Témou novej turistickej sezóny bude bezpečnosť. Bojíte sa cestovať aj vy?

0
2145

Niet lepšie obdobie na dovolenku ako letné prázdniny plné tropických slnečných dní, ktoré nás nabijú pozitívnou energiou. Práve počas nich vrcholí turistická sezóna, s ktorou sa už každoročne spájajú aktuálne témy. Tento rok bude hlavnou otázkou bezpečnosť, ktorá robí vrásky na čele mnohým cestovným kanceláriám.

Bezpečnosť a turistická sezóna 2

Má to byť zaujímavá sezóna a podľa viacerých môže navždy zmeniť obraz cestovného ruchu. Aj takéto vyjadrenia prichádzajú od hotelierov, animátorov a majiteľov cestovných kancelárií znepokojených zhoršenou bezpečnostnou situáciou vo viacerých obľúbených destináciách, čo výrazne ohrozuje ich prácu. Problémy však avizujú aj naše cestovné kancelárie, podľa ktorých klesá záujem o najobľúbenejšie krajiny a klienti si buď vyberú niečo netradičné alebo skúsia dovolenku doma na Slovensku.

Záujem o dovolenky v zahraničí mierne poklesol

Už posledné dva roky ukazovali na oslabený predaj dovoleniek v niektorých krajinách, čo sa v dôsledku aktuálnych bezpečnostných rizík nezmení ani teraz. Predstavitelia týchto štátov sa síce snažia svet ubezpečiť, že majú všetko pod kontrolou, no viaceré šokujúce udalosti tieto tvrdenia vyvrátili, čo sa odrazí slabším záujmom aj počas tohtoročnej sezóny. Predpoklady hovoria o niekoľkopercentnom poklese, ktorý môže pre mnohých znamenať koniec biznisu.

Obľúbené dovolenkové destinácie čaká ťažký rok

Koľkí z nás snívali o návšteve pyramíd, idylického Tuniska či tradičných gréckych ostrovov, no po zhoršení bezpečnostnej situácie sa tohto sna vzdali? Za posledné mesiace vzrástli počty ľudí strácajúcich dôveru v obľúbené dovolenkové krajiny niekoľkonásobným podielom. Aj keď každá cestovka má iné skúsenosti, väčšina z nich sa zhodne, že ľudia sa od populárneho Grécka, Turecka či severu Afriky odvracajú a tento rok bude pre nich v rámci snahy udržať si klientelu dosť veľkou skúškou.   


Bezpečnosť, turistická sezóna

Stále viac turistov skúša krásy Slovenska

Žiadnej krajine nechceme priať úbytok turistov, no z tejto situácie dokážu vyťažiť práve naše národné parky a jazerá. Slovensko našťastie nemá žiadne problémy s terorizmom a vojnovými konfliktmi, takže našinec sa cíti doma bezpečne. To ho vedie k výberu dovolenky u nás a ak si nevyberie najdrahšie tatranské lokality, dokáže aj poriadne ušetriť. Krásy Slovenska sú na každom kroku a na to, aby sme ich všetky spoznali, nám jeden život stačiť nebude.

Cestovný ruch trpí aj šírením strachu v médiách

Milovníkom cestovania sa síce Slovensko páči, no kvôli ich túžbe spoznávať svet im to stačiť nebude. Nezastavia ich ani bezpečnostné riziká a reálna hrozba ohrozenia života, ktorá sa síce  poprieť nedá, no niekedy ide o nafúknutú mediálnu bublinu. Spravodajstvo nás presviedča, že situácia je horšia ako v skutočnosti a cielenou propagandou chce zámerne šíriť strach. Stačí sa však pozrieť na tisíce turistov, ktorí sa v zdraví a šťastí denne vracajú z ohrozených destinácií a uvedomiť si, že medializácia zhoršenej bezpečnosti je do istej miery hrou na ľudí.

Bezpečnosť a turistická sezóna 3

Prázdniny už klopú na dvere, takže je najvyšší čas vybrať si nejakú dovolenku a pripraviť sa na návštevu svojho vysnívaného miesta. Tohtoročná sezóna však potvrdzuje, že hlavnú úlohu pri výbere bude zohrávať bezpečnosť a kto ju nevie garantovať, ten sa s preplnenými plážami veselých turistov rozlúči. Uvidíme ako to celé dopadne a či sa obavy cestovných kancelárií spojené s poklesom záujmu o dovolenky v zahraničí potvrdia alebo ide len o tragické scenáre prezentované médiami, ktoré zámerne vyvolávajú strach.

Čítajte aj:

Thajsko úplne zatvára časť obľúbených ostrovov. Takto sa chce chrániť pred prívalom turistov.

Na čo sa môžete tešiť, ak navštívite Borneo?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