Prenasleduje vás „stalker“? Poradíme vám, ako sa brániť

0
4844

Stretávate ho príliš často a na rôznych miestach. Ak ste nadobudli pocit, že chodí všade tam, kde vy, zrejme vás prenasleduje „stalker“. Takýto človek môže byť neškodný, ale aj veľmi nebezpečný. Nemusí byť vôbec ľahké zbaviť sa jeho nechcenej pozornosti. V tejto nepríjemnej situácii sa riaďte nasledovnými radami.    

  1. Hrozí vám nebezpečenstvo?

Ak pocítite čo i len na sekundu strach o svoj život, zavolajte políciu. Musíte sa chrániť a rýchlo konať. Existujú rôzne druhy „stalkerov“. Nechcete riskovať šancu, že by vám ten váš mohol niečo spraviť.

  1. Povedzte o ňom kamarátom, rodine a zamestnávateľovi

O „stalkerovi“ by mali vedieť všetci vo vašom okolí. Ak máte jeho fotku, pošlite ju blízkym aj svojmu zamestnávateľovi. Uistite sa, že všetci vedia, čo je zač. „Stalkeri“ totiž dokážu ľudí zmanipulovať a môžu sa pokúsiť dostať k vám cez vašich blízkych ši známych.

  1. Nechoďte vonku sama

Je to nevyhnutné opatrenie, minimálne na istý čas, aj keď obmedzí vašu slobodu. Zariaďte, aby vás sprevádzal niekto známy vždy, keď opustíte byt či pracovisko. Keď sa situácia upokojí, môžete sa vrátiť k normálnemu životu.

  1. Všetko si nahrávajte

Zhromaždite čo najviac dôkazov o tom, že vás táto osoba prenasleduje. Ak ich bude dostatok, máte šancu, že „stalkera“ obvinia z obťažovania. Nechajte si pre istotu v pamäti telefónu správy, fotky či neprijaté hovory od dotieravca. Ak vám pred domom necháva darčeky, neprijmite ich, no môžete ich zdokumentovať.

  1. Vybočte zo svojho stereotypu

„Stalker“ dokáže rýchlo odpozorovať vašu rutinu. Bude vedieť, kedy a kam chodíte do telocvične aj s kým sa stretávate na káve. Nenavštevujte rovnaké miesto, ale nepravidelne striedajte telocvične či reštaurácie.

  1. Chráňte si profily na sociálnych sieťach

Máte verejný profil na facebooku? Zmeňte si ho na súkromný. Ak máte so „stalkerom“ spoločných priateľov, obmedzte ich možnosť vidieť vaše príspevky. Aj na ostatných sociálnych sieťach zablokujte „stalkerovi“ prístup k informáciám o vás.

  1. Ignorujte ho

„Stalker“ sa pravidelne bude snažiť upútať vašu pozornosť. Zrejme vyskúša viaceré metódy. Vy ho však musíte ignorovať. Prehovorte na neho len v prípade, ak sa pokúsi o fyzický kontakt. V takom prípade zároveň okamžite zavolajte políciu.

  1. Máte dostatočne chránený dom či byt?

Ak sa „stalker“ snaží narušiť váš osobný priestor, mali by ste sa uistiť, že dvere a okná vo vašom príbytku sú dostatočne bezpečné. Takisto zvážte nainštalovanie kamery. Nápomocný je aj pes – nielen ako domáci miláčik, ale aj bezpečnostný prvok. Ak bývate v byte, povedzte o „stalkerovi“ správcovi budovy.

  1. Načas sa presťahujte

Bývajte pár týždňov s rodičmi alebo u kamarátky. Uistite sa, že „stalker“ nebude mať možnosť vypátrať vaše prechodné bydlisko. V noci sa vám bude ľahšie spať. Keď sa budete cítiť bezpečne, môžete sa vrátiť na pôvodnú adresu.

  1. Majte vždy únikový plán

Doma, v práci alebo v parku, vždy si premyslite najjednoduchší spôsob, ako ujsť. Nechceme vás vystrašiť, no nikdy neviete, čoho je „stalker“ schopný.

  1. Podniknite právne kroky

Nebojte sa zavolať políciu alebo požiadať o zákaz približovania sa pre „stalkera“. Síce ho to nedostane z ulíc, ale aspoň uvidí, že máte právnu oporu a ak poruší zákon, bude čeliť následkom.

  1. Noste so sebou slzný sprej

Nie vždy vás bude môcť niekto sprevádzať. Je dôležité, aby ste sa vedeli ubrániť aj sama. Pre istotu noste v kabelke sprej, pomocou ktorého môžete zabrzdiť prípadný útok.

  1. Zmeňte si číslo

Ak vám neprestáva volať, zmeňte si číslo, aby vás nemohol zastihnúť. Takisto sa vyhýbajte miestam, ktoré obvykle navštevujete.

Čítajte tiež:

7 dôvodov, prečo radšej kúpiť iPhone 7

Skutočný dôvod depresie a úzkosti u tínedžerov


Zdrij: http://www.lovepanky.com/my-life/relationships/how-to-get-rid-of-a-stalker