Uprednostňujeme nemecké potraviny pred našimi. Ich potravinám veríme.

1
2129

Nemecké bio potraviny: Pokiaľ vyrazíme do zahraničia jednou z hlavných vecí, ktoré nás budú zaujímať sú ceny. Preto sme sa spoločne s Evkou, ktorá sa rozhodla odísť žiť do Nemecka pozreli na ceny a kvalitu potravín oproti tím našim.

Nemecké bio potraviny

Mnoho ľudí si z Nemecka, pokiaľ má takú možnosť, necháva prostredníctvom známych, alebo rodiny, dovážať najmä nemeckú kozmetiku. „Kozmetika je tu v Nemecku určite kvalitnejšia ako u nás na Slovensku. Keď sa vraciam na Slovensko nesiem domov kozmetiku, pracie prášky, ale aj vitamínové doplnky.“ Hovorí Evka, ktorá už prišla na to, že práve kozmetika ponúkaná v Nemecku je tovar za lepšiu cenu s vyššou kvalitou.

Produkty, ktoré dostať u nás na Slovensku s prívlastkom „nemecká kvalita“ vzbudzujú u našich zákazníkov pozornosť. Väčšina z nás si pod nemeckou kvalitou predstaví samé kladné vlastnosti produktov. „V Nemecku sú štandardné potraviny kvalitnejšie oproti našim. Cena je však porovnateľná ako u nás na Slovensku.“ popisuje nemecký trh Evka.

V regáloch Nemeckých predajní nájdete mnoho produktov s označením kvality BIO. Sú síce drahšie, ako je tomu aj u nás doma, no Nemci si radi za kvalitu priplatia. „Nemci ponúkajú veľmi veľa výrobkov BIO kvality. Tieto potraviny pochádzajú z rôznych odrôd a chovov. Tu je však bežný štandard, že Nemci kupujú biopotraviny a sú ochotní za nich platiť aj vyššiu cenu.“

nemecke bio potraviny

Vysokú kvalitu majú aj polotovary. S Evkiným počudovaním sa pri kúpe nemeckých polotovarov spojili 3 základné zložky. Kúpila tovar za dobrú cenu, dobrej kvality a taktiež aj chuti. „V Nemecku som si zvykla kupovať polotovary. Majú ich tu veľmi kvalitné. Aj keď sa nám, slovenským spotrebiteľom pod slovom polotovar hneď vybaví niečo nekvalitné, nezdravé a ťažké, ich polotovary sú skutočne kvalitné a za dobrú cenu. Keď som nestíhala variť, nebála som sa kúpiť si polotovar. Bola som vždy uspokojená tým, čo som kúpila.“ konštatuje Evka.

Pokiaľ už spotrebiteľ nekupuje domáce produkty, na ktoré je okrem iného značne zameraný, vyberá si produkty z krajín, ktoré dokážu jeho potrebu kvality uspokojiť. Sú to najmä výrobcovia z krajín ako sú Holandsko, Francúzsko či Luxembursko. Nemecký spotrebiteľ dbá najmä na to, aby výrobok či tovar uspokojil jeho vysoké požiadavky na kvalitu. „Nemeckí spotrebiteľ viac dbá na kvalitu, ako na kvantitu.“ A to nehovoríme iba o ľuďoch v produktívnom veku. Záujem kupovať kvalitné výrobky majú aj seniori. U týchto spotrebiteľov vidí Evka najväčší rozdiel. „U nás dôchodcovia počítajú každý cent, aby im peniaze vyšli. No v Nemecku si seniori doprajú.“ Dovoľuje im to aj ich dôchodok. Priemerný dôchodok penzistu v Nemecku dosahuje niečo cez 770€ mesačne. „To je jediný veľký rozdiel. Seniori nemajú problém dopriať si, čo sa týka jedla. V Nemecku uvidíte seniorov aj v reštauráciách. Radi si vychutnajú aj kávu v kaviarni čo u nás takmer nevidieť.“

