Pýtali sme sa chovateľky bulteriérov, ako vníma novú podobu zákona o psoch

0
3781

Občas sa mi podarí nájsť na facebooku reakcie priateľov na obsah iných priateľov. Takouto cestou sa mi podarilo už dávnejšie dostať k milým fotkám chovateľky bulteriérov Nory, ktorá sa práve ich láskou k nim stala známou. Každý z jej priateľov, alebo ľudí, čo sledujú nielen jej medzinárodné chovateľské úspechy, ocenenia a súťaženie, vie, že sa im Nora venuje, pozná toto plemeno a dokáže o ňom rozprávať na úrovni naozaj poctivého a skúseného chovateľa. Donedávna, keď sme sa dozvedeli o prvom návrhu zákona obmedzujúcom chov psov, sa jej ešte netýkal. Po avizovanej úprave, od ktorej sme mnohí čakali rozumné postavenie zákona, ak už silou mocou musí byť, asi nikto nečakal ešte viac na hlavu postavený zoznam nebezpečných plemien. Po poslednej aktualizácii znenia zákona sa na čiernu listinu dostalo aj plemeno, ktorému Nora zasvätila svoj život. Spomenul som si na ňu, keďže po tejto zmene patrí už aj ona medzi tých, proti komu zákon zakročí a obmedzí. Zaujímalo ma, ako vníma to, čo sa na politicko-chovateľskej scéne deje a ako vníma to, že kým mala pokojný život úspešnej chovateľky, teraz jej nastanú krušné chvíle.

Nora a jej bulteriér

Ako vnímaš zmenu zákona, ktorá sa už týka aj tvojho plemena?
Návrh novely zákona je neodborný kompilát, vychádzajúci z bulvárnych informácií médií a neopierajúci sa o žiadne odborné štúdie, či reálne štatistiky a čísla. Zákon je hrubým nepochopením, urážkou a v neposlednom rade postihom poctivej chovateľskej práce, trestá organizovaných kynológov. Nora a jej bulteriérBez ohľadu na plemeno, je potrebné sprísniť tresty pre nezodpovedných chovateľov, je potrebné právne postihovať majiteľov za činnosť svojich psov a tvoriť zákony, ktoré ľudí prinútia k väčšej zodpovednosti. Tak ako auto vás zavezie do práce a privezie domov, na nákupy, takisto môže aj zabíjať. Nožom nakrájate dieťaťu jablko na raňajky, ten istý nôž sa môže stať vražedným nástrojom. Tak aj pes je len nástrojom v rukách svojho „pána“. Nie je ale systematické a ani logické zakazovať nôž, či auto, treba sprísniť postihy za ich nezodpovedné používanie, a to platí aj pre chov a držanie psov akejkoľvek rasy.
V neposlednom rade si treba uvedomiť, že uvedenie tohto zákona do praxe vytiahne z vreciek všetkých daňových poplatníkov ďalšie obrovské sumy. Pričom prax v iných krajinách dokázala, že legislatíva zakazujúca, či sprísňujúca chov konkrétnych plemien nijakým spôsobom neprispela k zníženiu prípadov útokov.

Čo je podľa teba dôvod, že sa na zozname ocitol aj on?
Plemeno bulteriér bolo v polovici 19. storočia vyšľachtené ako bojové. Čoskoro sa stal miláčikom anglickej spoločnosti a pri jeho chove sa účelovo využívali rôzne iné plemená na úpravu jeho exteriéru a temperamentu. Medzitým uplynulo vyše 150 rokov plemenitby a dnes je bulteriér v podstate SPOLOČENSKÝM PLEMENOM. Jeho miesto je po boku svojho pánka, ideálne na gauči, miluje ľudí, deti a loptičky, škrabkanie, rád sa dobre vyspí a väčšina z nich by v dnešnej dobe /česť výnimkám/ neulovila na poli už ani chrčka. Avšak má neopakovateľný tvar hlavy, ktorý spoznajú aj laici a výnimočné šikmé oči, ktoré vyvolávajú pocit, akoby „bulík“ na ľudí zazeral. Preto si ho mnohí zaškatuľkovali ako toho, ktorého sa treba báť, lebo ho ako jedného z mála vedia zaradiť.

