Šialené mrazy v teplotách až -25°C zasiahli celé Slovensko

0
1488

Asi sme to zakríkli. Doteraz sme sa čudovali, aké teplo máme na južnom Slovensku a odrazu prišli arktické zimy. Šialené mínusové teploty zasiahli celé Slovensko, aj tie časti. Na Orave či v Poprade namerali 24°C. V podtatranskej obci Nižná Šuňava našli mŕtveho muža, ktorý podľahol podchladeniu v silnom mraze. Veľké mínusové teploty pocítili aj Bratislavčania a to najmä v posledných dvoch dňoch.

Čo to znamená v bežnom živote?
Treskúca zima a štipľavý mráz trápi starších obyvateľov, ktorí žijú sami a kúrenie si riešia kotlom a pieckou. Maštale s domácimi zvieratkami si viacerí chovatelia obložili starými textíliami, aby pomohli k lepšej izolácií. Hrozia problémy so zamŕzaním, voda naliata zvieratám mrzne rovnako, ako vodovody navedené do letných kuchýň, do záhrad a skleníkov. Hrozí tiež zvýšený výskyt ťažších cencúľov, pokiaľ je niekde stály prívod vody. Hrozí uhynutie zvieratiek, ktoré sa doteraz neodhodlali na zimný spánok, či pre odlet do teplejších krajín. Na Slovensku máme stále množstvo dravcov a aj zvláštnych druhov, ktoré v zime u nás nebývajú. Pozor tiež na benzín a poraďte sa napríklad na pumpe, čo môžete použiť aby ste zabezpečili nezamŕzanie pohonných hmôt. Predsa len zamrznutý, alebo namrznutý benzín je prúser. Pozor tiež na vodu do ostrekovačov, ešte stále je pár vodičov, čo nemajú zimnú zmes a stále so zaondeným oknom čakajú na rozmrznutie… a nič.

V najbližších dňoch by sa situácia ešte nemala zmeniť. Vo Vysokých Tatrách vo vyšších výškach sa držia aj teploty -25° C. Na Lomnickom štíte sa krásnych -17° a ešte nižšie mínusové teploty krásne držia od utorka.

foto: zamrznutý Poprad, redakcia Zaujimavosti