Rusko prekvapil meteorit na oblohe, silný výbuch a stovky zranených

0
1719

Meteorit RuskoMeteorický výbuch v Rusku zranil niekoľko stoviek ľudí, spolu až 500. Informácie médií sa rôznia. Predpokladá sa, že viaceré zranenia spôsobila až tlaková vlna z explózie meteoritu na oblohe. Výbuch videlo viacero očitých svedkov. Zranenia sú spôsobené skôr črepinami vybitých okien a zranenia spôsobené z otrasov. Zatiaľ nie je jasné, ako je možné, že meteorit explodoval s takou silou a následnou mohutnou tlakovou vlnou.

Jeden z úlomkov zrejme zbúral túto budovu, alebo ju poškodila tlaková vlna. Na videu jedného (zrejme) z vodičov je vidieť dokonca štáb televízie, kde si moderátorka nevie nájsť miesto pre vhodnú viditeľnosť sutín za ňou.

Výbuch postavil do pozoru mnohých
Výbuch na oblohe postavil do pozoru mnohých. V mestách sa ozval krik, ľudia z počiatku vec brali ako výbuch plynu, teroristický útok, alebo nepokoje. Jednou z ukážok, ako to prebiehalo na školách je aj toto video, kde učitelia ihneď naviedli deti mimo chodby a okná.

Že by ozbrojené sily?
Objavili sa informácie, ktoré hovoria o reakcii protivzdušnej obrany Ruska, ktorá okamžite voči letiacemu telesu vypálila rakety. Tomu sa začínajú venovať aj diskusie na internete. Pravdou však je, že na oblohe neboli žiadne stopy po raketách, ale len po jednom veľkom rozpadajúcom sa telese padajúcom s veľkou rýchlosťou. V každom prípade sa meteorit po explózií rozprášil a vyparil v atmosfére. Iné zdroje hovoria, že väčšie kusy spadli do jazera. Išlo o uralskú oblasť Sverdlovska, Kurganska, Baškirska a ďalších priľahlých regiónov.

Z vedeckého hľadiska nič výnimočné
Z vedeckého hľadiska nešlo o nič výnimočné. Na Zem dopadá každý deň vesmírny prach a rôzne úlomky, ktoré zväčša skončia v oceáne. Z histórie sú známe prípady, kedy železný meteorit dopadol niekomu rovno až do obývačky. Prípady zasiahnutia ľudí sú však ojedinelé, keďže meteority sa stihnúť rozpadnúť ešte v atmosfére. Všetky planéty sú pritom dennodenne vystavené pádom meteoritov. Náš Mesiac podobné dopady zažíva často a dá sa povedať, že nás čiastočne chráni pred vpádom mnohých z vesmírnych telies. Tento prípad bol však väčší, dokonca prišiel v čase, kedy médiá informujú o prelete veľkého asteroidu okolo našej Zeme vo vzdialenosti niekoľko tisíc kilometrov. Tento asteroid (preletom do atmosféry sa mení na meteorit) bol zrejme vychýlený z dráhy aj vďaka silnej zemskej príťažlivosti, ktorá sa postupne stráca, čím ďalej sa od Zeme vzdiaľ ujeme.

Videá: Youtube