Nora a jej bulteriér

Perfektne vystihnuté. Čo však budúcnosť? Ako vidíš ďalšie fungovanie chovu tvojho psíka?
Chovať budem aj naďalej. Neviem si predstaviť, že by som zmenila plemeno len kvôli nekompetentnému populistickému zákonu. Ak by plemeno zakázali, zmením republiku. Nechcem žiť v štáte, v ktorom nie som vítaná.

Pokladáš za prehľadné informácie a dojmy o tom, čo ťa bude čakať v prípade schválenia zákona?
Zákon nás prinúti k povinnosti vytvoriť priestory na chov, čiže odseparovať psa z blízkosti človeka, a tým z neho vytvoriť nesocializovaného „odľuda“. Zákon nás prinúti absolvovať kurz za peniaze, akúsi autoškolu na psa, a „vodičák“ nosiť stále so sebou. Po pozemku sa mi raz ročne, alebo vždy keď mi sused bude chcieť znepríjemniť deň, bude preháňať kontrolór. To už sme tu mali, za socializmu chodili po narodení dieťaťa kontrolórky na pravidelné kontroly do domácností. Zákon obsahuje mnohé ustanovenia, ktoré nepostihujú podstatu problému a absolútne sa míňajú účinnosti.

Nora a jej bulteriér

Kde vidíš profesionálne poctivé chovateľstvo od roku 2013?
Profesionálne a poctivé chovateľstvo je pre mňa jednoznačne chovateľstvo s preukazom pôvodu. Veľké množstvo veľkovýrobní psov produkuje tisícky šteniat bez PP, psy žijú v katastrofálnych podmienkach, celý život neopustia klietku a len rodia a rodia, množitelia krížia všetko čo im na dvore behá, brata so sestrou, matku so synom, vznikajú genetické malformácie, psíky trpia a neskôr trpia aj noví majitelia, keď im psík pomaličky umiera. Nora a jej bulteriérA množitelia sa tešia, zarábajú desiatky tisíc euro, veselo exportujú, nikto ich nekontroluje, na to, aby chovali nemusia byť združení v kluboch a kontrolovaní, nemusia ísť na výstavu a prejsť bonitáciou, takže chovajú aj na temperamentoch, ktoré by cez sito výstavy a bonitácie neprešli, rodia sa choré a aj agresívne jedince. A štátu to nevadí, nepýta dane, neuvedomuje si, že práve v tomto prípade dochádza k jeho zlyhaniu.
Poctivý profesionálny chovateľ chová len na zdravých a povahovo vyrovnaných jedincoch. Zvieratá využívané na chov zdravotne testuje. Nových majiteľov pre svoje šteniatka si preveruje a vyberá. Pri každom krížení sa snaží spojiť jedincov tak, aby pozitívne prispel k vývoju plemena, tak po exteriérovej, ako aj po stránke povahy a temperamentu. Poctivý profesionálny chovateľ pristupuje k chovu s entuziazmom, na čo ale potrebuje, aby mu štát nehádzal polená pod nohy, aby štát podporoval jeho aktivity, aby mu vyšiel v ústrety.
Tento zákon však vybranú skupiny poctivých chovateľov uráža, degraduje, postihuje. A psov na zozname posadil na lavičku obžalovaných a odsúdil, bez argumentov, dôkazov a hlavne bez spáchania akéhokoľvek trestného činu.

Nora a jej bulteriér

Ďakujem Nore, že si našla čas na odpoveď k otázkam a zároveň poskytla rodinné fotografie.

Upozorňujeme, že akékoľvek ďalšie publikovanie fotografického materiálu je možné len so súhlasom autora. Akékoľvek ďalšie publikovanie ktorejkoľvek testovej časti z týchto stránok je možné výhradne so súhlasom redakcie.