Rýchla pomoc pri popáleninách v domácnosti: čo pomôže?

0
2815

Dievča premýšľa čo ako prečoPri bežnej práci v kuchyni, alebo v dielni, sa môže človek veľmi rýchlo zraniť a nemusí ísť pritom o žiadneho roztržitého človeka. Aj majster kováč si klepne po prstoch. Popáleniny sú bežné a ich rozsah môže mať rôzne následky. Drobné popáleniny si môžeme ošetriť aj domácimi receptami. Je však nutné, aby šlo o popáleniny, ktoré nekrvácajú, okamžite nepuchnú a nemožno ich považovať za vážne, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Obliať si ruku vriacou vodou nemusí mať trvalé následky, no bolesť a pálenie spečenej pokožky je nepríjemné. Klasický postup pri popáleninách teplom je chladiť miesto studenou vodou. Následne môžete použiť niečo z nasledovných receptov.

Horčica

Recept, ktorý pri niektorých prípadoch vyvoláva chladivé pocity a zabraňuje priveľkej bolesti, si žiada klasickú horčicu. Nie kremžskú, ani žiadnu extra pálivú. Chce to klasickú horčicu.

Blanka z vajíčka

Na drobné popáleniny vie prekvapivo pomôcť blanka z vajíčka. Áno, presne to tenučké, biele s čiastočne vláčnou konzistenciou medzi škrupinou a obsahom vajíčka. Chce to vytiahnuť z neho plátky a tie priložiť na popálené miesto. Táto finta mnohým zaberá.

Pozor na väčšie popáleniny
Pri väčších popáleninách vyhľadajte lekársku pomoc. Nič na popáleniny neprikladajte, pokiaľ ide o vážne prípady. Hrozí jednak infekcia, ale aj ďalšie fyzicko-biologické komplikácie. Použiteľná je jedine sterilná gáza, alebo obväz. V žiadnom prípade na vážne popáleniny nepoužívajte žiadne zásypy a mastičky, ktoré nemajú výhradne takéto určenie. Popálenie kyselinami sa ošetruje inak. Použite prúd studenej vody, neustále oplachovanie a na neutralizáciu kyselín použite mydlovú vodu. Nie pri vážnych poleptaniach. Pri poleptaní zásadami sa neutralizujú vodou s trochou octu. nič nenechávajte na náhodu a vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