Týchto 7 postupov vám pomôže vyhrať každú hádku

0
3172

PODĽA VEDCOV VÁM TÝCHTO SEDEM POSTUPOV POMÔŽE VYHRAŤ KAŽDÚ HÁDKU

Pozrime sa spolu na najúspešnejšie rady, ako vysvetliť svoj názor zdvorilým a kultivovaným spôsobom. Po kontroverzných voľbách sa ľahko dostanete do kontaktu s niekým, kto má iný názor ako vy.

16979723 - screaming angry couple fighting with red boxing gloves

Pokojné rozhovory sa tak veľmi rýchlo vedia zmeniť na nepekné. Ak sa odohrajú napríklad v rámci rodiny, môžu poriadne znepríjemniť dovolenku.

Máme pre vás najúčinnejšie postupy, ako vysvetliť svoj názor zdvorilým a kultivovaným spôsobom.

Neusilujte sa vyhrať

Útočením na názory toho druhého ho iba posuniete do režimu útok alebo útek. Len čo sa ocitne na hrane, už vás k sebe nepustí.

Ak teda chcete byť presvedčiví, trénujte takzvaný extrémny súhlas – vyvoďte z kontroverzných názorov danej osoby logický, možno až absurdný záver.


Tip redakcie: Ak robíte nasledovné, ste konverzačný narcista


Buďte zdvorilí

Debatní tréneri síce tvrdia opak, ale hádky nie sú racionálne.

Berte teda ohľad na názor toho druhého, nech znie akokoľvek absurdne.

„Ak ľudia dostanú akési potvrdenie svojej vlastnej hodnoty, majú tendenciu byť prístupnejší k informáciám, ktoré spochybňujú ich presvedčenie,“ vyjadril sa profesor psychológie na Kalifornskej univerzite v Irvine Peter Ditto pre časopis New York v roku 2014.

Len čo si vytvoríte takéto emocionálne prepojenie, môžete sa pustiť do logických argumentov.

Klaďte otvorené otázky

Psychológ John Gottman, ktorý pracuje s pármi, radí, že pri riešení sporu s manželom či manželkou by ste mali klásť otvorené otázky. Daná osoba tak dostane možnosť viac sa otvoriť.

Napríklad:

  • Ako by si to zmenil(a), keby si mal(a) všetky peniaze sveta?
  • Ako si predstavuješ svoj život o tri roky?
  • Čo sa ti páči na tvojej práci?

Pomôže to aj pri hádkach na pracovisku – otvorené otázky vedia zmeniť bojovú atmosféru na spoločné úsilie.

Verte si

Ľudia nepočúvajú najmúdrejších ľudí v miestnosti.

Podľa istej štúdie z roku 2013 preferujú poslucháči jednotlivcov, ktorí budia dojem, že vedia, čo je správne.

Profesor manažmentu na Univerzite v Utahu Bryan Bonner tvrdí, že ľudia nevedome venujú pozornosť takzvaným povrchným náhradám odbornosti, napríklad extroverzii, pohlaviu, rase či úrovni sebavedomia, namiesto toho, aby počúvali, čo daná osoba v skutočnosti hovorí.

„Dúfame, že najväčší vplyv dosiahneme faktami,“ povedal Bonner v roku 2013 pre časopis The Wall Street Journal. „Často však iba tipujeme, kto je pri debate odborník – a mýlime sa.“

53298688 - cute happy couple enjoying a cup of coffee while on a date at a cafe

Zrkadlite súhlas

Robert Cialdini píše vo svojej knihe Vplyv: Psychológia presviedčania (Influence: The Psychology of Persuasion) o takzvanom spoločenskom dôkaze. Považuje ho za jednu z najlepších metód, ako dosiahnuť, aby ľudia pozerali na veci tak, ako chcete. Opiera sa totiž o známu tendenciu väčšiny z nás prispôsobiť sa názorom ostatných, aj keď nám pripadajú zvláštne.

Podľa teórie spoločenského dôkazu predpokladáme, že správanie druhej osoby je v určitej situácii správne. Preto mávame napríklad pri pohľade na dlhé rady pred reštauráciou pocit, že ich jedlo musí zákonite chutiť skvelo, a preto je podpora známych osobností skvelý marketingový ťah.

Používajte grafy

Podľa štúdie z roku 2014, ktorú viedli vedci z Cornellovej univerzity Aner Tal a Brian Wansink, dôverujú ľudia vedcom. Ak teda spravíte niečo, čo pôsobí vedecky – napríklad použijete graf – budete vierohodnejší.

„Prestíž vedy zjavne dodáva väčšiu silu dokonca aj takým banálnym prvkom ako grafy,“ tvrdia Tal a Wansink.

Zabudnite na vtipné historky

Rozprávanie o vašom strýkovi či spolubývajúcom na internáte, ktorí jedia maslo na kilá, a predsa sú zdraví, je vtipná.

Ak však chcete, aby vás niekto bral vážne, potrebujete siahnuť po údajoch, najlepšie takých z overených štúdií a doplnených príkladmi.

Namiesto toho voľte radšej konsenzus.

„Vedci často považujú konsenzus za najlepší nástroj na vyhrávanie sporov. Má to svoj dôvod,“ uvádza Jacquelyn Gillová na portáli Contemplative Mammoth. „Vedecký konsenzus je vlastne súbor názorov všetkých vedcov, nielen toho, s kým sa hádate.

Môže sa stať, že s ním jeden či dvaja jednotlivci nesúhlasia (je to podobné, ako keď niektorí ľudia neveria, že došlo k holokaustu). Ak však dospeje drvivá väčšina vedcov ku konsenzu, znamená to obrovskú podporu pre danú myšlienku, ktorú tým pádom možno považovať za istú vec založenú na najnovších poznatkoch.“

Čítajte tiež:

Keď hovoríme jedno a myslíme si druhé: Ako dešifrovať ženské frázy

Sexuálne roboty pre starších či osamelých a ich temné stránky

Ako odhaliť neveru – Dávajte si pozor na tieto príznaky


Zdroj:http://www.independent.co.uk/life-style/arguments-seven-tactics-winning-disputes-disagreements-professionalism-a7844861.html