Šialenstvo a zvrátenosti na Pokeci. Diel 6: heslo do albumu a originalita

0
14246

V ďalšom diely nášho seriálu hrozieb na Pokeci si povieme o súčasti, ktorá spestruje možnosti rozhrania na chatovacej službe. Fotoalbumy, kam si nahrávajú užívatelia obrázky, môžu obsahovať akékoľvek fotografie. Prístupné však môžu byť len také, ktoré neporušujú žiadne pravidlá a zákony. Hoci sa zakazuje používať pornografický materiál, realita je iná, mnohé albumy obsahujú rôzny druh materiálov a aj o tom bude dnes reč.

Album
Album je možnosť spestrenia ponuky k svojmu profilu. Vo všeobecnosti slúži na nahrávanie a vytváranie stromu rôznych fotografií a delených albumov. Tie sa dajú sprístupniť podobne ako na iných službách len priateľom, len vybraným ľuďom, alebo sú sprístupnené heslom. Heslo je oddávna možnosť, akou si užívatelia Pokecu môžu chrániť ich obsah. Objavujú sa v nich vlastné fotografie, ale tiež rôzne grafiky a fotografie z internetu. U dievčat ide častejšie než u chlapcov o rôzne jednoduché grafické koláže, strihy a upravené fotky v rôznych programoch s efektmi a podobne. Fotografie samých seba, fotografie s priateľmi, domácim miláčikom, či bábätkom z rodiny, z dovoleniek a podobne.

Fingovaný album
Album má veľmi málo fingovaných podvodných účtov. Ak však nejaký má, účet vyzerá vierohodnejší. Fotografie pritom nemusia byť pravé a môžu dokonca pochádzať z iného účtu. Z niečoho takého však nemožno hneď niekoho obviniť, pretože ide o málo takýchto prípadov. Ak vás niekto neznámy oslovil a má fotografie, pozrite sa, či ide o reálne jeho fotografie, či nenesú označenie nejakej webstránky, neznáme osoby, ktoré vyzerajú, akoby sa nechávali fotiť a práve im patria fotografie. Fotografie môžu niesť náznaky úprav a mazania ochrannej značky.

Sexuálny obsah
Dievča, ktoré nedávno naletelo nejakému podvodníkovi na Pokeci presne popísalo jeden prípad. Muž neznámeho veku si vytvoril účet, pridal fotografiu modelky zo stránok, ktoré boli prehľadom slovenských modeliek a modelov. Vytvoril si jeden album, do ktorého nahádzal ďalšie fotografie tejto modelky a vytvoril ešte ďalší album s heslom, do ktorého dal erotické fotografie s ustrihnutými hlavami, aby to vyzeralo ako konkrétna modelka, len nahá. Pán potom lákal iné dievčatá na výmenu hesiel do súkromných albumov s nahými fotkami. Oslovoval len ženy zo Stredného Slovenska a len vo veku od 21 do 26 rokov s fotografiou. Nevieme, do akej miery bol úspešný a čo si od toho sľuboval. Chlapíka však odhalila pri komunikácií dievčina, od ktorej máme túto informáciu a aj odkaz k pánovi na profil. Silou mocou sa snažil získať na „výmenu“ fotografie konkrétneho dievčaťa so slovami, že je lesbička a má veľké množstvo fotografií. (upozorňujeme, že takto na Pokeci funguje obrovské množstvo profilov a mužov)

Zaheslovaný album
Heslo, ktoré sprístupňuje obsah do albumu, je žiadaný artikel. Od roku 2007 vznikali na webe rôzne stránky, ktoré lákali na to, že na nich nájdete heslá do tajných fotiek rôznych ľudí na pokeci. Samotní autori týchto stránok pritom nafingovali viacero takých účtov s fotografiami rôznych nahých modeliek z USA, Ruska a iných kútov sveta. Ak ste našli stránky s heslami do albumov a oni fungovali, vzrástla dôvera v takéto stránky a viacero účtov si tak mohla verejnosť pozrieť bez toho, aby mala vôbec pravdivú informáciu o tom, že ide o nafingované účty a nepravé fotografie nie žien zo Slovenska ale zo zahraničia.
Píše Roman: „Dostal som po nejakej dobe sa na svoj starší účet na jar 2011 a dostal som správu od peknej blondínky (absolútne typicky americká tvár a profesionálna fotka, aj výraz tváre), že by rada videla moju nahú fotografiu a nechce sa pritom stretnúť a ani viazať. V účte mala niekoľko albumov a všetky na heslo. Ten album s názvom *moja mušlička*, ktorý mal len jedinú fotografiu ponúkla ako ochutnávku, no chcela moju nahú fotografiu hneď ako si jej album pozriem, aby som dostal heslo od ďalšieho, kde je fotiek 5. Zaheslovaná fotografia bola celkom úboho chybná. Nie typom formátu, ale faktom, že na nej bolo to isté dievča ako na profilovej fotografii, ale s rozkročenými nohami s americkou hasičskou prilbou postavená na krajnici nejakej cesty, s typickým americkým lemovaním čiernej vozovky. Nehovoriac o grafike fotografie a jej ustrihnutiu zrejme od dolnej reklamy, pretože nesedel pomer strán. Debil teda určite nie som.“

Zaheslovaný album tak nie je vždy zárukou toho, že obsah v ňom chránený je aj originálny. Najmä v rámci komunikácie neznámych ľudí, účtov s podivným popisom a s podivným podozrivým spôsobom komunikácie. Napríklad ak ste postrehli, že daný človek veľmi často mení bydlisko, podľa toho, čo sa mu hodí, alebo mení položky v profile. K dielu 6. bude úzko súvisieť diel 7. Máte sa na to tešiť. Prepáčte nám to vianočné načasovanie, avšak po celoročnej príprave článkov to vychádza práve tak.