V čom nás Nemci však obrazne nedobehnú, je pečivo. Evke chýba najmä to naše, domáce, ako sú vianočky či iné chutné, čerstvé a chrumkavé chuťovky. „Na pečivo som si ešte nezvykla. Pečivo tu predávajú vo väčšine ešte nedopečené. Je prichystané na to, aby si ho zákazník dopiekol v trúbe. S tým nie som priveľmi stotožnená, pretože mi to príde také chemické kvôli tomu, aby produkt vydržal, musí mať nejaké konzervačné látky. Nepríde mi to také čerstvé ako u nás.“

Nemeckým potravinám môžu spotrebitelia veriť. Je takmer vylúčené, že by niekto dokázal odhaliť potravinový škandál, ako to neraz bolo aj u nás na Slovensku. „Hlavne Nemci dbajú kvalitu každého produktu. Napríklad keď si kúpiš mrazenú pizzu tak sa nemusíš báť, že by v nej bola napríklad pokazená šunka. To sa ani nemôže stať, pretože by za to mali veľké problémy.“

Jedna z vecí, na ktorú si Evka musela zvyknúť je plánovanie nákupov. V Nemecku sú totižto všetky obchody v nedeľu zatvorené. „ Nemci si zvyčajne cez týždeň pohodlne nakúpia v supermarketoch a cez víkend sa zameriavajú na trhoviská, kde si kupujú najmä BIO ovocie a zeleninu. Tieto trhy sú veľmi obľúbené a takto si svoje nákupy Nemci bežne naplánujú. Odjakživa mali v nedeľu obchody zatvorené a toto pravidlo rešpektujú dodnes. Pretože chápu, že aj predajcovia majú právo na oddych. Každý sa venuje svojej rodine a nemajú s tým najmenší problém.“

A čo vy? Stotožňujete sa s nemeckým spotrebiteľským zmýšľaním? Uprednostňujete nákup biopotravín, alebo vám skôr záleží na cene. A mimochodom. Vedeli by ste si predstaviť, že by v nedeľu boli všetky obchody zatvorené ako je tomu napríklad aj v Nemecku?

1 komentár

 1. Mozna to uz viete alebo poznate… tak prikladam preklad o Aminokyselinach:

  Aminokyseliny tvorí telo bielkoviny ( proteíny ) a ich najmenšie zložky ( tzv . Proteinogenních aminokyselín ) . Oprávnene sa označujú “ stavebné kamene života “ .

  Existuje celkom 20 proteinogenních aminokyselín , ktoré môžu byť získané z potravy . Poskytujú základné služby pre zdravého a neporušeného organizmu a sú zodpovedné za zriadenie a údržbu všetkých funkcií.

  Aminokyseliny ako je kontrola hormón a enzým produkcie , rovnako ako bunkové a kostnej štruktúry . Sú dôležitými regulátormi v kardiovaskulárnom systéme , základňa dôležitých neurotransmiterov a hrajú zásadnú úlohu v imunitnom systéme neporušené . Tieto vybrané príklady poskytnúť len stručný prehľad o rozmanitosti nutričných a lekárskych použitiach aminokyselín.

  Existuje celkom 20 proteinogenních aminokyselín , ktoré môžu byť získané z potravy . Poskytujú základné služby pre zdravého a neporušeného organizmu a sú zodpovedné za zriadenie a údržbu všetkých funkcií.

  Aminokyseliny ako je kontrola hormón a enzým produkcie , rovnako ako bunkové a kostnej štruktúry . Sú dôležitými regulátormi v kardiovaskulárnom systéme , základňa dôležitých neurotransmiterov a hrajú zásadnú úlohu v imunitnom systéme neporušené . Tieto vybrané príklady poskytnúť len stručný prehľad o rozmanitosti nutričných a lekárskych použitiach aminokyselín.

  Z celkového počtu 20 aminokyselín , tak u dospelých 8 dôležité, že telo nemôže produkovať sám. Sa musí užívať s jedlom. Všetky ostatné 12 aminokyselín, telo môže produkovať samo je neporušená metabolizmus, a preto nie je nevyhnutné.

