Slovensko sa topí už štvrtý deň v horúčavách nad 36° C

0
1280

Štvrtý deň sa najmä západ Slovenska topí v horúčavách. Kým sobota bola ešte príjemných viac ako 30°C, po dnešok je to už hrozných viac ako 30°C. Môže za to aj fakt, že mnohí sme v práci, sedíme v kolektívoch, v ktorých vzniká odrazu oveľa viac hádok pre silu a teplotu klimatizácie. Žiaľ, ak chce kolega „nos do hora“ a riaditeľov kamarát klímu a sedíte tri metre od neho, buď vytrpíte rúbanie studeného vzduchu rovno na váš chrbát, alebo dáte výpoveď. Odrazu sa objavuje problém aj tam, kde nikdy nebol. Aj predajca klimatizácií si všimol, že akosi je viac záujem o tento druh sortimentu, ktorý inak zažíva pol roka ticha. Daždivo by malo byť až od stredy či štvrtka už aj na miestach, kde doteraz hrialo slnko cez bezoblačnú oblohu. Na Českú republiku sa z Nemecka valí búrkové mračno už dnes, my si teda ešte počkáme. Kým ešte máme tropické teplo v našich končinách, nezabudnime na niektoré z nasledovných vecí:

Pozor na pitný režim
Majte pri sebe dostatok vody. Sortiment a druhy vôd, ich balení, a chutí je veľmi bohatý. Áno, je pravda, že vonku v stánkoch sú zdierači, ktorí si za fľašu vody kúpenej v sklade za 30 centov vypýtajú 1,5 EURA, avšak je dobré sa pokúsiť aj zásobovať a niečo z týchto zásob si občas vziať so sebou.

Pozor na pokožku
Na čo byť frajerom, keď večer bude pri sprchovaní a pokuse zaspať krik a vresk… možno aj plač? Kvalitný opaľovací krém pomôže v mnohom. Áno, niekomu vadí ten pocit na koži, no príde ešte horší pocit, keď sa človek spáli. Prudké slnko bez ochrany na človeka z našich končín… to chce poriadneho frajera, ktorý je koniec koncov na smiech, keď zostane červený ako rak a o dva dni kde ľahne, tam nechá šupinky vlastnej kože. Správny, zdravý odtieň a celkovo zdravé opálenie sa dá získať len s opaľovacím krémom.

Pozor na zrak
Vysoké žiarenie a svetelnosť slnka vie narobiť divy v očnej sietnici. Nemusí poškodiť len zrak, ale aj spôsobiť migrény, silné bolesti hlavy, ba dokonca aj žalúdočné problémy. Slnko dodáva energiu, človeka posilní, ale môže aj ublížiť. Slnečné okuliare sú nie len štýlovým doplnkom ale aj dôležitou a zanedbávanou ochranou zraku. Nezabúdajme ani na najmenších. Im vyššie teploty nemusia robiť taký problém ako dospelým a dôchodcom, no zraku môže v malom veku nenávratne uškodiť silné slnko.

Pozor na svojich miláčikov
Práve v tomto období je dobré dávať pozor na svojich miláčikov. Je jedno či je to škrečok, fretka, či mačka niekde v byte, alebo pes, koza, či ovca niekde vonku. Či vonku, či vnútri, všade sa z misiek s vodou stráca oveľa viac vody. Bežná miska pre mačku je vyparená vo vetranom byte aj za tri štyri hodiny. Preto pozor. Najmä v takomto teple môžu aj vaši miláčikovia vyžadovať viac vody.

Pozor na jedlo

Je horúco a ak ste niečo jedlé na slnku zabudli, rozlúčte sa s tým. Čokoláda niekde v taške, či vo vačku dopadne veľmi zle. Aj desiata zabalená v akomkoľvek obale je pri slnku nepoužiteľná, maslo stečie, syr tiež.

Pozor na teplotu predmetov
Všetko, čo drží teplo, predstavuje určité nebezpečenstvo. Železo, tvrdý plast, aj lakované drevo. Na tmavé pevné predmety sa nachytá oveľa viac tepla a preto môžu popáliť, spôsobiť šok. Horúci piesok, dlažba, či kamene nemusia spôsobiť nejaké trvalejšie popáleniny, ale hlavne ide o nepríjemný pocit na chodidlách s pocitom trvajúcej bolesti. K tomuto upozorneniu sa trochu viaže aj fakt, že teplota vyparí aj z trávy mnoho tekutiny, ktorú nestíhajú sať z pod zeme. Tým pádom schnú a vody sa tiež zbavujú pokosené trávy, drevený odpad, ihličie a podobne. Stačí jeden nedisciplinovaný fajčiar, alebo fagan so zápalkami a požiar je na svete. Požiar počas extrémnych horúčav je najmenej žiadaným požiarom vôbec. Pre svoju takmer nezastaviteľnosť, pre silu, rýchlosť aj schopnosť šíriť sa všetkými možnými smermi.