Recept na šťastný život, ktorý funguje

0
3450

Receptov na šťastie je veľa. Tento recept na šťastný život pochádza od neurológov z Kalifornskej univerzity, ktorí sa hľadaním šťastia zaoberali na vedeckej úrovni. K čomu dospeli?

1. Ak ste smutní, spýtajte sa, za čo ste vďační

Niekedy sa zdá, akoby sa náš mozog odmietal cítiť dobre. Premôžu nás pocity viny a hanby a začneme si robiť starosti. Aj to je len jeden zo spôsobov, ako sa mozog vyrovnáva so smútkom – robenie si starostí je lepšie ako nečinnosť.

Z dlhodobého hľadiska však nejde o najlepší plán, ako splín prekonať. Keď vám je najhoršie, zamyslite sa: za čo ste vďační?


Tip redakcie: Letecká spoločnosť Wizz Air pridáva linku Bratislava-Varšava


Výskum dokazuje, že pocit vďaky má na mozog podobný vplyv ako antidepresíva – vylučujú sa pri ňom hormóny dopamín a serotonín. Aj keď ste na tom naozaj zle a nedokážete prísť na nič, za čo by ste boli vďační, nevadí. Podľa vedcov pomáha aj samotné rozmýšľanie nad touto otázkou. Pocit vďaky nielenže pomáha vášmu mozgu, ale aj sociálnym vzťahom. Preto by ste ju mali svojim blízkym dávať najavo.

39371874 - worries of childhood

2. Pomenujte, čo vás trápi

Potláčanie emócií nefunguje. Navonok môže človek pôsobiť vyrovnane, no aktivita v jeho limbickom systéme svedčí o opaku. Vedci pomocou funkčnej magnetickej rezonancie sledovali, ako mozog reaguje, keď emócie potláčame a keď ich, naopak, pomenujeme. Stačí slovko-dve a uvidíte, že sa upokojíte. Táto metóda sa už stáročia používa napríklad pri meditácií.

3. Rozhodnite sa

Poznáte ten pocit, keď konečne spravíte nejaké rozhodnutie a okamžite sa cítite ľahšie? Robenie rozhodnutí znižuje pocity úzkosti a ustaranosti. Vedci tvrdia, že sa nemusíme snažiť o najlepšie rozhodnutie – stačí aj dobré. Perfekcionizmus zaplavuje mozog emóciami, z čoho sa potom cítime stresovane a ako keby sme nemali veci pevne v rukách. Naopak, dobré „jednoduchšie“ rozhodnutie nám dodáva pocit kontroly.


Tip redakcie: Podvádzať vo vzťahu sa dá mnohými spôsobmi…nie len v posteli


4. Dotýkajte sa ľudí

Samozrejme, nie nevhodne. Výskumy ale potvrdzujú, že fyzický kontakt je pre ľudí veľmi dôležitý. V jednej štúdii vedci porovnávali mozgovú aktivitu ľudí, ktorým po stresovej situácii dovolili návštevu, telefonát, alebo písomný kontakt. Ukázalo sa, že pri písaní sa, na rozdiel od zvyšných dvoch kontaktov, neudialo nič – ako keby nemali žiadnu podporu.

Takže, objímajte sa! Čím dlhšie objatie, tým lepšie. A ak nemáte koho objať, choďte na masáž – tá podľa vedcov zvýši hladinu serotonínu až o 30%.

Aký je ten váš recept na šťastný život? Napíšete dnes niekomu ďakovný e-mail? Možno tým naštartujete reťazovú reakciu šťastia.

Čítajte tiež:

Rihanna: Jej nahá fotka pobúrila internet

Zs. SIMON: Vláda chce tajiť zloženie potravín


Zdroj: http://www.businessinsider.com/a-neuroscience-researcher-reveals-4-rituals-that-will-make-you-a-happier-person-2015-9?utm_content=bufferb6a37&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer