Saďte už teraz, na jar bude neskoro

0
2220

Jeseň v záhrade je symbolom upratovania, keď sa záhradkárska sezóna končí a záhrada sa pripravuje na odpočinok. V záplave farieb pripravujeme záhradu na zimu, počas ktorej pôda a rastliny opäť naberú silu na rast a kvitnutie v ďalšej sezóne. Záhradník myslí však oveľa ďalej ako na zimu a pripravuje sa na jar. Vedeli ste, že už na jeseň môžete sadiť niektoré rastliny a stromy, ktoré sa vám za to na jar odmenia farebnými kvetmi a sviežimi listami? V článku sa dozviete, ktoré to sú a prečo ich musíme sadiť už počas sychravej jesene.

1

Sadenie cibuľovín na jeseň ovplyvní ich kvitnutie. Na jar už bude neskoro

Ak sa chcete na jar tešiť z nádherných tulipánov, snežienok alebo žltých narcisov, musíte si ich vedieť predstaviť už na jeseň. Cibuľoviny sa spravidla sadia do zeme počas sychravých jesenných dní, keď pôda ešte nie je úplne zamrznutá. Prečo? Cibuľka rastliny potrebuje prejsť obdobím chladu a vlhkosti, čo v nej vyvolá rast a kvitnutie. Ak si však myslíte, že stačí cibuľoviny nechať cez zimu v studenej pivnici a na jar nasadiť, kvetov sa toho roku nedočkáte. Cibuľovina si musí vytvoriť dostatočný koreňový systém, pomocou ktorého bude na jar čerpať živiny pre budúce kvety. Tento koreňový systém si rastlina vytvára už na jeseň, aby bola počas nasledujúcej sezóny pripravená rásť. Ak cibuľovinu vysadíte do záhrady na jar, nič sa jej nestane, no nebude kvitnúť, nakoľko nebude mať vytvorený dostatočný koreňový systém, a preto bude slabšia.

2

Ovocné dreviny sadíme počas daždivých jesenných dní

Na jeseň, predtým ako zamrzne pôda, môžeme nasadiť aj ovocné dreviny. Dôležité je sadiť ich vtedy, keď im neprúdi miazga. To je v období vegetačného pokoja. Čo to však miazga je a ako ju spoznám? Laicky povedané, ide o „krv“ stromu, ktorá prúdi v čase rastu, od jari do jesene. Ako však spoznáte, či miazga prúdi? Úplne jednoducho. Stačí narezať konárik a sledovať, či z neho vytečie lepkavá hmota. Ovocné stromy môžete sadiť aj na jar, no tým spomalíte ich štart v danom roku. Podobne ako pri cibuľovinách, aj ovocné stromy počas jesene naberú energiu, aby mohli na jar plným prúdom vyštartovať a začať rásť.

3

Ak ste smutní z daždivého pohľadu na vašu záhradu počas krátkych novembrových dní, nezúfajte. Hneď po tom ako záhradu pripravíte na zimu, pohrabete lístie a vyčistíte záhony, začnite sa pripravovať na jar. Vaše úsilie bude odmenené nádhernými jarnými kvetmi a zelenkavými končekmi nových ovocných stromov.