Rušíte bankový účet? Nezabudnite presťahovať platby a platobné systémy

0
2645

Mnohí počas života niekoľko krát presedláme z jednej banky do druhej. V čase keď končí mladým 26 rok a končia im aj výhodné účty, sa dostávajú do reality, kedy platia za svoj minimálne používaný účet vysoké poplatky. Aj dôchodcovia, ktorí majú účty v prvých bankách, ktoré mali, sú zdieraní s poplatkami za služby, ktoré ani nedokážu využiť. Nemenovaná banka na Slovensku sa pýši bezpečným internetovým bankovníctvom, no balík „personal“ preťažený množstvom bežným človekom nevyužiteľných služieb by mohli premenovať na „totalbrutal“. Jednak, že 7 EUR je veľa za to nič, čo od účtu často potrebujete, no ročne je to niečo cez 85 eur a za 10 rokov viac ako 850 EUR, za čo je už dovolenka vo Venezuele. Podobne sme pochodili aj v banke dvoch groteskných pracovníkov, kde sa vám štandardne účet zmení po 26. tom roku na účet s mesačnou platbou 5 EUR a viac, pretože platíte za každý výber, každú platbu a pod.
Ak aj vy rušíte bankový účet v pôvodnej banke, nezabudnite, že k účtu môžete mať pripojených viacero systémov, platieb a mzdy od zamestnávateľa. Keďže si práve týmto postupom preskákavame, tu je krátky prehľad, na čo pozor pri rušení svojho osobného účtu.

Poznámka: zmenu účtov vykonajte až po zriadení účtu v inej banke. Starý účet nie je zrušený ihneď, ale až k určitému dátumu. Firemné účty sa rušia komplikovanejšie.
Poznámka: myslite na to, že aj nový účet by mal obsahovať kartu VISA, alebo MasterCard, pokiaľ ste doteraz používali možnosť internetovej platby pomocou týchto kariet a chcete ich využívať naďalej.

1. Mzda a výplata
Prejdite si zoznam všetkých zamestnávateľov. Tých, čo majú voči vám neuhradené záväzky z minulosti, aj vašich aktuálnych zamestnávateľov/a. Ak máte zamestnávateľa, ktorý vám dlhuje, informujte ho písomne na personálnom oddelení a aj vo vedení, pokiaľ ide o veľkú spoločnosť (v tomto prípade neodporúčame rušiť účet a skúsiť zotrvať). Aktuálnemu zamestnávateľovi je nutné zmenu ohlásiť bezodkladne. Najlepšie v dostatočnom predstihu pred výplatným termínom. Zmena sa ohlasuje písomne. V menších firmách postačí oznámiť personálnej, alebo účtovníčke, no stále písomne.

2. priatelia a kontakty
Vaši priatelia môžu mať číslo účtu vo svojich zoznamoch k vašej osobe stále uložené. Tí, čo majú na vás bankový kontakt, by mali byť informovaní pre každý prípad, aby neskôr nepovedali „Hej, jasné, mám tvoje číslo, pošlem ti tam“, keď náhodou pili v bare na váš účet v čase ich vlastnej finančnej núdze.

3. automatické odpovede a inzercia
Číslo účtu majú niektorí ľudia v automatických odpovediach, napríklad na portáloch, kde niečo predávajú. Na aukčnom portáli AUKRO sa číslo účtu v prípade, že ste predajca, nachádza v odpovedi, ktorá prichádza každému výhercovi vášho predávaného tovaru. Pokiaľ patríte medzi ľudí, čo si číslo nepamätajú a uvádzajú ho na konkrétnom mieste na webe, či dokumente v počítači, aby ho mohli poslať ďalej, potom si číslo nezabudnite zmeniť aj tam.

