Pozor: Emailami sa šíri podvodná pokuta 20 EUR za nelegálny software Microsoft

0
2039

Do emailových schránok Slovákov sa v týchto dňoch dostáva podvodná pokuta, ktorá vám oznamuje, že používate nelegálny software. Odosielateľom má byť právnická firma Business Software Group, ktorá má zastupovať spoločnosť Microsoft a vymáha od vás pokutu vo výške 20 EUR a oznamuje, že je ju nutné zaplatiť do 3 dní od prijatia emailu, a prikazuje zakúpiť originálny software do 13 dní od prijatia emailu. Celý email pritom chce vyzerať ako oficiálna pokuta najmä uvedením kontaktu na samotný Microsoft, uvedením čísla zákona o autorskom zákone a tiež uvedením celého textu v čistej slovenčine. Prijímateľ tohto emailu dostáva pocit, že sa naozaj dopustil niečoho zlého a preto môže zaplatiť nevedomky túto pokutu na nižšie uvedené číslo účtu, ktoré je uvedené pri kontakte na spoločnosť Microsoft. Po pravde, pri troche nepozornosti by mohol email vyľakať kohokoľvek. Aj majiteľa originálneho Windows operačného systému, no nevediaceho nič o tom, čo všetko v počítači mať naozaj môže z dielne Microsoft legálne, či nelegálne. Celé znenie rozposielaného emailu nájdete na tomto odkaze (FULL SIZE).

Software Group, podvodný email

V žiadnom prípade neplaťte a vec prepošlite spoločnosti Microsoft
Po prijatí tohto emailu v žiadnom prípade neplaťte. Email odporúčame preposlať priamo spoločnosti Microsoft, prípadne ak máte možnosť, môžete podať trestné oznámenie vo veci podvodu, avšak nemáme dobré skúsenosti s preukázateľnými internetovými podvodmi, pokiaľ ide o malé sumy.

Ide o podvod
Celý email je podvod. Prísť totiž môže komukoľvek, zároveň vykazuje niekoľko nelogických chýb a absurdít. Vo všeobecnosti však platí pri tomto prípade a zároveň pri akomkoľvek inom prípade, že žiadna pokuta nemôže byť vymáhaná neadresne, vytipovaním a len uvedením čísla účtu v emailovej správe. Správne naformulovať email s konkrétnym číslom účtu predsa len dnes dokáže ktokoľvek. V žiadnom prípade preto nemožno akceptovať pokutu poslanú emailom, zároveň akceptovať v správe definovaný príkaz. Email získa určitú dôveryhodnosť u niekoho tým, že obsahuje navádzanie na zakúpenie originálneho systému, čo je možno malé plus, ale je to len krycí manéver rovnako, ako uvedenie kontaktu na spoločnosť Microsoft.

Dôvody označenia „podvod“
Keďže oklamať je dnes naozaj veľmi jednoduché, radi by sme upozornili, aby ste sa tomuto podvodnému emailu a podvodnej pokute vyhli z nasledovných dôvodov:

