Prečo psíčkar počuje otázku „môžem si ho pohladkať?“

0
2283

Stredoázijský ovčiakKaždý psíčkar, ktorý vychováva šteniatko, alebo dospelého psa a je na pohľad milý a poslušný, pozná otázky okoloidúcich, rodiny, priateľov a návštev. Pýtajú sa na možnosť pohladenia štvornohého chlpáča, alebo na akékoľvek zotrvanie v jeho blízkosti. Keď sa na pohladenie pýta dieťa, je zväčša očarené jeho vzhľadom a hravosťou, často tiež automaticky dobrým vzťahom s ním. Keď sa na pohladenie pýta človek dospelý, môže byť za tým niečo iné a prekvapivé.

Dospelý sa skláňa k psovi
Keď sa dospelý človek pýta a následne skláňa k psovi len preto, aby sa ho dotkol, pohladkal, alebo s ním prehovoril pár slov, môže to vyzerať smiešne, no v celom tomto krátkom kontakte je oveľa viac mágie dotyku, akoby človek mohol čakať. Nie je to však len kontaktiózna mágia, ale aj výrazný podiel psychológie a podvedomé očakávanie zmeny cítenia sa. Kontakt so psíkom ľudí teší. Motivuje a zlepšuje náladu. Pes je v mnohom odkázaný na starostlivosť svojho pána, respektíve ľudí. Niektorí ľudia môžu pocítiť rolu ochrancu, väčšina ľudí skôr pocit upokojenia, ak je pes samotný pokojný.
V každom prípade ak dospelý človek prichádza sám za niekoho psom a stojí o jeho prítomnosť a dotyk s ním, je za tým túžba potešiť seba vo vnútri. O to viac ak je tento človek v zlom psychickom stave. Ľudia prežívajúci problémy, tragédie, smútok a stres môžu prítomnosť šteniatka, či psa vítať ešte viac rovnako tak ako aj iné nástroje na zlepšenie psychického stavu. veď dnes už mnohí poznajú pojem canisterapia.

Prečo sa vôbec pýtať? Čo tak rovno konať?
Mnoho chovateľov, a patrím medzi nich, nie sú nadšení, keď ktokoľvek na ulici prichádza k jeho psovi a hladká ho bez nejakej komunikácie s majiteľom. Tiež jeho kŕmenie niečím z vrecka je neprípustné. Hladkanie kde tade na ulici ovplyvňuje výchovu hlavne u šteniat. Majitelia môžu klásť dôraz na disciplínu práve vo veku, kedy je každý psík krásny. Šteňací vek si žiada výchovu, aby neskôr sám nechodil po pohladenia ku hocikomu a nenechal sa zlanáriť cudzími. Ignorovať výchovu môže znamenať niekoľko problémov. Hovorovo takému psovi povieme, že je rozmaznaný.