Svetový deň vody pripomína potrebu ochrany vody

2
2225

Od roku 1992 si pravidelne, 22. marca, pripomíname Svetový deň vody, ako memento toho, že na svete stále žije viac ako miliarda ľudí s akútnym nedostatkom pitnej vody. Rok 2018 OSN označila mottom „Nature for water“, v rámci ktorého sa chce zamerať na zlepšenie ochrany vody a potrebou udržateľného nakladania s vodnými zdrojmi. Z tohto pohľadu sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s veľkým bohatstvom.

Slovensko je z hydrologického hľadiska neobyčajne zaujímavou krajinou. Napriek svojej malej rozlohe sa na ňom nachádza až 1900 minerálnych zdrojov rozmanitého zloženia. Vďačí za to bohatým geologickým podmienkam, rozdielnej morfológii územia, množstvu zrážok v konkrétnych lokalitách, ale aj tomu, že sa nachádza na streche Európy, kde je rozvodie Baltského a Čierneho mora. Aj preto na Slovensku nemožno nájsť takmer dve identické minerálne vody s rovnakým zložením.

Celkovo máme na Slovensku 122 uznaných zdrojov liečivej a minerálnej vody, z čoho 23 sa plní do obalov ako prírodná minerálna voda. V porovnaní s našimi českými susedmi je to dvojnásobne viac. Prírodná minerálna voda je výnimočná najmä svojou pôvodnou čistotou a charakteristickým obsahom minerálnych látok. Jej výnimočné vlastnosti sú zachované vďaka podzemnému pôvodu a chránené pred každým rizikom znečistenia. Slovákom sa tak na stôl dostáva vysoko kvalitná a unikátna voda pôvodného prírodného zloženia, s bohatým zastúpením minerálov a bez akejkoľvek chemickej úpravy, či dezinfekcie. “ hovorí výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd Lucia Morvai.

Pitný režim stále trochu podceňujeme

Aj keď Slovák vypije v priemere 65 litrov minerálnej a pramenitej vody za rok, stále je to málo v porovnaní napríklad s Talianom, ktorý vypije ročne až 3 krát viac. Príjem vody je pre ľudský organizmus nevyhnutný. „Ľudia robia najväčšiu chybu v pitnom režime v tom, že po vode siahajú až vtedy, keď sa začnú potiť, klesne im tlak, pociťujú únavu, skrátka cítia sa nanič. Začať piť, keď už pociťujeme tieto príznaky, je neskoro,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ.  Preto je veľmi dôležité pravidelne prijímať tekutiny a vyvarovať sa veľkým výkyvom v pitnom režime. Príjem tekutín je dobré rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa. Pri vypití 2,5 litra tekutín denne, to môže byť napríklad režim 5×0,5 l pri bežných piatich jedlách (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera). Pitný režim by mal byť pestrý, nie monotónny. „Súčasťou vyváženého pitného režimu má byť pramenitá a minerálna voda. Každý z nás má svoje preferencie, na základe ktorých sa rozhoduje pri jej výbere. Niekto uprednostňuje vody s vyšším obsahom sodíka, alebo horčíka, niekto si vyberá dojčenskú vodu,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ.

Koľko vody potrebuje naše telo?

7- až 10-ročné deti: 60 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti

10- až 13-ročné deti: 50 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti

14-ročné a staršie deti + dospelí: tak ako dospelí, teda 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti.

Viac informácií nájdete na www.copijeme.sk

Čítajte tiež:

Ako pomôcť dieťaťu lepšie vám rozumieť

Müsli, cereálie či kokosová voda. Zdravé jedlá alebo len vyhodené peniaze

Kanály v Benátkach kompletne vysychajú

Comments are closed.