Podvodníci zneužili Tatra banku na falošné varovania

0
2685

Internetoví podvodníci dnes rozposlali obrovské množstvo emailov na viacero adresátov. Tvrdia v nich hrajúc sa na odosielateľa priamo Tatra banku, že sa niekto pokúsil pripojiť do Vášho účtu v banke z Ruskej federácie. Absurdné tvrdenie môže byť absurdnejšie pre tých, čo nikdy nemali nič spoločné s Tatra bankou. Tá dokonca nikdy ani neposiela takýto email. Email navádza na akési potvrdenie z vašej strany kliknutím na odkaz. Akého potvrdenia a prečo sa však nedozviete.

Tatra banka podvod

Napriek jednoduchosti tohto podvodu sa nachádza medzi nami veľmi veľa málo počítačovo gramotných ľudí a najmä ľudí dôverčivých. Odkaz vedie na zahraničné stránky v Brazílií alebo Chile. Odkaz už v tejto chvíli blokujú antivírusové programy a bezpečnostné systémy. Časť textu hneď po tomto odkaze sa už nachádza v českom jazyku. Email môže byť podpísaný menom Michal Liday. Ak aj vám tento email dorazil dnes, alebo dorazí v budúcnosti, kontaktujte svoju banku preposlaním takéhoto emailu zamestnancom.

Ako sa brániť
Falošné emaily poznať podľa toho, že majú zvláštny obsah, mix jazykov, odkazy vedúce inam mimo banku a najmä email prišiel z inej schránky. Maskovanie schránok je dnes hračka, dôležité je, čo email od vás chce. Nereagujte na odkazy v podobných emailoch a nikdy nezadávajte svoje údaje pre akékoľvek overenie inam ako na zabezpečenom serveri. Zabezpečenie serveru je viditeľné ako adresa https://tatrabanka.sk. Napríklad Zaujimavosti.net máme taktiež zabezpečené, pretože máme k dispozícií aj zabezpečený variant https://zaujimavosti.net.

Tatra banka zrejme nechce riskovať
Po novom Tatra Banka ruší podporu systému Windows XP, čím zrejme nechce riskovať bezpečnostné problémy. Zabúda však, že mnoho Slovákov systém XP nebude meniť tak skoro za nový a stále zostávajú verní rozhraniu a systému, ktorý tvorí súčasť domácnosti. Informácie o zmenách a podpore systému z Tatra banky priniesol portál Spravy.info.