Poliaci mali vo Francúzsku kaštieľ opraviť, nie zbúrať

0
1743

Vo Francúzsku sa poľským robotníkom podarilo zbúrať vzácny kaštieľ z 18 storočia, ktorý posledných pár desaťročí chátral, no ruský majiteľ ho mienil opraviť. Urobil však zrejme zásadnú chybu, keď si na prácu najal firmu z Poľska. Nevedno, či išlo o podvod, alebo o rečový problém s následným vzájomným nepochopením. Robotníci namiesto opravy časť kaštieľa zbúrali. V médiách sa objavili ifnormácie o tom, že spoločná zmluva v sebe mala aj zmienku o možnosti búrania. Hoci mohla byť myslená pre prípady lokálne v rámci rekonštrukcie, Poliaci si ju možno vysvetlili ako celé búranie.

Kaštieľ sa nachádza v mestečku Yvrac v blízkosti oblasti Bordeaux, inak bohatej na rôzne bohaté architektonické skvosty a drahé pozemky. Zničenie kaštieľa rozhorčilo miestnych obyvateľov, aj predstaviteľov Yvrac. Ruský majiteľ, ktorý si robotníkov najal, bol podľa rôznych zdrojov v šoku, no prisľúbil, že kaštieľ dá v spolupráci so skutočnými odborníkmi do pôvodneho vzhľadu.

Západ pochybuje v odbornosť východu
Na margo komentárov k článkom, ktoré hodnotia východnú Európu ako staviteľských amatérov je nutné podotknúť, že komentátori najmä zo západnej Európy nemôžu ani o Slovensku hovoriť ako o východnej Európe. Geometrický stred Európy je pri Kremnici. Takže ani Poliaci nie sú celkom východnou Európou. Okrem toho Slováci sú napríklad na Korzike, v celom Francúzsku, Belgicku a aj v Nemecku známi ako výborní stavitelia. Určité partie sú žiadané aj niekoľko rokov. To však nie je žiadna novinka. Na Slovensku boli oddávna celé mestá aj dedinky plné robotníkov a murárov. Napríklad Liptovský Ján rodil výborných staviteľov, ktorých chceli aj za hranicami. Budapešť postavili slovenské ruky. Aj keď to mnoho Maďarov popiera, písomné záznamy tvrdia niečo iné.