Uprednostňujeme nemecké potraviny pred našimi. Ich potravinám veríme.

1
2665

Nemecké bio potraviny: Pokiaľ vyrazíme do zahraničia jednou z hlavných vecí, ktoré nás budú zaujímať sú ceny. Preto sme sa spoločne s Evkou, ktorá sa rozhodla odísť žiť do Nemecka pozreli na ceny a kvalitu potravín oproti tím našim.

Nemecké bio potraviny

Mnoho ľudí si z Nemecka, pokiaľ má takú možnosť, necháva prostredníctvom známych, alebo rodiny, dovážať najmä nemeckú kozmetiku. „Kozmetika je tu v Nemecku určite kvalitnejšia ako u nás na Slovensku. Keď sa vraciam na Slovensko nesiem domov kozmetiku, pracie prášky, ale aj vitamínové doplnky.“ Hovorí Evka, ktorá už prišla na to, že práve kozmetika ponúkaná v Nemecku je tovar za lepšiu cenu s vyššou kvalitou.

Produkty, ktoré dostať u nás na Slovensku s prívlastkom „nemecká kvalita“ vzbudzujú u našich zákazníkov pozornosť. Väčšina z nás si pod nemeckou kvalitou predstaví samé kladné vlastnosti produktov. „V Nemecku sú štandardné potraviny kvalitnejšie oproti našim. Cena je však porovnateľná ako u nás na Slovensku.“ popisuje nemecký trh Evka.

V regáloch Nemeckých predajní nájdete mnoho produktov s označením kvality BIO. Sú síce drahšie, ako je tomu aj u nás doma, no Nemci si radi za kvalitu priplatia. „Nemci ponúkajú veľmi veľa výrobkov BIO kvality. Tieto potraviny pochádzajú z rôznych odrôd a chovov. Tu je však bežný štandard, že Nemci kupujú biopotraviny a sú ochotní za nich platiť aj vyššiu cenu.“

nemecke bio potraviny

Vysokú kvalitu majú aj polotovary. S Evkiným počudovaním sa pri kúpe nemeckých polotovarov spojili 3 základné zložky. Kúpila tovar za dobrú cenu, dobrej kvality a taktiež aj chuti. „V Nemecku som si zvykla kupovať polotovary. Majú ich tu veľmi kvalitné. Aj keď sa nám, slovenským spotrebiteľom pod slovom polotovar hneď vybaví niečo nekvalitné, nezdravé a ťažké, ich polotovary sú skutočne kvalitné a za dobrú cenu. Keď som nestíhala variť, nebála som sa kúpiť si polotovar. Bola som vždy uspokojená tým, čo som kúpila.“ konštatuje Evka.

Pokiaľ už spotrebiteľ nekupuje domáce produkty, na ktoré je okrem iného značne zameraný, vyberá si produkty z krajín, ktoré dokážu jeho potrebu kvality uspokojiť. Sú to najmä výrobcovia z krajín ako sú Holandsko, Francúzsko či Luxembursko. Nemecký spotrebiteľ dbá najmä na to, aby výrobok či tovar uspokojil jeho vysoké požiadavky na kvalitu. „Nemeckí spotrebiteľ viac dbá na kvalitu, ako na kvantitu.“ A to nehovoríme iba o ľuďoch v produktívnom veku. Záujem kupovať kvalitné výrobky majú aj seniori. U týchto spotrebiteľov vidí Evka najväčší rozdiel. „U nás dôchodcovia počítajú každý cent, aby im peniaze vyšli. No v Nemecku si seniori doprajú.“ Dovoľuje im to aj ich dôchodok. Priemerný dôchodok penzistu v Nemecku dosahuje niečo cez 770€ mesačne. „To je jediný veľký rozdiel. Seniori nemajú problém dopriať si, čo sa týka jedla. V Nemecku uvidíte seniorov aj v reštauráciách. Radi si vychutnajú aj kávu v kaviarni čo u nás takmer nevidieť.“

V čom nás Nemci však obrazne nedobehnú, je pečivo. Evke chýba najmä to naše, domáce, ako sú vianočky či iné chutné, čerstvé a chrumkavé chuťovky. „Na pečivo som si ešte nezvykla. Pečivo tu predávajú vo väčšine ešte nedopečené. Je prichystané na to, aby si ho zákazník dopiekol v trúbe. S tým nie som priveľmi stotožnená, pretože mi to príde také chemické kvôli tomu, aby produkt vydržal, musí mať nejaké konzervačné látky. Nepríde mi to také čerstvé ako u nás.“

Nemeckým potravinám môžu spotrebitelia veriť. Je takmer vylúčené, že by niekto dokázal odhaliť potravinový škandál, ako to neraz bolo aj u nás na Slovensku. „Hlavne Nemci dbajú kvalitu každého produktu. Napríklad keď si kúpiš mrazenú pizzu tak sa nemusíš báť, že by v nej bola napríklad pokazená šunka. To sa ani nemôže stať, pretože by za to mali veľké problémy.“

Jedna z vecí, na ktorú si Evka musela zvyknúť je plánovanie nákupov. V Nemecku sú totižto všetky obchody v nedeľu zatvorené. „ Nemci si zvyčajne cez týždeň pohodlne nakúpia v supermarketoch a cez víkend sa zameriavajú na trhoviská, kde si kupujú najmä BIO ovocie a zeleninu. Tieto trhy sú veľmi obľúbené a takto si svoje nákupy Nemci bežne naplánujú. Odjakživa mali v nedeľu obchody zatvorené a toto pravidlo rešpektujú dodnes. Pretože chápu, že aj predajcovia majú právo na oddych. Každý sa venuje svojej rodine a nemajú s tým najmenší problém.“

A čo vy? Stotožňujete sa s nemeckým spotrebiteľským zmýšľaním? Uprednostňujete nákup biopotravín, alebo vám skôr záleží na cene. A mimochodom. Vedeli by ste si predstaviť, že by v nedeľu boli všetky obchody zatvorené ako je tomu napríklad aj v Nemecku?

Comments are closed.