  Esenciálne aminokyseliny:

  izoleucín
  leucín
  lyzín
  metionín
  fenylalanín
  treonín
  tryptofán
  valín

  U detí aj arginín a histidín sú stále nevyhnutné nutné.
  neesenciálne aminokyseliny:

  glycín
  alanín
  serín
  cysteín
  tyrozín
  proline
  glutamová
  glutamín
  asparágovej
  asparagín
  Arginín (polo-essential)
  Histidín (polo-essential)
  Všetky proteinogenní aminokyseliny sú tvorené vždy z rovnakých dielov. V strednej časti molekuly je atóm uhlíka (C). V tomto atómu uhlíka sú pripojené štyri rôzne skupiny:

  NH 2 skupina, tiež známy ako aminoskupiny
  skupinu COOH, karboxylová skupina sa nazýva atóm vodíka
  predstavuje zvyšok, ktorý je zostavený odlišne, a preto je rozlíšenie len z 20 rôznych aminokyselín

  Amiosäuren existujú v prírode v D- a L-tvaru. V proteinogenních aminokyselín sa však vyskytuje iba L-forma. Tieto D-aminokyseliny sú známe. Neproteínogénnymi aminokyselín počíta, že Tieto nie sú prítomné v proteínoch aminokyseliny. Z nich, ak viac ako 250 známe.

  Nie-proteinogenní aminokyseliny
  citrulinu
  taurín
  ornitín

  Z niekoľkých aminokyselín a medzi iným Proteínové látky vzniknuté pri metabolizme
  glutatiónu
  L-karnitín

  V rôznych rastlinných a živočíšnych potravinových zložiek sú obsiahnuté viac či menej aminokyselín. Je preto dôležité pre zdravú vyváženú stravu pre kombinovanie rastlinných a živočíšnych bielkovín, čím bolo získané vyváženú vzor tieto stavebné kamene všade tam, kde je to možné.

  Intaktné tráviaci systém prestávky naše jedlo na jednotlivé zložky: tukov, sacharidov a bielkovín v mono- a disacharidov (bielkoviny) do aminokyselín. Preto porucha žalúdka, čreva a pankreasu v dôsledku stresu, emocionálny stres, podvýživa, toxické látky majú (napríklad nikotín, alkohol alebo toxínov v oblasti životného prostredia) významný vplyv na celý organizmus.

  S nedostatočnou využitie potravy bezpočet telesných funkcií, ktoré sú závislé na prítomnosti aminokyselín, už plne k dispozícii. To zahŕňa samozrejme zložitý enzymatickou súhru v tráviacom systéme samotného, ​​čo môže viesť k zhoršeniu trávenie pokračuje v dôsledku nedostatku štiepenie proteínov.

  Adekvátne metabolizmus aminokyselín, je spojená s energiou pre telo. Iba voľné – telo dodávajú aminokyseliny – sú schopné byť prijaté bez toho, aby sa energetický výdaj okamžite do krvného riečišťa cez črevá a sú preto priamo výroba proteín (biosyntéza proteín) k dispozícii.

  Voľné aminokyseliny sú preto organizmus pre rôzne metabolické procesy. Nedávny výskum ukázal, mimoriadnu dôležitosť denného príjmu aminokyselín pre optimálne fungovanie tela a mozgu, pre ochranu pred škodlivými účinkami na životné prostredie toxínov a žiarenia a možného spomalenia procesu starnutia.

  Aminokyseliny priamo dôležitých metabolických produktov vytvorený v tele. Napríklad, sa vyrába z arginínu kreatinínu. Kreatinín je dôležité pre cyklu močoviny. Arginín je tiež dôležité pre stimuláciu imunitného systému a dilatáciu ciev (kontrola krvného tlaku). Z cysteínu vyrobené taurín, ktorá je nevyhnutná pre viazanie žlčových kyselín. Cysteín je tiež dôležité pre vývoj bedeudensten antioxidantu glutatiónu. Z tyrozínu vznikajú dôležitých hormónov a prenášať prostriedky na nerv (hormóny štítnej žľazy, adrenalín, noradrenalín). Aminokyselina lyzín je použitá ako prekurzor pre hydroxylysin. Ide o súčasť kolagénu. Glutamín slúži ako energetický substrát pre bunky imunitného obrany a tryptofán je prekurzorom serotonínu (depresia, úzkosť, nálada).

  V našom lexikónu o živiny si prečítať, čo živiny sú navyše k aminokyselín a dôležitých funkcií má toto v našom organizme.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