Šialená zima a rozdielne teploty v niekoľkých desiatkach °C

0
1374

Na Kysuciach niektoré rodinné domy, ktoré využívajú studne a zásobárne prírodnej vody, musia pre zamrznuté zdroje riešiť náhradné zdroje. Po nejakom čase si tak opäť niektoré rodiny umývajú zuby s minerálnou vodou, rovnako ako z nej aj varia. Podobný problém má na Slovensku aj viacero ďalších miest. Ukrutné mrazy len dnes ráno dosahovali v Oravskej Lesnej viac ako -30° stupňov. Problém majú zvieratká, ktorým zamŕza voda aj potrava. Viem o viacerých rodinných domoch, kde psa radšej uchýlili do garáže. Jožko z Ochodnice už druhý deň nevidel svoje dve mačky. Dúfa, že sa len niekde schovali a nenájde ich na jar odmrznuté na roli. Problémy majú aj v niektorých potravinách, najmä v tých, kde nemajú vykurované sklady.

Únik tepla a teplotné rozdiely
V obchodných domoch vstupné dvere už nejaký čas vyriešili inak, ako v bežnej prevádzke. Ak je viacero dverí, prístupné sú len jedny. Obchodné domy, ktoré boli známe veľkými dverami a vstupmi, majú dnes otvorené dvere skôr len na jednom mieste, aby bol únik tepla čo najnižší. Rozdiely teplôt sú pri vstupe do vykurovaných priestorov oveľa vyššie než inokedy. Obzvlášť si preto dávajte pozor na dostatočné oblečenie, pokiaľ z dobre vykurovaného miesta odchádzate na dlhší čas von.

Dúfame, že tieto šialené mrazy čo chvíľa prestanú. Veď február je posledný zimný mesiac. Potom nás čaká už len jar, a horúce leto. Krásna myšlienka, len žiaľ ešte ďaleko.