Stránky Národnej galérie sú jedine amaterizmom a šialenstvom

5
2029

Stránky Slovenskej národnej galérie zmenili svoj vizuál. Podľa informácií Nového Času ide dokonca o stránky vytvorené za 25 000 €. A práve táto suma je niečo neuveriteľné a šialené. Z peňazí daňových poplatníkov vraj dali spraviť stránku modernú a umelecky hodnotnú niekomu, čo sa v tom vyzná. Žiaľ ide o brutálne obrovské zlyhanie po logickej stránke, ako tiež po stránke dizajnérskej a webovej.

Najsmutnejšie je, že ľudia v galérií nemajú ani najmenšieho poňatia o tom, aká je čo i len základná úloha webu a aké sú reálne ceny webstránok. Je pravdou, že doména SNG.sk má istotne vysokú hodnotu, no tu šlo o samotný web za vraj 25 000 €. Dovoľujem si podotknúť, že stránky v tomto stave som osobne vytváral v mojich začiatkoch práce na webe, pričom šlo o prvé hodiny skúšania, ako vôbec funguje HTML kód stránok. Hodnota súčasnej stránky je odhadom maximálne 10 € a to dokonca s poriadnym preháňaním.

Stránky Národnej galérie sú jedine amaterizmom a šialenstvom

obrázok aktuálneho stavu SNG.sk

 

Niekoľko zmyslov stránok chýba:
Na týchto nových stránkach chýba niekoľko zmyslov a vôbec dôvodov, prečo je web webom. Chýba grafika, ktorá púta čitateľa. Skôr to vyzerá ako stránka po útoku hackerom, kde odpálil CSS súbor zadávajúci farby a obrázky. Akoby šlo o web provizórny, pretože originálne stránky sa niekam stratili. Asi nikto na svete si nedovolí na tak dôležitom webe riskovať s hnusným dizajnom, neprofesionálne spraveným vzhľadom a už vôbec nie prácou nejakého „odborníka na web“. Po dizajnérskej stránke ide o brutálne zlyhanie a po stránke odbornej „googlackej“ to je webový fail roka 2011, a to ešte stihli koniec roka. Je smutné, že práve Slováci sú tohto schopní. Webové stránky majú predsa informovať a slúžiť pre tento účel dlhodobo. Udržať si čitateľa. Stránky v tomto prípade vyzerajú ako nepodarený web niekde na freehostingu, zároveň sú veľmi neprehľadné a nemáte vôbec istotu, že na nich nájdete, čo potrebujete. Za 25 000 € si dokážem predstaviť naozaj bohatý web s perfektnou grafikou, výborným systémom pre čo najlepšie funkcie ovládania s možnosťou prihlásenia, odberu noviniek, vyhľadávania a množstva obsahu. Za 25 000 € urobiť web pre galériu? To by bola vynikajúca možnosť zviditeľniť portfólio ktoréhokoľvek štúdia a webmastera. Kde bola nejaká súťaž, ako sa k nej vôbec mohli šikovní ľudia dostať a ponúknuť svoje služby, keď o ničom tí správni ľudia nevedeli? Že by zase klasicky po slovensky bol dohodnutý jeden? Na Slovensku by sa dalo nájsť množstvo výborných webmasterov, ktorí by to zvládli spraviť na perfektnú úroveň už za 100 € a stránky by sa nemuseli ani medzinárodne ničoho hanbiť.

Stránky pre vládu či podnikanie sú o inom
Celé roky to žiaľ tak funguje, že pokiaľ chce stránky firma, čo sa vyzná alebo sa chce vyznať a nezatvára oči, cena je úplne iná, ako keď ide o web pre štát, pre veľké firmy a podobne. Tam sa až tak na ceny nepozerá, ide to predsa do nákladov a nejde to z peňazí toho, čo to schvaľuje. Preto aj taká blbosť, ako spomínaný úbohý web s hodnotou maximálne 20 € (to počítam čas toho, čo vymýšľal čo najviac strohý web ako to len ide), sa pre štát dá na faktúru napísať ako vec za 25 000 € a nikto to riešiť nebude. Takto funguje tunel. Rovnaký ako štát kúpi pre nejakú štátnu inštitúciu sa dá spraviť za 33 € ale oni ho kúpia za 12 000 €. Časté sú prípady, kedy sa dá celý web stiahnuť zadarmo a upraviť, lenže kúpia ho niektoré obce pre svoje prezentačné stránky od výmyselníkov, či dohodnutých „predajcov“ aj za 2 000 € a to je potom skoro čistý zisk. Webové stránky, emaily, domény a celkovo túto oblasť ale akosi naše zákony a kontroly neriešia. U nás sa totiž zrejme stále v týchto veciach spí…. a dosť tvrdo.

Asi len vtip…
Nakoniec stále neveríme, že toto je reálne, a že vôbec je web naozaj myslený vážne. Čakáme, že ide predsa len o provizórny, kým sa pripravuje nový a slušný. Tomuto totiž nie len že chýba logika a rozum, ale hlavne spravodlivosť. Tieto stránky doslova urážajú prácu ostatných webmasterov a dizajnérov, ktorí vytvárajú nádherné stránky za pár eur a niekto za nič získa toľko financií, že celý rok už nemusí vôbec drieť a môže si užívať luxus na piatich krásne exotických dovolenkách. Urážajú ale aj skutočnú prácu výrobcu webových stránok, pretože ťažko považovať práve hento za webové stránky. Degradovanie hodnoty domény už svet pozná, nuž toto je slovenská prvotina. Ako na šťastie ďalej uviedol spomínaný článok v Novom Čase, od marca bude online poriadny web a bude sa prehodnocovať, či boli financie správne doteraz použité. Škoda len, že si to nikto nevšimol skôr a stránky spustili.

Comments are closed.