Televízny hnus, 2. diel: reality show Farma na Markíze

0
2832

Názor na televíziuNázor: Reality show sú v posledných rokoch jedny z najpopulárnejších formátov televízie vôbec. Nie je to len u nás, ale aj v zahraničí. Kým už dávno nastal čas, kedy by sa mali reality show pre nestratenie vážnosti televízií uberať skôr do praktickej formy, uberajú sa do formy špiny, vulgarizmov a morbidity. Dobre, možno farmárčenie, alebo hľadanie partnera pre osamotených farmárov sú praktické témy, pridať by sme mohli aj kuchárske šou, práve z farmárskych relácií sa ale vykľuli studne nevyčerpateľnej ľudskej hlúposti a idiocie. Stačilo potom málo, na strane televízie sa orientovať len na túto oblasť, na strane ľudí byť inšpirovaní peniazmi. Farma na Markíze stratila vážnosť, keď si po prvom diely výroba programu uvedomila, čo všetko by mohli spraviť tvrdšie a zajímavejšie pre diváka. Televíziu pritom nezaujímalo, či to má svoju rozumnú mieru, alebo nie. V podstate neexistuje v krátkej histórii tohto formátu u nás jediný diel, ktorý by splnil svoj účel.

Život na farme aký sme nevideli
Šou sľubovala život v drsných podmienkach na farme, kde bude množstvo práce, tvrdej driny a starosť o vlastné prežitie. To sa aj darilo udržiavať čiastočne v prvom diely. Televízia, ako ktorákoľvek iná televízia a médium s takým niečím ako izolovanou farmou si však uvedomí, že ľudia chcú vidieť nechutnosti. Na zaujimavosti.net už pár rokov používajú jednu definíciu pre reality show a tú zdieľajú dnes azda všetky bulvárne plátky, blogy a rôzne názorovníky, niekedy doslova skopírovanú odtiaľto, ale budiš. Veď je to pravda. Národ slovenský skrátka baví sa pozerať, že sú aj väčší idioti a blázni, než sú oni. Nuž a takto je presne televízia hnaná k tomu, aby sme sa mohli pozerať aj hádky s navretými žilami, vypočuť si nažhavený pípač vulgarizmov, ale trebárs aj prilákať zrejme morbídnejšiu časť divákov na zabíjanie zvierat a ich porciovanie už pred deviatou večer. Pozerať na sto krát dookola obmieľané názory žien na farme, že „nechcú byť pritom“, že to „nerady vidia a nerady robia“. V ukážkach pre azda každý jeden diel farmy sme mali možnosť vidieť takmer rovnaké názory a rovnaké situácie. Nič nové. Hádky, rôzne skupinky, a znova hádky, intrigy, rozvady.

Poviete si ako nedivák týchto šou, že skúsite nazrieť do tej farmy, či je to naozaj o živote 100 rokov dozadu, kedy bolo nutné si všetko pripraviť ručne. Vy sa pritom cítite ako hlupák, ak ste čakali naozaj reálnu prácu. Varenie a zháňanie potravy je tu len okrajovou témou, aby nikto nič nekritizoval. To hlavné sú tu pošuškávania, pohľady, urazené ksichty, nadávky, zlo, strach sa pohnúť, krik a vresk. Debilné hlášky, rozumy tupých ľudí, nevypočuté názory tých, ktorí aspoň nejaký rozum majú, len ich možno vidina výhry prilákala do šou. Nevidíte nič z praktických rád, ako si vytvoriť prístrešok na lúke, ako hľadať vodu, čo jedlé možno v lese nájsť a ako sa postarať o zranenie len s pomocou prírody. Nie, žiadne prežitie na farme ale ľudské intrigy, hnev, zlosť, a len vďaka zmluvám a kamerovom strihu len tak tak udržanie sa, že si tam naozaj nerozbijú všetci držky a hlavy nerozsekajú sekerami.

Blbec, čo už
Aj ja si pripadám ako blbec, ak som očakával od každej jednej z doteraz vysielaných šou Farma, že ukážu naozaj niečo zo skutočného dedinského života. Mám dojem, akoby moje spomienky na detstvo a tvrdú prácu na poli pri nahadzovaní sena na ostrvky, zvážaní sena do humna, či dennom skorom vstávaní aby boli napojené zvieratá… takmer by to boli len spomienky. Dnes je každý frajer, keď si myslí, že vie, čo to znamená a že to pozná. Život pri lese, v poznaní každej byliny, plodov lesa, ovocia, húb, spôsobov ich úpravy aj s celým bohatstvom života spojeného s prírodou, nič z toho sme v šou nevideli. A pritom jej imidž o tom hovoril. Niektorí sme sa cítili podvedení, že to bude šou o prežití a nič z toho. V druhej šou už po prvom diely bolo jasné, že to vôbec nemá cenu a osobne sa o tretej šou dozvedám len z upútaviek pri sledovaní iného programu a z neprehliadnuteľných médií, ktoré žerú a prepierajú intrigy a bodrel medzi ľuďmi tam. Hlavný vysielací čas a tento program v ňom, to je istá voľba v niektorých podnikoch, kde si farmu vyžiadajú podaktorí nadšenci. Či chcete alebo nie, vidíte tak hoci bez zvuku neustále nadávky, kričanie po sebe, zaháňanie sa slovami. Nervy, vrieskajúce klapačky a kde je tá príroda, ukážka čistenia lesa a spotreby palivového dreva, alebo čokoľvek, čo možno naozaj považovať za život na farme. Televízia, ktorá očividne pochádza z mesta a kozu videla len u vzdialenej tety z dediny, nepotrebuje ukázať život na farme. Ale ľudí na izolovanej farme, ktorým riadne cinká z celej izolovanosti a bezradnosti na karbit. Každý dnes potrebuje peniaze, rovnako ako ja, ale svoju hodnotu má aj ľudská dôstojnosť.

Markíza spamuje cez SMS
V podvečer 16. decembra 2012 dokonca nevedno odkiaľ mali číslo, píše televízia Markíza sms, aby sme nepremeškali veľký DUEL reality show Farma a zahlasovali za svojho víťaza. Ďakujem za SMS, ale vďaka nej viem teraz presne, čo budem robiť. Pozrieť pár DVD, ktoré prišli ako darček v predstihu a deň bude o niečo krajší a hodnotnejší.

A. K. Toman