Ruské jazero Chebarkul ako miesto dopadu hlavného meteoritu

0
1352

Jazero Cherbakul a meteoritRuské jazero Chebarkul donedávna nikto mimo Ruska nepoznal. Dnes je slávne tým, že doň vpálil hlavný meteorit zo včera. Zistili to len náhodou po tom, čo sa ľudia vydali hľadať možné miesto dopadu a zapojené boli aj vládne zložky, niekoľko vozidiel a lietadiel. Celkovo sa našlo niekoľko úlomkov v okruhu 50 kilometrov štvorcových. Miesto dopadu zrejme hlavného kusu meteoritu čakalo na prieskumné lietadlá ako neprehliadnuteľný tmavý bod v bielej prikrývke jazera.

So šírkou necelých 10 metrov letiaci meteorit vytvoril kruhový otvor do tvrdého ľadu na jazere Chebarkul. Zvláštnosťou je, že letiaci meteorit nevymrštil do vzduchu veľa vody a okrem jedného otvoru pri šikmom páde nespôsobil roztrhanie ľadu pod tlakom vymrštenej vody na inom mieste. Miesto ihneď uzatvorili a sprístupnili meraniam. Pád meteoritu totiž môže znamenať v určitých prípadoch aj problémy, napríklad ak by mal zloženie neznámeho pôvodu a prvkov, ktoré sa na zemi nenachádzajú, prípadne ak by obsahoval prvky schopné reagovať s kyslíkom alebo vodou. Možný je výskyt rádioaktivity a účinkov na živé organizmy.

Bláznivé teórie na seba nenechali dlho čakať
Už sa aj objavujú prvé teórie, čo by mohol meteorit obsahovať. Niektorí čakajú mimozemský koráb, iní očakávajú príšeru, ktorá začne útočiť na Rusko. Praktickejší milovníci košnpiračných teórií očakávajú, že rýchly záujem ruskej vlády nájsť a vytiahnuť meteorit z jazera je spôsobený faktom, že má byť zložený z obrovského množstva drahých kovov za miliardy dolárov. V každom prípade by však Rusko prišlo k zaujímavému kúsku, pretože pokiaľ by bol meteorit čo i len z čistého železa, mal by vysokú hodnotu jednak zberateľskú, ale aj materiálnu.

Zdroj: RUSSIA Today – RT