Pozor na nový podvod: Tisíce emailov ponúkajú podozrivú prácu na doma

0
3440

Prichádzajú Vianoce, schránky nám plnia falošné až priam umelé „PF“ priania a poďakovania z eshopov aj od firiem, o ktorých sme nikdy ani len nepočuli. Lenže práve deň pred Vianocami nám do takmer všetkých schránok, rovnako ako do schránok tisícov ďalších Slovákov prichádza taktiež podvodný fingovaný spam, ktorý ponúka podozrivú prácu z domu. Hneď ako prvé uvádza, že Váš životopis našli na nejakom portáli a píšu na základe neho. Podvod spočíva v tom, že rovnako formulovaná správa prichádza na obrovské množstvo emailov, kde neexistuje ani najmenšia šanca, aby mohol niekto adresu niekde uviesť v nejakom životopise a podobne. hromadná pošta je odosielaná hromadne v nesmierne veľkom počte a doslova zaplavila majiteľov emailových schránok z rôznych miest Slovenska. Ďalším podvodným prvkom je snaha o výzor emailu, že prišiel z emailovej adresy vašej. Sami sebe ak niečo pošlete, určite tomu budete venovať pozornosť. V skutočnosti ste si nič neposlali, to len táto spamovacia technika využíva možnosť zamaskovania svojej adresy. Nie dostatočne, keďže skutočný odosielateľ sa ukrýva na celkom inom serveri. A to všetko práve teraz, keď by sme medzi niektorými ľuďmi naozaj našli zúfalých ľudí hľadajúcich prácu. Najlepšie je zneužiť práve tých, čo svoj životopis naozaj niekde dali a sami tejto informácií uveria:

Podvodná ponuka práce

Šialený, ale nebezpečný amaterizmus
Spam používajúci kontakty s nefungujúcou doménou risejobsk.com sa odvoláva na naozaj existujúcu spoločnosť Mitchell Consulting Group, pre ktorú vraj teraz chcú vybudovať na Slovensku tím ľudí. Sme toho názoru, že pokiaľ by sa akákoľvek spoločnosť snažila realizovať a budovať tím na Slovensku, určite nepoužije email, ktorý má nasledovné chyby a nedostatky:

  • email prichádza bez vysvetlenia, kde na vás naozaj vzal kontakt, bez údaju na základe čoho ste ho reálne dostali a ako často sa tak znovu stane
  • email neobsahuje možnosť obrany a odhlásenia
  • email narába s faktom, že vaše údaje našiel na nejakej stránke, ale neupresňuje kde
  • email obsahuje príšernú slovenčinu, čiže ide o správu preloženú prekladačom, alebo najatým Slovákom niekde na webe za pár dolárov
  • email je rozposielaný na firemné adresy, rezervné, skupinové, generované, helpdeskové a aj iné, ktoré nie sú a nikdy neboli viazané na jedinú osobu.
  • email využíva nekalú praktiku, kedy vyzerá, ako keby ste si ho poslali sami
  • email ponúka prácu bez jasného vysvetlenia a vyžaduje od vás niekoľko údajov
  • email pri doručení na outlook neraz spraví chybu, pri ktorej sa jeho obsah uloží do TXT prílohy a dorazí ako prázdny s touto prílohou. Tá je nečítateľná, pretože má porušené kódovanie. Id eo chybu, ktorá nastáva zrejme pre veľké snahy odosielateľa maskovať svoj skutočný email a tak má nastavené kódovanie naozaj krivolakým spôsobom.

Vysoké riziko
Podobné emaily sa od ľudí opakovane snažia získať viacero osobných údajov. Veľmi často sa stretávame s tým, že ľudia na podobné emaily reagujú a následne sa zaviažu k platbe registračných poplatkov, prípadne dokonca absolvujú pohovor, na ktorom si vyžiadajú platbu licencie a podobne. Neodporúčame vôbec odpovedať, veriť a reagovať na podobné ponuky. Email obsahuje hneď niekoľko problémov, pre ktoré je nazvateľný ako podvod. Slušný a legálny email s obchodnou ponukou má celkom iné náležitosti a konkrétne tento email zaváňa rovnakým pozadím ako už jeden vážny podvod, o ktorom sa už hovorilo na HOAX.sk. Ako vždy, aj v tomto prípade zostáva len na informovanosti ľudí medzi sebou, keďže slovenská legislatíva, polícia a ani žiadna organizácia vás neochráni v prípade zneužitia vašich údajov a zneužitia vášho emailu pre podobný spam. Zostáva ho naďalej trpieť, prípadne sa na uvedený email v texte správy ohradiť, no bez žiadnej záruky prečítania a akceptovania žiadosti.

Článok vzniká v spolupráci s HOAX.sk