Pozor na časté opakovanie rovnakého cviku: Môže vám to uškodiť

0
1638

Striedanie cvikov je hlavným kľúčom k získaniu kvalitnej a vyváženej fyzickej kondície.

obmienaniesportov1

Každý pohyb je dobrý a prospešný, ale pre dosiahnutie maximálnych výsledkov je najlepšie rôzne druhy fyzickej aktivity často obmieňať. Naše telo potrebuje pestrosť, nie preťaženie tým istým cvikom.

Ak každý deň opakujete rovnaký šport/cvik, riskujete zranenie, pretože namáhate stále tie isté svaly a šľachy. Ak napr. každý deň chodíte behať, po čase môžete začať cítiť hamstringy (zadná strana stehna) alebo bolesť v boku či v kolene. Príliš veľa jednotvárnej námahy spôsobí, že istá svalová skupina, kosť, či šľacha nemá dostatok času na regeneráciu. Po čase telo skôr unavíte, než posilníte.

To neznamená, že by ste mali športovať menej alebo ubrať z nadšenia pre fyzickú aktivitu. Stačí len niektoré dni namiesto behu skúsiť napríklad pilates, zumbu, plávanie alebo iný druh športu.

Striedanie rôznych aktivít má pozitívny vplyv aj na náš metabolizmus. Ľudské telo pri športe spotrebúva karbohydráty aj tuky, ale v rôznom pomere. Pri rýchlych šprintoch telo využíva hlavne karbohydráty, pri pomalšom a dlhotrvajúcom pohybe telo začne spotrebúvať viac tuky. Ak opustíte každodenný stereotyp, naštartujete aj metabolizmus, aby pracoval efektívnejšie.

Každodenné opakovanie toho istého športu neunaví len telo, ale aj myseľ. Vaša kondícia sa prestane zlepšovať, lebo telo nedostáva nové výzvy. To isté vás unudí aj psychicky a utlmí vaše športové nadšenie.

obmienaniesportov2

Ako na to?

Odporúča sa mierne obmieňať cviky každý deň a každých 4-6 týždňov úplne zmeniť podobu vášho športového programu.

Zapojte kreativitu: pri silovom tréningu striedajte posilňovanie s činkami a s váhou vlastného tela; beh do kopca a z kopca; pre kardio obmieňajte bicyklovanie a plávanie. Využívajte rôzne skupiny svalov s rôznou intenzitou. Vaše telo sa bude musieť stále prispôsobovať, prijímať nové výzvy a zlepšovať sa.

Výsledkom bude zdravý, fyzicky zdatný a šťastný človek.

Zdroj: huffingtonpost.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