4. zmena účtu v Google reklama Adsense
Ak prijímate platby za reklamu Google, prejdite do svojho účtu a zmeňte nastavenie prijímania platieb v Google Adsense s týmito krokmi. DOMOVSKÁ STRÁNKA => na hlavnej stránke prejdite do sekcie PREHĽAD PLATIEB => v nastavení na ľavo sú na výber 3 možnosti. Vyberte NASTAVENIA PLATIEB => vyberte tlačidlo PRIDAŤ NOVÝ SPôSOB PLATBY => tam v prvom okienku vyberte meno majiteľa účtu presné, ako je v účte samotnom. Číslo účtu v tvare IBAN (dnes každá banka už uvádza aj tvar SEPA, aj IBAN a nebudete mať problém ani so SWIFT). V treťom okienku zadajte kóc BIC, čo je SWIFT. Všetky tri čísla vám môže poskytnúť už banka, pokiaľ sami nedokážete čísla dohľadať vo svojom internet bankingu, alebo v zmluve o zriadení účtu. Po pridaní a uložení nového účtu v Google Adsense je potrebné počkať max. 3 dni, kedy vám na účet príde malá suma. Túto sumu po prihlásení do Google Adsense a do rovnakej cesty až po NASTAVENIA PLATIEB zadajte k najnovšiemu pridanému kontu pre vyplatenie peňazí. Zadaním sumy dôjde k overeniu, že číslo účtu je naozaj vaše a máte k nemu prístup.

5. Google Adwords
Pokiaľ si spravujete vlastnú reklamu na internete cez službu Google reklamy, potom aj v tejto službe bude nutné zmeniť číslo účtu na správne. Prejdite v hlavnej ponuke do FAKTURÁCIA => NASTAVENIE FAKTURÁCIE => PRIDAŤ NOVÝ SPôSOB PLATBY. Úhrady za služby Google Adwords sa vykonávajú pomocou prevodu, alebo kariet. Preto je v tejto voľbe možné pridať kartu a služba prijíma len AMEX, MasterCard a VISA. Nie VISA Electron. Po potvrdení novej karty nie je nutné čakať, pretože pravosť karty služba dokáže overiť ihneď. Účet samozrejme zmeňte aj v ďalších zárobkových systémoch.

6. Facebook reklamy
Pri využívaní Facebook reklamy máte vo svojom účte buď číslo pre Paypal, alebo účet disponuje údajmi vašej karty. Tie potrebujete zmeniť pomocou voľby SPRÁVCA REKLAMY => VYÚČTOVANIE => SPôSOB PLATBY => vpravo hore ADD NEW PAYMENT METHOD / Přidat nový způsob plateb => kde je možn0 pridať VISA, MasterCard, alebo AmericanExpress karty.

7. Paypal
PAYPAL umožňuje zmeniť číslo účtu pomerne ľahko. V Paypal však zadávate účet na dve miesta. Prvý bude účet, kam si môžete nechať poslať peniaze. Druhý je ten, cez ktorý prechádza platba kartou, ak je niekde voľba platby cez Paypal (eBay, hosting, online predajňa kvetov a podobne).
Účet pre príjem peňazí z Paypal: V druhom hornom menu je možnosť PROFILE, kde po prejdení myšou vybehnú štyri voľby. Vyberte EDIT/ADD BANK ACCOUNT => V zozname účtov je dole tlačidlo ADD (Pridať), kde vyberte umiestnenie banky podľa krajiny a následne IBAN tvar vášho účtu. Tlačidlom LINK BANK prelinkujete účet s PAYPAL pre príjem platby z PAYPAL na účet. Pozor, po pridaní účtu vyberte nový účet a stlačte MAKE A PRIMARY BANK ACCOUNT / vytvoriť ako primárny účet. Môžete pokojne otestovať príjem na nové číslo napríklad menšej sumy a neskôr zmazať staré číslo.
Účet pre odosielanie peňazí cez Paypal: V sekcii PROFILE vyberte možnosť EDIT/ADD CREDIT CARD a vyberte voľbu ADD A CARD. Tam je nutné zadať údaje, typ karty (možné sú Maestro, Visa, MasterCard, AmericanExpress, Discover) a vyberte účtovnú adresu. Nezabudnite po uložení vybrať novú kartu ako primárnu.

8. Splátky, inkaso, pravidelné platby
Pozor na pravidelné platby odchádzajúce z vášho účtu. Všetky príkazy je potrebné prerobiť na nové konto a zrušiť ich v starom. Ak je to nutné, prijímateľov platieb upozornite, že platby budú prichádzať z iného čísla účtu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