Somálskí piráti sú stále o krok vpred

0
2146

Torpédoborec Maršál ŠapošnikovJe dosť zaujímavé čítať, čo všetko sa deje v Indickom oceáne. Niekto pred rokmi rozbehol obrovský biznis, pirátstvo v Indickom oceáne. Stovky lodí šialení piráti zajímajú, a následne žiadajú výkupné. Pre našinca bez mora je asi ťažko predstaviteľné to, byť zajatcom na mori africkou skupinou pirátov a prežiť tak celé mesiace čakania na ich vykúpenie. V poslednej dobe sa dozvedáme aj o úspechoch francúzskych a ruských lodí, mimo ďalšie skupiny v spolupráci azda s celým svetom. V poslednej dobe sa pridalo aj čínske námorníctvo. Somálski piráti však momentálne začali operovať na väčšej rozlohe ako 2000 kilometrov štvorcových, čo ešte viac sťažilo ochranu a sledovanie hliadkam.

Pred pár dňami chytil ruský torpédoborec Maršál Šapošnikov skupinu somálskych pirátov. Problém však je že vzhľadom k medzerám v medzinárodných zákonoch ich museli pustiť. Majú svoje práva, takže ak sa plavia a dostihne ich hliadková loď, zbrane hodia do mora a chovajú sa ako rybári. Aj keď každý vie, že ide o pirátov, majú svoje práva a medzinárodné dohody by ich ospravedlnili, oslobodili a nehrozí im nič. Je potrebné piráta chytiť pri čine, ba v  niektorých prípadoch aj čin sa ťažko dosvedčuje. Ak sa nájde ozbrojená posádka lode, ktorá má loď upravenú aj na ťahanie ukoristených lodí, či na pripojenie k trupu koristi, potom vojenské posádky hliadkových lodí tieto zariadenia zničia a Somálcov nechajú neozbrojených na menšej lodi, ak je ich viac a ostatné potopia. Bežný postup. Aj keď taká potopená pirátska loď by mohla obsahovať zaujímavé dôkazy o ďalšej činnosti.

Čo tak vylepšiť postupy?
Somálski piráti musia byť ovládaní z nejakého miesta. Zajaté lode musia niekde kotviť, pobrežie Somálska sa predsa dá kontrolovať. Medzinárodné dohody a spolupráce by predsa mohli začať bližšiu spoluprácu so somálskou vládou (ak samotná somálska vláda neťahá za nitky). Somálci požadujú výkupné a to sa vždy platí v miliónoch na ich účty. Bežný Somálec účet nemá. Musí teda ísť o organizovanú skupinu, ktorá najíma chudobných, ale neskôr zrejme aj dobre platených pirátov, námorníkov. Ozbrojený prepadávajú lode a trúfajú si na tankery. Nikto im nepripraví žiadnu pascu na takom tankeri. Nemajú tam žiadne hliadky, ktoré by sledovali more a mohli spozorovať hrozbu. Dokonca na takej cennej lodi nemajú nejaký dobre platený vojenský oddiel, ktorý by im pripravil pascu. Piráti sa priplavia, prichytia, napadnú loď, zajmú posádku a loď odpravia niekam do medzinárodných vôd. Loď je nevystopovateľná. Žiaden lokátor, žiadne vystopovanie, nerieši sa žiaden signál, družice?  Možno sa niečo z toho využíva, v médiách však nenájdete nič presné. Možno práve preto, nech Somálci nevedia ako na nich prišli?… V celej veci sú obrovské prachy a obrovská drzosť.

Na videu niekoľko fotozáberov z rôzneho vyšetrovania Somálskych pirátov a z bojov proti nim.