Slovensko-maďarské vzťahy zase žhavé, teraz pre incident v Rajke

0
1679

Názor: Billboard realitnej kancelárie, ktorá v Rajke využila marketingový ťah a nazvala na billboarde Rajku 6. bratislavským obvodom to možno prepískla, respektíve zmysel tejto vety pochopili celkom inak extrémistické skupiny v Maďarsku, ktoré zablokovali hraničný priechod na Slovensko. Väčšina obyvateľstva v Rajke slovenskej národnosti sa tak pár hodín nedostane cez priechod, ale ani prechádzajúci, pretože ešte niekoľko hodín zostane ťah zablokovaný. Jobbik billboard vníma ako provokáciu, pričom už je zrejme možné vyvolať politické vášne a mobilizovanie poloarmády aj na základe jedného recesisticky zostaveného billboardu. Neustále napäté slovensko-maďarské vzťahy sa tak opäť dostali do varu. Označenie realitnej kancelárie Rajky ako obvodu Bratislavy bolo myslené skôr z recesie, keďže v Rajke býva množstvo Slovákov a do obce zachádza aj mestská hromadná doprava Bratislavy, tak ako keby šlo o reálne obvod nášho hlavného mesta. V obci znie slovenčina, parkujú slovenské autá a do obce prichádza niekoľko investorov aj vďaka rozširujúcej sa ploche obce. To, čo by sme na Slovensku asi vzali inak, sa v Maďarsku berie z druhého konca a samozrejme toho horšieho.

Už sme si tak povediac zvykli, že ak sa niečo stane voči Slovensku podobné, radšej všetci budú ticho, inak sa začne v Maďarsku mobilizovať nejaké hnutie a hlásať heslá, páliť vlajky, skákať po Slotovi. Keď sa niečo stane v Maďarsku a proti Maďarom, tak to je oheň na streche a aj tak sa začne mobilizovať nejaká tá skupina či hnutie. V každom prípade sa však vždy za každých okolností niekto niekam mobilizuje, len u nás nemá kto. Aj tento prípad vyznieva ako do neba volajúci. Hoci bol billboard myslený mierne odľahčene a vôbec nešlo o politicky schválené rozdelenie alebo prijatie Rajky do nejakého obvodu, je to provokácia, tvrdí Jobbik (Hnutie za lepšie Maďarsko) a Mládežnícke hnutie. Nech je situácia akákoľvek, Jobbik koniec koncov nevie ani mäkké F o tom, ako sa žije v Rajke, aké vzťahy tam vládnu a ako priateľsky medzi sebou aj napriek jazykovej bariére dokážu nažívať pôvodní aj noví obyvatelia.

„EZ KICSESZÉS“
Trochu je zarážajúci aj fakt, že určité hlasy z Maďarska hlásajú, že územie Slovenska obsadené na tisíc rokov Maďarmi aj naďalej patrí Maďarsku (Uhorsku). Do toho príde presne opak, Slovensko obsadí pokojnou cestou jednu obec na Maďarskom území… Niet divu, že niekto vybuchne.

Malú reportáž o tom, ako sa žije v Rajke priniesol kolega Tomáš pred časom na našich bratislavských zaujímavostiach.