Prichádzajú dušičky, zápchy, parkovania a aj raj zlodejov

0
1854

Každoročne sa koná v rovnakom čase a takmer vždy s rovnakým záverom. Tisícky ľudí merajú cestu za svojimi blízkymi na hroby po celom Slovensku. Kým niektorí predvídajú problémy a navštívia hroby skôr, iní si to nechajú naozaj na ten jeden deň, kedy sa bude na cintorínoch tlačiť na úzkych chodníčkoch mnoho ďalších ľudí. Tí, ktorým aj boli zosnulí doteraz celý rok ukradnutí si znova spomenú, na svoje si prídu obchodníci s kvetmi, lacným umelinovým tovarom ale aj zlodeji. Každoročne polícia vydáva varovania, aby si ľudia dávali pozor na svoje osobné veci a cennosti. Pri úprave hrobov si ženy nechávajú kabelky a tašky za náhrobkom či v nepozornej blízkosti. Na sedadlách áut, zavesené na bicykli, či aj s nákupom niekde pri hroboch. Odporúčania sú akoby vždy zbytočné, ak má človek rozum svoj, alebo dúfa a verí, že jemu sa nič také nemôže stať. Zlodeji to ale vedia a práve s tým rátajú, keby s tým nerátali, nebolo by ich toľko práve cez tieto dni. Vtedy majú totiž úlovok istý a pokiaľ sa to podarí jeden krát, druhý aj tretí, chuť po rýchlych peniazoch a zárobku je čoraz väčšia.

Naše cesty, parkoviská a doprava
Polícia chce posilniť hliadky na cestách. Vlaková doprava posilní niektoré spoje, keďže očakáva, že si ľudia vyberú na dopravu práve železnicu vo veľkej miere. Je to opakujúca história, že na cintorínoch bude problém s parkovaním. vyhrajú to tí, čo prídu pešo, alebo s MHD. Na cintorínoch azda všade sú predajcovia kvetov a umeliny už od augusta. Napríklad predajca na Špitálskej ulici v centre Bratislavy na malom stánku skúšal šťastie už v septembri. Znova sa ale objavia ľudia, ktorí budú nervózni, budú kľučkovať medzi inými autami, niektoré sa oťukajú, sviatoční a vzdialení vodiči sa budú objavovať na miestach, ktoré dobre nepoznajú a tak aj bude vyzerať ich jazda. Nech už cesta na hroby svojich blízkych čaká aj vás, alebo nie, v prvom rade je potrebné si dávať pozor, rátať so sprísnenými kontrolami a pokiaľ možno všetko stihnúť v iný deň ako ten osudný, plný ľudí a kvetov, v ktorom sa ťažko hľadá vlastné miesto.

Cintoriny

Čarovným miestom môže byť aj cintorín
Nakoniec na tom veľkom uctení si pamiatky zosnulých naraz je aj jedna zvláštna a zároveň pre niekoho pekná vec. Cintorín opeknie a v tú svoju noc svieti malými plamienkami, ako málokedy v roku. Práve vtedy je cintorín najčarovnejší, aj keď je miestom smútku. Pri pohľade na neho z výšky je však miestom neuveriteľným, akoby nebom s hviezdami na zemi. Ak máte možnosť si takto cintorín pozrieť, skúste to.