Tip pre kutilov: Zostrojte si vlastný solárny balón

2
2737

Chcete nahliadnuť, ak nie osobne, tak aspoň kamerou do výšin, vzniesť do oblakov niečo vaše a zároveň sa kochať zaujímavým úspechom? Nepovieme si, ako si zostrojiť raketu, či vrtuľník, ale niečo jednoduchšie a možno o štipku banálnejšie. Pojem solárny balón asi veľa ľuďom nehovorí nič, preto sa určite oplatí ho vysvetliť viac.

Solárny balón je poháňaný čím?
Ako názov napovedá, balón je poháňaný slnkom. Jeho zostrojenie a fungovanie je pritom veľmi jednoduché. Potrebujete niekoľko veľmi ľahkých čiernych igelitových vreciek. Lepiacu pásku a ľahké a pevné vlákno na upevnenie. Je len na vás, aký tomu dáte tvar. Vás solárny balón by mal byť ale uzatvárateľný aby vzduch neunikal. Vašou úlohou po vytvorení tvaru bude dostať vzduch dnu. To nadšenci pre solárne balóny robia buď behaním po lúke, spätným chodom vysávača lístia, alebo pomocou ventilátora. Takto nahnaný vzduch uzatvorte a čakajte, kým slniečko zapracuje. Práve pôsobenie slnka na vzduch vo vnútri tohto balóna s pomocou čiernej farby vriec vzduch vo vnútri zohreje. A čo robí teplý vzduch? Áno, stúpa.

Tak funguje teplovzdušný balón a tak tiež funguje vás vlastný solárny balón. V USA si solárne balóny stavali deti, študenti aj dospelí chlapi už v deväťdesiatych rokoch. Trochu viac ich zviditeľnil Youtube.
Nuž ale pozrite, aké zaujímavé balóny môžu letieť vzduchom…

Dokonca jedno video z Českej republiky:

Comments are closed.