Teroristický útok v Tunisku – na pláži a recepcii hotela

0
4134

Neuveriteľné a tragické. Šialený krvavý a najmä nelogický terorizmus presiahol hlavné mestá a zasiahol už aj tam, kde sa dotýka celej Európy. Na miestach, kde sa bez akejkoľvek zbrane a ochrany zdržiavajú najmä oddychu chtiví Európania – pláže a hotelové rezorty, boli miestom ďalšieho krvavého útoku teroristov na náhodné obete v tuniskom letovisku Sousse. Na pláži hotelov Bellevue a Royak Kenz pri Port El Kantaui sa vylodilo niekoľko teroristo. Prišli na člne z mora a strieľali do náhodných ľudí. Podľa médií prišlo o život 27 ľudí, medzi ktorými sú prevažne britskí a nemeckí turisti rôzneho veku. Za útokom má stáť Islamský štát.

šialený teroristický útok
Samovraždený útočník na recepcii hotela
O niečo menej známy útok v našich médiách sa odohral v hoteli RIU Imperial Marhaba na recepcii hotela, kde sa odpálil samovražedný útočník. Informácie sa rôznia a medzi sebou pletú. Najmä novinári pletú informácie preto, že tak trochu nezvyčajne ide o niekoľko útokov naraz a oni pokladajú pre jazykovú bariéru celú udalosť za jediný útok jedinou skupinou. Žiaľ, aj tento hotel je v ponuke slovenských cestovných kancelárií. Slováci zatiaľ naše úrady medzi obeťami nepotvrdzujú.

Ľudia nakrútili šialenca na mobil:

Komplikovaná situácia v Tunisku

Po drsnom útoku teroristov v Barse v hlavnom meste Tunis sa Tunisko spamätávalo u útokov a posilnilo bezpečnosť v metropole. Asi len málokto čakal útok z mora na nechránenú pláž. Aj takéto plánovanie teraz zrejme nastaví Islamský štát ako štandard. Je tak možné vzhľadom aj k iným útokom dnes očakávať, že nebudú jediné a ďalšie nasledujú. Hotely, ktorých sa útok dotýkal, sú v ponuke slovenských cestovných kancelárií a aj Slováci sa v týchto hoteloch nachádzajú. V súčasnosti je na mieste polícia, ozbrojené zložky a zabezpečujú oblasť, aby sa nič podobné nezopakovalo. Dá sa očakávať, že tuniská vláda odteraz výrazne posilní hliadkovanie v turistických centrách voči prípadným ďalším prípravám, ako aj hliadky námorné. Turizmu žiaľ tieto útoky veľmi uškodia, o čo presne aj Islamskému štátu ide. Vážny problém nastáva aj na strane cestovných kancelárií, ktoré predkupujú svoje kapacity v destináciách a práve sa pripravujú na najsilnejšie mesiace júl a august. Tunisko teda momentálne čaká neľahká úloha.

foto: egyptianstreets.com
source: kontakty priamo v Tunisku, článok evokovaný medializáciou