Silvester je pre zvieratá utrpením, ale aj obrovskou hrozbou popálenín

0
1925

Silvester je každoročne veľkým dňom, kedy ľudia oslavujú, ale zvieratá trpia. V každom paneláku dnes žije aj niekoľko psov, či mačiek. Tie staršie už chápu, že tradične v rovnakom období prichádza obdobie strachu. Nezáleží na tom, či je pes cvičený a naučili ste ho disciplíne, neočakávaný zvuk delobuchov a otrasy zviera vyľaká inštinktívne. V snahe chrániť sám seba, v záujme úniku do bezpečia môže konať bezhlavo. Psy v byte vyhľadávajú najtichšie a najizolovanejšie miesto, pričom samotní chovatelia by už takéto miesto mali mať pripravené. V bytoch sú to najčastejšie kúpeľne umiestnené v strede stavby. Domy so záhradou to majú v niečom horšie, aj keď možností, kam psíka uchýliť viac. Ak pes pochopil a vníma dianie okolo seba ako také, z ktorého mu nič nehrozí, nasledovné riadky sa vás možno ani netýkajú. Tu je zopár tipov, na ktoré je dobré dávať pozor.

  • Psík už nepochybne skôr, ako odbije polnoc, bude nepokojný. Blázni, ktorí nemôžu vydržať sa objavujú už od Vianoc a tak sviatky pokoja sa neraz v mnohých mestách Slovenska už dávno zmenili na sviatky výbuchov petárd a podobne. Kvôli niektorým deťom si mladé rodiny pustia svetlicu na Silvestra už o ôsmej. Kúpeľňa je teda vhodným miestom, skúste jej nezatvárať dvere a v prípade, ak je pes vystresovaný a nepokojný, buďte pri ňom s pokojným hlasom. To, čo mi chápeme ako oslavu, pre psí, alebo mačací sluch nie je vôbec príjemné a intenzitu zvuku chápu ako hrozbu, nie oslavu.
  • Na Slovensku v priebehu posledných desaťročí spoznávame mnoho prípadov rodín, ktoré prišli o psa, pretože sa zľakol petardy alebo svetlíc. Aj taký plot, ktorý nikdy pes nepreskočil, je v takej chvíli veľmi malý. Cvičený rotvajler dokáže preliezť 7 metrové pletivo šplhom, stredoázijský ovčiak v ohrození pokojne preskočí aj 2,5 metra vysoký plot a podobne sú na tom aj iné plemená. Oveľa menšie. Počítajte s tým, že pes môže utiecť. Každý to znáša rôzne, silnejšie povahy tento deň vôbec nemusí poznačiť.
  • Nepokojnejšie psy môžete upokojiť aj liečivami, ktoré získate od veterinára po osobnej návšteve a na základe jeho rád. Nájdu sa ľudia, ktorí psov upokojujú liečivami a sedatívami pre ľudí, známy bol Bellaspon, ale niečo také nemožno považovať za ani dobrý nápad a ani bezpečné. Pes omámený sedatívami nesmie zostať sám. Také liečivá, ktoré vyvolajú vypínací stav svalov pôsobia na psychiku psov alebo mačiek ešte horšie. Pre neschopnosť pohybu ale pri plnom vnímaní totiž u nich nastáva ešte väčší pocit strachu. Takým sa preto vyhnite. Veterinár je na takéto otázky pripravený už z predvianočného obdobia, takže ho určite nezaskočíte.
  • Nakoniec, aj psy môžu mať psychické problémy, problémy so srdcom a dojem veľkého strachu sa môže podpísať aj pod ich skonom.
  • Psy žijúce vonku môžu byť znepokojené zo svetlíc a výbuchov, preto im vtedy môžete zabrániť priamemu výhľadu prekrytím vchodu a podobne.

Pozor na akčných miláčikov
Pri púšťaní svetlíc a delobuchov majte voľne pobehujúcich psov mimo dosah, najlepšie v garáži alebo na inom pokojnejšom mieste. Vo svete sú známe mnohé prípady, kedy psi chceli chytiť to, čo nadšenec odhodil. Známe sú prípady z Nemecka, kde kokršpaniel ihneď lapal každú petardu do úst a tak aj skonal v šialených mukách s roztrieštenou lebkou, alebo prípad z USA, kde labradorovi zhorela hlava aj s prednými labkami, pretože chcel zahryznúť zlyhávajúcu raketu a lákali ho iskry. S podobným scenárom sa mnoho nehôd skončilo v Rusku. Na Slovensku a aj z Ruska poznáme prípady, kedy si mladíci robili srandu z mačiek a priväzovali im na chvosty rakety a petardy. Nemenovaný Slovák okrem iných zverstiev vo svojich 14 rokoch vystreľoval škrečky na raketách do nebies a hoci ide o už trochu inú oblasť, stále sa týka Silvestra. Je teda dobré dohliadnuť na najmenších oslavujúcich. Tí sú pomerne často a pravidelne mimo dozor, keďže rodičia majú dosť práce so svojimi rovesníkmi a spotrebovaným množstvom…