Rebarbore odbíjajú posledné hodiny: Pripravte si jeden z týchto skvelých receptov!

0
1299

Rebarbora sa kedysi nazývala aj ako ovocie chudobných. Možno aj preto, pretože svojím výzorom pripomína lopúch. Paradoxne, je to zelenina, aj keď jej stonky chutia sladkokyslo. Táto plodina v poslednom období zažíva svoj comeback a už dávno nie je onálepkovaná len ako druhotriedna plodina. Aj keď rebarbora nie je náročná na pestovanie a bez špeciálnej starostlivosti nám dáva svoju úrodu, jej čas končí približne na konci júna, pretože neskôr už obsahuje vysoký obsah kyseliny šťaveľovej, ktorá môže podráždiť žalúdočnú sliznicu. Z rebarbory konzumujeme iba stonky, listy sú jedované. Stonky však treba pred konzumáciou ošúpať a tepelne upraviť. Najlepšie sú tmavočervené, tie majú najsladšiu chuť. Žlté až žltozelené chutia kyslejšie.

Vychutnajte si poslednú príležitosť pripraviť si chutné džemy, či dezerty z rebarbory. Prikladám vám overené chuťovky.

rebarbora (1)

Rebarborový koláč

Keďže rebarbora má kyslastú chuť, najlepšie vynikne na koláči s cukrovou posýpkou, alebo s iným ovocím. Vo dvojici s broskyňami, prípadne jahodami pošteklia naše chuťové poháriky dokonale. Stačí jednoduchý hrnčekový koláč a almázia je na plechu.

Suroviny:

1 hrnček hladkej múky

1 hrnček polohrubej múky

1 hrnček kryštálového cukru

1 hrnček mlieka

½ hrnčeka oleja

1 kypriaci prášok

1 vanilkový cukor

2 vajcia

rebarbora

broskyne alebo jahody

Postup: Všetky suroviny okrem ovocia spolu zmiešame a cesto vylejeme na vymastený, múkou vysypaný plech. Navrch poukladáme nakrájané broskyne a ošúpanú, nadrobno nakrájanú rebarboru. Necháme piecť v trúbe na 180 °C, kým sa okraje koláča nebudú oddeľovať od plechu.

Ak ste milovníkom tradičných kysnutých koláčov, rebarbora sa dokonale hodí aj k nim. Stačí použiť základ na kysnuté cesto, zanechať rovnaké ovocie, doplniť cukrovú posýpku a koláč je na svete.

Rebarbora

Rebarborový džem

Rebarborový džem sa výborne hodí k pečivu, ale aj na sladké koláče, pretože jeho kyslastá chuť dotvorí symbiózu chutí. Džem s rebarbory má však zelenú, nie moc lahodivú farbu, no netreba sa ho báť. Chutí výborne.

Suroviny:

1,6 kg rebarbor

1 kg kryštálového cukru

1 citrón prípadne 1 kávová lyžička kyseliny citrónovej

Postup:

Rebarboru umyjeme, ošúpeme a nakrájame na malé kúsky. Dáme do misky a zasypeme cukrom. Pridáme šťavu s jedného citróna prípadne kyselinu citrónovú a zmes dáme variť. Džem nalievame do pohárov keď masa prebuble. Netreba ho však sterilizovať, stačí iba fľaše otočiť hore dnom a nechať tak vychladnúť.

Tip: Ak chcete mať džem hladký, rebarboru po očistení rozmixujte v mixéri so šťavou s citróna. Ak máte radi kúsky, nemixujte a nechajte džem len povariť a rebarbora sa jemne rozpadne.

Ďalší zaujímavý recept:

Je smoothie zdravé? Máme pre vás špeciálny wellness recept

ZANECHAŤ ODPOVEĎ