Pomalý internet? Jednoduché kroky, ktorými zosilníte WiFi signál

0
7632

obr1

Na internete koluje výrok: domov je tam, kde sa WiFi pripája automaticky (autor neznámy). WiFi dnes nájdeme už v každom dome a bezdrôtové pripojenie na internet sa stalo súčasťou každej domácnosti. Časy káblov, ktoré nás obmedzovali vo voľnosti, sú už, našťastie, dávno preč a dnes sa na internet môžete pripojiť z obývačky, kuchyne, ba aj z toalety. WiFi má nespočetne veľa výhod, no aj napriek tomu ho každá prekážka spomaľuje, a tým zhoršuje užívateľovi zážitok zo surfovania na internete. Viete, ako zrýchliť WiFi signál tak, aby ste mohli bez obmedzení surfovať kdekoľvek v rámci bytu či domu?

 

Nový router vždy pomôže

Router s anténou je zariadenie, ktoré vysiela do svojho okolia internetový signál, na ktorý sa tak radi a často napájame. Ak nefunguje internet, najčastejšie je problém s routrom. Zo skúseností používateľov vieme povedať, že čím je router starší, tým sa jeho kvalita znižuje a často je jediným riešením jeho reštartovanie na pár sekúnd. Router inteligentne rozdeľuje prenosovú rýchlosť medzi všetkých používateľov internetu, ktorí sú naň pripojení. Každý router má však obmedzený počet slotov, ktoré dokáže obsluhovať. Môže sa preto stať, že ak je na jeden router napojených príliš veľa ľudí, vy sa už jednoducho nepripojíte. Moderné routre dokážu naraz poňať viac ako 50 pripojení, no rýchlosť sa tým logicky spomaľuje. Nový router bude však vždy výkonnejší než ten starý a pomôže vám vašu skúsenosť s WiFi zlepšiť.

obr2

Pozor na hrubé steny, spomaľujú internet

WiFi signál je stále len signál, ktorý sa šíri vzduchom až do vášho zariadenia. WiFi má svoj rozsah, v ktorom sa môžete jednoducho pripojiť a surfovať na internete. Často sa však stáva, najmä pri rodinných domoch, že je internet slabý aj v dosahu routra. Ako je to možné? Všimnite si hrúbku vašich stien. Ak je stena príliš hrubá, WiFi signál stratí na sile, a preto v druhej miestnosti môže ísť internet pomalšie než v tej, v ktorej sa nachádza router. Problémový môže byť aj masívny drevený nábytok či obloženie. Najväčším nepriateľom WiFi signálu je oceľ, a preto sa v železobetónových budovách šíri signál veľmi pomaly. Umiestnenie routera v byte alebo dome je preto kľúčové na zabezpečenie rýchleho internetu a miesto by ste mali strategicky vybrať. Máte trojpodlažný dom? Umiestnite router na stredné podlažie. Máte veľký byt? Umiestnite router do stredu tak, aby bolo okolie rovnomerne pokryté. Často sa stáva, že je router umiestnený zle, medzi stenami a nábytkom, obložený knihami a podobne. Ak máte pomalý internet, nemusí byť hneď chyba na strane dodávateľa, no na umiestnení vášho vysielača.

obr3

Internet dnes používame na dennej báze, a preto by mal byť ľahko a rýchlo prístupný. Zamyslite sa nad umiestnením svojho routra doma a presvedčte sa, že mu vo vysielaní signálu neclonia rôzne predmety, ako hrubé knihy, kvetináče alebo televízor. WiFi signál spomaľujú prekážky, ktoré keď odstránite, budete mať opäť prístup k rýchlemu internetu doma. Potom si aj vy budete môcť povedať, že domov je tam, kde sa WiFi pripája automaticky.