SMK a pokuta za maďarčinu na billboardoch

0
1751

Maďarský billboard SMKSMK na svojich billboardoch zverejnila text len v maďarskom jazyku. Sme radi, že si to všimli kompetentní, keďže my sme si to všimli už skôr. Ak človek nevie po maďarsky, mal naozaj problém pochopiť, o čom sa na billboardoch píše. SMK však teraz hrozí pokuta a zrejme nebude malá.

Vo včerajšom vysielaní správ rádia Viva zazneli informácie o tom, že strana SMK bude postihnutá práve za porušenie jazykového zákona, ktorý však nie je nijak namierený proti Maďarom, ale je namierený proti všetkým, rovnako tak Čechom, Nemcom, alebo Poliakom, ktorí by chceli prezentovať svoje služby, reklamu vo svojej reči u nás.

Zákon o slovenskom jazyku napríklad vedome porušujú niektoré spoločnosti v oblasti distribúcie dovozových výrobkov, predstavme si už len popisy na tovare, v slovenčine byť musia, manuály počítačových hier, hoci rozumieme češtine, je zákonom stanovené, že na Slovensku musí byť slovenčina v manuáloch na všetko. Niektoré výnimky češtinu však povolia, pretože jej naozaj rozumieme na východe, na severe, na juhu aj pod Tatrami. V žiadnom prípade teda nie je možné pokladať tento zákon za protimaďarský a ako sa dá očakávať urazené a neprijateľné odporné postoje zo strany obvinenej strany, ide o meter kladený všetkým bez rozdielu.

Pred voľbami sme si mohli všimnúť zaujímavé veci. Komunistická strana do billboardovej reklamy investovala veľmi málo. SDĽ nadpriemerne veľa, akoby mali milióny na zaplatenie všetkých plôch a predsa majú ešte ďalšie peniaze na prelepovanie billboardov správou v zmysle „Nevyhrali sme, aj tak ďakujeme, sme tu pre vás na emailovej adrese atď..“ Na južnom Slovensku medzi sebou akoby súperili počty výskytu billboardov dvoch politických strán. Most-Híd a SMK ich mali neúrekom, dokonca SMK niekoľko rovnakých za sebou a predsa ich čakalo veľké zlyhanie. Pozorné oko, a najmä oko, ktoré nerozumie maďarskej reči, si muselo všimnúť, že niektoré billboardy sú naozaj určené len Maďarom. Sme na Slovensku a predsa máme problém pochopiť, aká to strana sa uchádza v našej krajine o hlasy… Ako povedal opýtaný pán „Som na Slovensku a na billboarde píšu nejaký cudzinci v cudzej reči. Keby tam aj napísali, že túto zem pošlú do čerta, Slovák to nezistí…mohli by napísať kľudne aj že Slováci sú hovadá a Slovák by sa len usmieval… nie je to od nich múdre.“ Billboardy čisto v maďarčine pôsobia, akoby bežný občan na Slovensku bol mimo hru a celá záležitosť bola len pre vyvolených, pre členov nejakého klubu, v kódovanej reči, akoby SMK priamo pohŕdalo prípadnými hlasmi od ľudí, ktoré nevedia po maďarsky. MOST-HÍD na to šlo o niečo lepšie, aj keď aj tam sme našli obrovský maďarský text a oveľa podstatnejší slovenský preklad malým písmom. SMK chýbalo aj to malé písmo, prevládalo množstvo nekvalitných fotografií a fúzatých pánov s krkolomnými menami. Tie obklopovalo príšerne veľa slov, ktoré sa návštevníkom Slovenska musia zdať ako dosť podivný vtip.

Pre predstavu sme pre vás pripravili množstvo fotografií billboardov z južného Slovenska. Budeme radi ak nám opäť nebudú preberať články a fotografie ostatné stránky. Ďakujeme.

Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H
Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H
Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H
Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H
Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H
Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H
Maďari SMK maďarčina a Slovák rozumie veľké H

Foto: MPL, Zaujimavosti.net