Pozor, zberateľské mince a rôzne „výhodné ponuky“ v schránkach ignorujte

1
11391

Do schránky vám menovite, či dokonca s popleteným menom príde osobná zásielka, jedinečná ponuka na nákup zberateľských mincí s národným motívom, alebo motívom, ku ktorému môžete mať nejaký vzťah. V každom prípade vám však exkluzívna ponuka ponúka zberateľské mince vysokej hodnoty len za smiešny zlomok ceny, alebo vám prináša možnosť objednávky zberateľskej mince za zvýhodnenú časovo obmedzenú cenu. Numizmatici a skutoční zberatelia mincí pritom upozorňujú, že tieto mince nemôžu mať reálnu hodnotu a už vôbec nie nominálnu hodnotu, na ktorú sa často hrajú, alebo sa razbou snažia na ňu podobať.

Zberateľské mince

Od celkovo dvoch spoločností máme v schránkach bordel, obe vynikajú podobnými letákmi s mincami a lákajú na vzácne kovy. Mince naozaj vyzerajú pekne, na obrázku. Dokonca vieme o prípadoch, kedy starí rodičia kúpili vnukovi numizmatikovi takýto kúsok v snahe vnuka potešiť. Pri obdarovávaní sa konalo veľké prekvapenie, no nie také, aké starí rodičia čakali.

Ponuky sú posielané aj živnostníkom, aj dôchodcom, aj mladým ľuďom. Ťažko preto dokážeme zistiť, odkiaľ pochádza používaná databáza osobných údajov, najmä ak používa presnú adresu, ktorá nie je v telefónnom zozname. Odosielateľ samozrejme nikde neuvádza, v akom rozsahu sú vaše osobné údaje u nich evidované a dokedy mienia posielať podobné ponuky. Zbieranie mincí môže byť naozaj pekný koníček, avšak na to treba mince, ktoré majú hodnotu, boli vydané Slovenskou národnou bankou, alebo inou inštitúciou.

Nemožné, aby šlo o mincu, možno ak len o medailu
Nezabúdajme ani na fakt, že aby mohla byť minca mincou, musí byť platidlom. Platidlom sú, alebo boli aj iné mince, ak berieme na Slovensku a jeho v jeho histórií, vydané vždy Slovenskou národnou bankou. Minca má svoju nominálnu hodnotu, mimo archeologické mince. Týmto minciam však nominálna hodnota chýba. Nemal ju kto určiť. Aj preto sa často stretneme s mincami, kde je uvedené číslo, alebo ide o umelo narafičenú sumu, ktorá pritom nič neznamená. Niektoré mince uvádzajú napríklad 1000 SK alebo 5000 SK a to nelogicky. Posledný prípad mince Milana Rastislava Štefánika, významnej osobnosti našej histórie, ktorá nesie takúto číslicu osamotene bez vysvetlenia a druhý krát po obvode celkom hore v spojení „5000 BANKOVKA“, kde je však opäť zvláštnosť, že za číslom nie je vyjadrenie čoho sa číslica týka. Počtu, výročia, hodnoty, alebo čoho? Stránky predajcu ako aj list obsahujú chybnú slovenčinu, veľmi veľa českých slov. Ponukový list poslaný poštou obsahuje jedinečnú ponuku na získanie spomínanej mince – žiadanej rarity. Zaujímalo by nás, na základe čoho bola označená za žiadanú raritu. Na niečo také sa veľmi dobre reflektuje. No hneď pod slovom rarita sa nachádza označenie, že ide o prvé vydanie.

Zlato a striebro? Pozor na to, čo čítate
U oboch spoločností sme sa stretli s výrazným posilňovaním slova ZLATO a STRIEBRO. Dokonca sa dočítate aj o uvádzaní rýdzosti zlata 999/1000 čo evokuje chuť naozaj vlastniť takýto kúsok dnes, kedy je zlato jedným z najstabilnejších investičných materiálov. Lenže ide o slovnú hračku, mince sú často len pozlátené trochou tohto materiálu na povrchu neznámej zliatiny, ktorej už zloženie nie je nikde uvádzané. Zarážajúce je aj označenie mincí často s číslicami hrúbky „cca 44 mm“ alebo „cca 50 mm“ čo je pri naozaj vzácnych minciach absurdnosť. Vzácne mince vyrábané zo skutočných vzácnych kovov, majú jasné a presné milimetre. Pri vzácnych kovoch ide o každý gram ako aj o každý milimeter a tak je nemožné odlievať mince s určitým priemerom rozmerov.

Odporúčanie a zmysel článku
Pokiaľ hľadáte naozaj zberateľské mince, smerujte na trh mincí, alebo do NBS. Dnes spomínané ponúkané mince nie sú mincami, ale len peknými medailami bez výraznej hodnoty. Môže ísť o zberateľský artikel časom, no nie o zberateľskú mincu s akoukoľvek nominálnou hodnotou.

Upozornenia numizmatikov a diskusie na internete:
Niekoľko upozornení, na ktorých zakladá tento súhrnný článok, ktoré už priamo pomenúvajú vec ako zavádzanie a mince ako veľmi lacné kúsky bez hodnoty reálnych zlatých kovov. Spoločnosti, ktoré Slovákom posielajú v štýle Ridger Digest Výber nevyžiadané ponuky a dostávajú sa tak neznámym spôsobom k adresám a menám, a zároveň sú spomínané v nižšie uvedených referenciách, sú najčastejšie spoločnosť s pomaly až pompéznym názvom Národná pokladnica, alebo ďalšia spoločnosť s názvom Slovenský mincový obchod.

  1. Kšeftovanie s národnými symbolmi a osobnosťami za účelom zisku z predaja vraj zberateľských mincí.
  2. Česká národná banka upozorňuje pred medailami, ktoré mätú ľudí. Upozornenie sa týka Českého mincovního obchodu, ktorý funguje aj u nás pod názvom Slovenský mincový obchod.
  3. Slovenské stránky pre numizmatikov a fórum, na ktorom sa preberajú všetky tieto prípady nie tak vzácnych mincí, na aké sa hrajú.
  4. Informácie o Národnej pokladnici na Burza-minci.com
  5. Objednávkový podvod podľa blogera na Sme.sk
  6. Habaďúra so Slovenskými pamätnými mincami a pamätnými medailami Ľudovíta Štúra
  7. Reakcia na Český mincovní obchod na fóru Sberatel.com
  8. Ďalšia reakcia na Český mincovní obchod na fóru Sberatel.com

Comments are closed.