Ropná škvrna v zálive a turizmus v okolí

0
1800

Ropa pri pobreží LouisianyNajhoršou ropnou katastrofou, ale vlastne aj najväčšou katastrofou proti prírode bez použitia zbraní, už je istá katastrofa v Mexickom zálive. Čo je na veci najhoršie, nedarí sa ju nijak zastaviť a príroda na toľké množstvo ropy v nej nie je pripravená. Hynú vzácne vtáky, hynú ryby. Rybári v okolí postihnutých miest už teraz prichádzajú o prácu. Všade cítiť závan ropy. Oblasť, ktorú nedávno zasiahla katastrofa v podobe hurikánu Kathrina je teraz ešte vo vašom ohrození. Nestačila sa spamätať z hurikánu a prichádza ešte väčší problém. Na more odkázané americké turistické oblasti, rybárske podniky, pestovatelia kreviet, krabov, mušlí, to všetko padá a celé spoločnosti zanikajú práve v týchto hodinách.

Video popisujúce situáciu a uhynutia vodných živočíchov v okolí postihnutom ropou.

Celá katastrofa je o to horšia, že oproti predpokladom sa zistilo, že v skutočnosti denne uniká viac ako milión litrov ropy. Milióny litrov ropy, to sú miliardové zisky, ktoré unikajú. Na tie však nikto nepozerá. Všade totiž rastie oveľa vyššia hodnota škôd a vôbec sa nezastavuje.  Smutné je, že sa možno nikdy nepodarí zistiť, čo katastrofu spôsobilo. Chyba na zariadení? Ropná plošina, ktorá to všetko spôsobila zhorela pre chybu človeka, alebo chybu prístrojov? Už viac krát sa zaznamenali rôzne poruchy, nedodržania bezpečnostných predpisov a podobne. (informácie prinieslo viacero spravodajstiev od Reuters po CNN)

Satelitné snímky dokazujú vážnosť situácie:

Satelitné snímky odhalili práve tie najhoršie obavy, ropy je viac, rozširuje sa a nič úspešné na jej zastavenie zatiaľ neexistuje. Zasypať, zakryť, alebo zničiť… ľahko sa povie, avšak v extrémnych hĺbkach je aj pre modernú techniku ťažké pracovať.

Turistický ruch v Mexiku a Karibiku

Turistický ruch podľa overených informácií redakciou Zaujimavosti.net nie je zatiaľ nijak obmedzený. V Mexiku je momentálne niekoľko Slovákov, Čechov aj ďalších Európanov. Oblasti Cancúnu sú zatiaľ uchránené pred touto hrozbou a turisti nie sú nijak obmedzovaní ani na plážach, či na cestách po mori.Podľa našich overených informácií sa žiadne problémy spojené s únikom ropy netýkajú ani ostrovov Bahamy, Kuba a ďalších v Karibiku, preto nie je nutné mať obavy. Táto hrozba sa ich nebude týka určite ani pár najbližších dní a možno vôbec.  Uvidíme ako sa udalosti vyvinú.

Najhoršie scenáre:

Je len otázkou času, kedy sa ropnej škvrne podarí zväčšiť na toľko, že dosiahne brehy Mexika, celého Karibiku a vyhubí všetky koralové známe karibské oblasti. Tie najhoršie scenáre môžu hovoriť aj o tom. Následky tejto katastrofy sa budú oblasti týkať ešte takých 10 rokov, kedy sa posledné čiastočky ropy podarí zneškodniť chemicky, alebo ich pohltí príroda sama. Morské baktérie môžu svoje vlastnosti a schopnosti zmeniť asi v priebehu pár rokov, takže v tých najtrúfalejších predstavách dúfajme, že sa aj im podarí následky zneškodniť čoskoro. Myslím, že nás je viac, čo by sa do Mexika a do Karibiku radi šli potápať a okúsiť niečo z toho čara. Najmä ak prežijú ryby, delfíny a vodné vtáctvo, ktoré robí túto oblasť živou