Prezidentom Slovenskej republiky môže byť aj Gyula Bárdos za SMK

0
1683

Úvaha: Prezidentské voľby sa blížia. Svoju kandidatúru oznámili celkovo 15 kandidátov (medzičasom jeden odstúpil), z nich jediná žena a taktiež jediný muž s neslovenskou – maďarskou národnosťou. Môže sa vôbec stať niekto taký slovenským prezidentom? Ak mu bola schválená kandidatúra a je zvolený, zrejme áno, hoci je zvláštne, že vôbec slovenské zákony umožnia získať post hlavy štátu inej než slovenskej národnosti. Ak by Slovenská republika predsa len získala nového prezidenta v podobe aktívneho politika a redaktora niekoľkých periodík Gyulu Bárdosa, šlo by o ranu národniarom, hrdým Slovákom, ale bola by to tiež parádna téma pre zahraničné médiá. Téma pre provokatérov na ironické poznámky a posmešky taktiež.

Kde sa trinásti bijú, štrnásty môže vyhrať
Hoci pri prieskumoch verejnej mienky nedosahuje tie správne výsledky, do volieb je ešte veľa času a prekvapenia sa dejú neustále. Prekvapenie pre zvyšok krajiny by mohol nastať v prípade ak sa predsa len južné Slovensko spojí a zaútočí závideniahodnou volebnou účasťou. Hovorí sa, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Tu sa však v konečnom dôsledku bijú trinásti kandidáti a štrnástym môže byť pokojne zástupca politickej strany SMK. V tom najfantastickejšom scenári sa roztrieštia hlasy Slovákov medzi drobných a veľkých kandidátov, no zjednotia sa hlasy najväčšej národnostnej menšiny u nás, Maďarov. Tým nikto nikoho nepoškodzuje, ani neuráža, no treba uznať, že by šlo o nevídanú situáciu. Možno pre národné cítenie Slovákov, pre politikou sa zaoberajúcich dôchodcov, pre médiá naše aj zahraničné… Tá predstava je zaujímavá a nečakali by sme dlho na zaplnené SME zábavnými obrázkami, karikatúrami atď. Médiá by mali odrazu o čom písať.

Prieskumy majú jasno… ale!
Prieskumy nás už nejaký čas presviedčajú len o tom, že finálny boj prebehne medzi Kiskom a Ficom. Dvaja celkom rozdielni kandidáti s rozdielnymi hodnotami a pohľadom na politiku. Proti jednému je nastavená obrovská mohutná antikampaň zo strany jednotlivcov a skupiniek nadšencov pre ničenie billboardov (nielen), proti druhému nahráva fakt, že je pomerne neznámy a ľudia o ňom vedia málo. Akoby týchto dvoch ani nikto nedokázal ohroziť. No kiež by anketári vyrazili do ulíc Gelnice, Humenného, Žiliny, Brezna, Dunajskej Stredy a zaoberali sa aj tým, či ľudia vôbec k voľbám naozaj pôjdu, alebo nie. Veľa totiž môže dokázať aj presvedčenie ľudu k voľbám ísť. Ten čo práve svojich voličov presvedčí, ten bude ten hlavný víťaz. A nie je pritom úplne vylúčené, že to môže byť už v prvom kole.

Zdroj informácie o maďarskej národnosti, Wikipedia a vysielanie TA3