Projekt Top Kill môže zastaviť ropu v Mexickom zálive

0
1618

Zábery z ponorky pri zabraňovaní úniku ropy do Mexického zálivuV stredu sa začal nový projekt, ktorý má zabrániť úniku ropy v Mexiskom zálive. Spoločnosť BP – British Petroleum zahájila akciu Top Kill, ktorá v „preklade“ znamená upchanie otvoru, cez ktorý ropa uniká. Problémom však je, že tento postup sa zatiaľ neuskutočnil  v tak veľkej hĺbke. Podmienky a tlak sú tam totiž celkom iné. Treba myslieť aj na to, akou rýchlosťou a akým tlakom sa ropa dostáva z pod zeme do mora. Predstavte si že záhradnú hadicu, ktorou polievate kvety, pri prúde vody otočíte tak, aby voda striekala nahor, skúste do tohto prúdu sypať piesok s tým, že chcete upchať tento otvor.

Nepôjde to len tak ľahko. BP však plánuje otvor pri poškodenom ventile najskôr obkolesiť masou tuhej hmoty, otvor ňou zasypať a následne využiť betón, ktorý pod vodou bude mať v takýchto hĺbkach zrejme iné vlastnosti, než v menších testovaných hĺbkach a tak teda ide o riziko výpočtov a plánovania. Čo myslíte vy, plán Top Kill bude úspešný a otvor skrz ktorý uniká ropa sa podarí zahatiť?

BP si dovolilo predpokladať úspešnosť upchatia na 70 až 80 percent. Informácie priniesla americká vláda a celý svet je v očakávaniach toho, čo sa v najbližších dňoch udeje.  Držme im palce. Až potom čo únik ropy zastavia, sa naplno rozbehnú záchranné akcie, projekty na záchranu vodstva a podobne. Momentálne totiž mnohí vzdávajú tento boj a čakajú, kedy ropa prestane prichádzať stále vo väčšom a väčšom množstve.