Ruzyňskú väznicu v Prahe chcú premenovať na Väznicu Václava Havla

0
1994

Väznica RuzyněPamiatku a osobnosť Václava Havla si len nedávno v susedných Čechách uctili v rámci prvého výročia od úmrtia. Len nedávno sa premenovalo významné medzinárodné letisko Praha Ruzyně na Letisko Václava Havla a už sa objavili nové informácie, že by sa mohla po bývalom prezidentovi nazvať ďalšia inštitúcia, či známa budova.

Petícia za premenovanie Ruzyňskej väznice
Petícia založená ešte minulý rok, žiada ministerstvo spravodlivosti ČR o premenovanie väznice v časti Ruzyně na väznicu Václava Havla. Má si tak vraj pripomínať obdobie, kedy bol v nej bývalý prezident väznený.
Odkaz na spomínanú petíciu: http://www.petice24.com/signatures/veznice_vaclava_havla_praha/

Iniciátorom premenovania letiska bol Fero Fenič, v prípade nového premenovania sa jedná o niekoľko Moravákov a aj takých, čo svoje meno skryli. Celkom prvý je však podpísaný bloger Radek Velička z Ostravy. Ľahkosť, s akou došlo k premenovaniu letiska, sa však zrejme nebude opakovať. Najmä preto, že väznica nie je miesto stretu množstva ľudí, jej názov sa opakovane neobjavuje v médiách a vyhláseniach, ale tiež nejde o tak významné miesto, akým medzinárodné letisko je. V každom prípade ale petícia nezostáva nepovšimnutá. Len v tejto chvíli sa pod ňu podpísalo už 320 ľudí. Online však je už takmer dva mesiace.

Na Facebooku sa momentálne vo veľkom diskutuje, že basu by mohli premenovať na Väznicu Václava Klausa, súčasného prezidenta, ktorého nahradí nový, známy už v o pár dní konajúcich sa prezidentských voľbách.

Stránky väznice (zároveň zdroj foto):
http://www.vscr.cz/vazebni-veznice-praha-ruzyne-90