Rómovia chcú protestovať pred US Steel Arenou, aby ich videli Američania a Kanaďania

1
1663

Rómovia z Lunika IX si za svoje problémy môžu jedine sami. Obývajú vynikajúce pozemky, nemajú to nikde ďaleko a nemusia platiť za odvoz smetí, za odpad, ani mnohí za elektrinu. Napriek týmto výhodám sa im nepáči, ako s nimi mesto zaobchádza. Absurdne sa totiž za nič žiada veľa. Rómskej komunite, či skôr takmer celému sídlisku sa nepáči postup mesta a problémy, ktoré na sídlisku majú, preto sa rozhodujú, že dnes pôjdu pred štadión protestovať tak, aby ich videli Američania a Kanaďania. Súbor týchto dvoch krajín do Košíc priláka záujem nie len fanúšikov, ale aj médií. V podstate je to niečo podobné, ako keby Slováci hrali s Čechmi niekde v USA. Susedia hrajú proti sebe v ďalekom zahraničí a médiá si to nenechajú ujsť.

Rómovia chcú, aby ich videl svet, ako veľmi zle žijú a budú žiadať zlepšenie podmienok. Pokiaľ ste fanúšik a pocestujete po meste taxíkom, stačí taxikárovi načrtnúť, že ste v Košiciach neznalý a ak sa spýtate, či sa pôjde okolo Lunika IX, sám vám povie, že okolo sa nepôjde, ale rád pôjde, ak si klient priplatí. Zastaví mu dokonca na fotenie. To nie je vtip. Atrakcia, aká nemá azda v celej slušnej Európe obdoby nie je dielom úradov a štátu, ako mnohí domorodci hovoria. V podstate Rómovia zo sídliska žiadajú to isté, čo mladá bežná slovenská rodina. Tá však pracuje, má na krku hypotéku a nedostačujúce bývanie, kopec problémov, ale ani pri nej sa nič nerieši. Nedávno nejaká znalkyňa z Kanady označila našich Rómov za obete spoločnosti a obete rasizmu, ktoré žijú ako Indiáni na okraji miest, vo svojich komunitách, mimo spoločnosť. Vtedy jedna babička v nejakom článku poznamenala, nech si tá pani tie problémové neprispôsobivé rodiny vezme do svojej domoviny, alebo nech ich ubytuje. To chceme vidieť.

Štadión US Steel má predsa zvýšený počet hliadok a ochranky. Len tak protestujúcich bližšie nepustia. To najmä v prípade, že medzi protestujúcimi sa objavia polícií známe tváre, rôzni vytrénovaní vreckári a podobne. Zásah proti protestujúcim by zas bol označený za rasistický a ne-zásah by bol pre neorganizovanosť len chaosom a strachom sa v jeho okolí pohybovať. Kde je riešenie? To si nedovolím, nechám ho na krajine. Aj možnosť A aj možnosť B bude zlá. Samozrejme, ak vôbec nejaký protest bude.

Ako to vyzerá na Luniku IX?
Najlepšie je osobne vidieť. Ľudia sa tam chodiť boja. Respektíve podľa toho, koho názor čítate. Niektoré videá na Youtube majú svoj komentár.

Jazda cez Lunik IX

Vidieť zdevastované ulice, voľné parkovacie mestá, špinu a vybité mnohé okná na budovách.

Aj českí turisti si prídu pozrieť Lunik IX, niečo také sa len tak nevidí.

Stovky potkanov sme už videli v TV JOJ

Ďalšie video, opäť ako inak, z auta

Starší akože dokument prinášajúci ďalší pohľad na život v Luniku IX

Nepripomína vám to Pripyat?

Comments are closed.