkrétnu osobu, aby ste sa vyhli takzvanému efektu prizerajúcich sa divákov

Podľa známeho psychologického fenoménu zlyhávajú ľudia v davoch pri poskytovaní pomoci, pretože si všetci myslia, že zasiahne niekto iný. Ak ste pri svojom zranení schopní volať o pomoc, vyberte si jednu osobu a orientujte svoju žiadosť na ňu. Budete tak mať väčšiu šancu, že pomoc, ktorú potrebujete, aj dostanete.


Prečítajte si: Prekliate auto Jamesa Deana, zabilo ďalších ľudí

Baterka môže byť najlepšia zbraň proti útočníkovi

Žiarivé svetlo baterky môže odvrátiť útok zlodeja rovnako účinne ako slzotvorný plyn či zbraň. Ak k vám kráča niekto, kto pôsobí agresívnym dojmom, ostré svetlo do 300+ lúmenov (v najextrémnejších prípadoch) namierené do jeho alebo jej očí vám zabezpečí šancu utiecť, predovšetkým v noci. V prípade, že by ste si danú situáciu iba zle vysvetlili, nespôsobíte danej osobe priveľkú ujmu a nedostanete sa do zbytočných problémov.

Ak sa stratíte na výlete, hľadajte plot alebo potok

Voda tečie zásadne dolu kopcom a zakaždým k väčšiemu toku alebo vodnej ploche. Plot zasa takmer vždy vedie k ceste alebo k nejakým budovám.

nature-1281731_1920

Na provizórne uskladnenie vody použite kondómy

Kondómy sú neuveriteľne elastické. Môžete to využiť vo svoj prospech, ak si potrebujete rýchlo urobiť veľké zásoby vody. Kondómy fungujú ako vaky a vmestia sa do nich aj štyri litre vody. Dajú sa použiť aj na ochranu pred vodou – ako elastický obal cenných predmetov, napríklad zápaliek alebo vysielačiek.

Hľadanie východov v predstihu vám pomôže prekonať takzvané „skreslenie stavu normálnosti“

Ak úrady vyhlásia výstrahu pred prírodnými katastrofami, mnohí ľudia sa nepohnú z miesta, hoci dostanú pokyn na evakuáciu. Psychológovia nazývajú tento fenomén „skreslenie stavu normálnosti“, teda tendencia myslieť si, že všetko dopadne dobre, hoci sme evidentne v nebezpečenstve. Vymaniť sa z takéhoto skresleného stavu sa dá údajne zisťovaním polohy únikových východov, ak sme napríklad v kine či reštaurácii. Mentálna príprava na prípadnú ohrozujúcu situáciu trénuje ostražitosť.

Dúfame, že po tomto článku viete ako prežiť a budete obozretný v každej situácii.

Čítajte tiež:

V Argentíne objavili 30-tonový meteorit, druhý najväčší na svete

Podpora, ktorá umelo znižuje nezamestnanosť