  • email vás oslovuje oslovením „klient“, napriek tomu, že nie ste klientom spoločnosti, ktorá sa hneď v úvode nezvyčajne predstavuje. Má ísť o organizáciu Business Software Group , o ktorej však nevie nič Google, ani obchodný register.
  • Spoločnosť informuje, že odhalila používanie nelegálneho software od spoločnosti Microsoft s.r.o. V tomto ozname však podvodník spravil chybu. Druh takéhoto odhalenia nie je definovaný, je tiež nemožné definovať a zistiť používanie nelegálneho software len tak „odhadom“, zároveň je nemožné aby to mala na starosti neznáma a neexistujúca organizácia, zároveň sa odosielateľ chráni a nemenuje o aký software ide a nikde to ani nespomína vlastne len z obavy, že by sa netrafil.
  • Taktiež je tu problém v označení spoločnosti Microsoft s.r.o., ktorá na Slovensku vystupuje pod označením Microsoft Slovakia, s.r.o., čo by musela skutočná právnická „firma“ uvádzať v správnom tvare.
  • Pokuta sumou 20 € sa nám ani v tomto prípade nezdá. Ide o smiešny poplatok, ktorý sa nepodobá na žiadnu pokutu a problémom je aj niekoľko ďalších údajov a faktov v správe… vlastne neexistujúcich platobných údajov a chýbajúcich informácií ohľadom dokladovania takejto pokuty. Máte ju teda poslať len tak, z hocijakého účtu a oni na druhom konci budú vedieť presne, že je od vás.
  • Email spomína nutnosť zakúpenia originálneho software opäť neexistujúceho Microsoft s.r.o., pričom zakúpenie originálneho software by ani v prípade vlastnenia nelegálneho software nebolo riešením celej veci a takto definované povinnosti „klienta“ sú viac než smiešne a amatérske. V podstate podľa tohto zadania Vám postačuje kúpiť od známeho starý Windows 98 za 5 EUR a celá pokuta aj škodou za používanie vraj nelegálneho software vás vychádza na 25 EUR s tým, že zakúpením originálneho software sa vymáhačská neexistujúca spoločnosť o tomto nákupe dozvie cez čarovné slúchadlo Macha a Šebestovej, lebo inak netušíme, ako k potvrdeniu o kúpe originálu má dôjsť.
  • Celý email dáva dve úlohy a to zaplatiť pokutu a zakúpiť originál software (neviete aký, hoci už máte originál Windows). Záver emailu však už informuje a dáva na výber buď zaplatiť pokutu, ALEBO zakúpiť originál software, inak sa začne súdne konanie o vyrovnaní dlhu voči spoločnosti Microsoft. Ďalší záder.
  • Úplný záver správy obsahuje adresu na spoločnosť Microsoft, ktorá je pravá no zároveň sa tu uvádza číslo účtu vedené v Tatrabanke pod číslom 2911588027/1100. Ak tomu máme správne rozumieť, právnická firma Business Software Group, s.r.o. posielajúca email z adresy softwaregroup.s.r.o@gmail.com vás oslovuje so žiadosťou o zaplatenie pokuty, no číslo uvádza priamo na spoločnosť Microsoft. Vzhľadom na vyššie uvedené žiadame verejnosť, aby nič neplatila a email naozaj preposlala spoločnosti Microsoft, prípadne nám do redakcie.

Pokuta a upozornenie na údajné porušenie autorského práva takouto formou je ako poveriť škôlkara stavbou skutočného rodinného domu len s pomocou plastelíny. Skrátka blbosť plná veľkého množstva chýb a nedokonalostí. Ak sa nemýlime, napočítali sme porušenie 5 zákonov, prípadne protiprávnych konaní. Vo veci ide o podvod vyťahujúci z ľudí peniaze, vydieranie, vydávanie sa za neexistujúcu spoločnosť, zneužitie osobných údajov a vytváranie nebezpečenstva zámeny hneď v niekoľkých oblastiach. Odmietame akékoľvek porušenia zákonov z našej strany voči údajnej právnickej firme, pretože celý email je zostavený tak, že je nemožné ho považovať za pravý a vôbec právne akceptovateľný.

Email je rozposielaný hromadne
Z dôvodu, že existuje podozrenie väčšieho šírenia tejto správy medzi ľuďmi a že existuje vysoké riziko úhrady vystrašených vydieraných príjemcov tohto emailu, si dovoľujeme informovať o tejto skutočnosti v spolupráci s HOAX.sk, ktoré bolo oslovené práve majiteľom schránky na jednej z freemailových služieb na Slovensku. Pre obavy z možného šírenia a poškodenia viacerých ľudí tak spoločne upozorňujeme pred touto, alebo podobnými praktikami. Hoci sa chceme prestať zaoberať podvodníkmi, z dôvodov nulovej ochrany verejnosti na webe túto tému zanechať žiaľ nemôžeme.

Aktualizácia 8. januára: v tejto veci vydala spoločnosť Microsoft Slovakia, s.r.o. svoje stanovisko. Viac na microsoft.com

Pripravil kolektív autorov na Zaujimavosti.net

ZANECHAŤ ODPOVEĎ