Priezviská v Českej republike a prekvapivo Nguyen na 9. mieste

0
10621

Viete, ktoré meno je v Čechách najčastejšie? Alebo aké cudzie menu je v Čechách najpočetnejšie? Možno budete naozaj veľmi prekvapení a možno ani nie. Nasledovný článok možno nemá úplne presné čísla a nepočíta s každým jedným novorodencom, no ide o naozaj zaujímavé údaje a čísla.

Pani Nováková je častejšia ako pán Novák
Najznámejšie české meno, ktoré sa nachádza aj početne na Slovensku, je nepochybne Novák. Ešte častejšie však v ČR existuje ženských nositeľov tohto mena. Nováková sa nachádza v Čechách 35681 a Novákov 34218 krát. Na treťom mieste sa nachádza ženský tvar mena Svoboda s počtom 26669. Štvrté miesto si drží ženský tvar priezviska Novotný s počtom 25485 a až potom nasledujú mužské tvary na piatom mieste Svoboda s počtom 25372 a na šiestom mieste Novotný s počtom 24366. Dvořáková sa nachádza na siedmom mieste a Dvořák hneď potom.

Vietmanské meno Nguyen ako 9. najpočetnejšie v Českej republike
Keby sme merali štatistiky krstných mien vo Veľkej Británií, je veľmi smutné, že každé piate dieťa sa volá Mohammed, Mahmud, Mohamad a ďalšie tvary. Prisťahovalectvo sa však na príklad vôbec nevyhlo ani Českej republike, ba dokonca prekvapivo jedno cudzie meno získalo priečku na deviatom mieste v početnosti. Jedno jediné priezvisko tak prekonáva mnoho iných priezvísk, ktoré z ČR poznáme, ako napríklad Procházka, Kratochvíl, Horák, Krejčí, Kučera, Černý, Pospíšil, Němec a ďalšie. Vietnamské meno Nguyen nesú muži aj ženy, čím si získalo popredné priečky rýchlejšie, ako iné mená. Na samotnom facebooku sa nachádza množstvo detí, mladých a dospelých, ktorí sú nositelia mena Nguyen. Podľa nášho zdroja je Nguyenovcov až 21 110 v celej Českej republike. To hovorí za všetko.

Nechýbajú extrémy
Medzi priezviskami nechýbajú ani extrémy ako napríklad páni Šuk, Šukal, Vagín, Feko, Cuc, Cicek, Suzuki, Honda, Ferrari, Carrera, Jebavý, Smith, Washington. V krstných menách nájdete aj chlapíkov s menami Alonso, Armando, Bruce, Onur a v Litoměřicích sa nachádza jedna Šeherezáda.

V krstných menách vedie Jiří a Marie
Absolútny český ideál je Jiří Novák a Marie Nováková. Berte ma teraz trochu s rezervou, vychádzam z počtov, pretože práve Jiří s počtom výskytu 309 932 mužov a Marie s počtom 297 496 sú najpočetnejšie krstné mená v krajine. Na treťom mieste je Jan s počtom 296158, potom Petr s počtom 273 470 a nasleduje Jana, Josef, Pavel, Jaroslav, Martin, Tomáš, Miroslav, Eva, Hana a ďalší.

Český portál KdeJsme.cz prináša zaujímavý pohľad na početnosť českých priezvisk ako aj krstných mien. Nájsť sa mi ho podarilo len náhodou a dokázal ma zabaviť na celkom slušnú chvíľku, najmä preto, že som na ňom našiel naozaj občas až presný počet ľudí s konkrétnym menom, o ktorých v danej oblasti viem. Pokiaľ sa vás práve česká republika týka, možno tam nájdete tiež zopár zaujímavých informácií. Škoda, že nič podobné nefunguje spoľahlivo u nás. To by sme sa istotne sami dozvedeli viacero zaujímavostí, možno aj to, akým cudzincom sa u nás páči najviac.
Ak sa nudíte, pozrite si teda: http://www.kdejsme.cz/