Pes na pracovisku: čo prináša prítomnosť psa v práci?

0
4022

Šteniatko fanpopPes je verný priateľ človeka. O tom nemôžeme ani pochybovať. Sú profesie, kde nachádza uplatnenie ako strážny, pracovný, alebo pes pre terapie. Sú však tisícky profesií, kancelárskych zamestnaní a zamestnaní, ktoré sa viažu na výkon práce na konkrétnom mieste. Columbo nosil svojho krátkonohého baseta, Pravá blondínka zas čivavu do súdnej siene. Pes na pracovisko nepatrí – takto sa dá zhodnotiť z pohľadu nadriadeného celá situácia, aj keď skôr z obáv nedodržania noriem a predpisov. Sú však pracoviská, kde by určite prvky a náznaky canisterapie mohli mať prekvapivé účinky.

Keď to je možné, skúste si to

Nemôžete nechať psa samého doma, alebo sa niekam so psom chystáte a je nevyhnutné ho zobrať so sebou? Máte podmienky na pracovisku preto, aby ste si mohli priniesť svojho psa, je príliš malý, alebo oplýva vlastnosťami a výchovou, pre ktoré nemáte obavy z jeho prítomnosti na pracovisku? Máte dobré predpoklady vyskúšať si test účinnosti tvrdení v tomto článku. Bežný pracovný čas s prestávkou je 9 hodín. Chcieť od psa, aby sedel poslušne celý tento čas a našiel si čas na svoje potreby počas tej jedinej hodiny, je pri niektorých plemenách trúfalosť. Ak s tým však máte skúsenosti a pes to zvláda bez trápenia, máte vyhraté. Neútočný a poslušný pes správajúci sa príkladne nerobí komplikácie ani vám a ani vašim kolegom naokolo. Pohľad na neho však má svoje účinky. Kolektív zamestnancov jeho prítomnosť môže vnímať ako spestrenie každodennej rutiny. Ďaleko viac ako spetrenie však prítomnosť psa prináša jednu zásadnú vlastnosť.

Canisterapia je terapia psom
Ohmatať si kožuch psa, poláskať sa s ním, pohrať, alebo sa len pozerať na jeho hru a poslušnosť, má už dávno klinicky dokázané účinky, ktoré sa využívajú aj pri tých najťažších psychologických problémov. Je tak až neuveriteľné, že sa prehliadajú jej účinky na bežnom pracovisku, kde sú ľudia možno často deprimovaní rôznou mierou, sklamaní, či prepracovaní. Pre profesionálnu canisterapiu je možné vycvičiť takmer akéhokoľvek psa, mysliac teraz na plemená. Často sú to labradory, border kólie, pudlíky, kólie, v prípade šteniatok azda akékoľvek jedno. Len minimálne sa stretnete s besnými čivavami, mimochodom plemenom, ktoré má na svedomí najviac pohryznutí psami vôbec.

Výkon je lepší, no za určitých podmienok
Výkon na pracovisku sa naozaj môže zlepšiť. Ľudia pociťujú možno čiastočne pocit lásky, priateľstva a snahy o lepší výkon, ktorý má podvedome byť nástrojom na zabezpečenie všetkých milovaných okolo. Psychológia je komplikovaná, no nie tak veľmi, aby sme ju nemohli vnímať. Psík či šteniatko vie človeka zmeniť, hlavne však potešiť a upokojiť. Tragédie v rodine, smútok, stres, problémy a choroby z povolania dokáže zmierniť prítomnosť a kontakt so šteniatkom, pričom o týchto účinkoch nemožno pochybovať. Mnohé problémy z domu sa prenášajú aj na pracovisko, rovnako tak opačne.

Výkon sa dá považovať za lepší, pretože čas, ktorý ustrihne zamestnanec zamestnávateľovi počas kontaktu so psom a neplneniu pracovných povinností, môže byť správnou investíciou do zlepšenia nálady a samotného výkonu, čo sa skôr vráti ako tápanie a nervozita, ktorá od práce skôr odrádza a znechucuje ju. Pohladenie a krátka hra môže byť kalkulujúcim nadriadeným chápané ako mrhanie jeho časom a porušenie pracovnej disciplíny. Je teda dobré mať nadriadeného bez vlastnej kalkulačky v hlave, ale nadriadeného so zmyslom pre správne investície do tých správnych vecí. Ľudia obľubujúci zvieratká a ľudia s citmi sú tou pravou cieľovou skupinou. Sami sme si to vyskúšali vo veľkom pracovnom tíme. Chce to však dodržať pravidlá:

  • pes by nemal obťažovať nikoho z kolegov, stačí totiž jediný nesúhlasiaci a zmysel padá
  • vedenie a nadriadení nezakazujú a neprotestujú proti prítomnosti takýchto zvierat, nemali námietky v minulosti a existuje predpoklad (pokiaľ je komunikácia priamo s riaditeľstvom komplikovaná) je že nebudú mať námietky ani voči vášmu prípadu
  • pes nesmie obťažovať a musí mať perfektnú disciplínu
  • ideálne sú plemená, ktoré nepĺznu a sú vhodné k alergikom
  • ak opúšťate pracovisko opakovane len kvôli psovi, nadriadení nemusia mať pochopenie, dokonca si nevšimnú, že ste vonku kratšie ako fajčiari, ktorí vychádzajú častejšie
  • nesmiete byť neobľúbený, pretože neobľúbený kolega má vždy oponenta, ktorý je schopný prerezať káble, aby mohol nadriadeným oznámiť, že to spravil zrejme ten pes, ktorý „na pracovisku nemá čo hľadať“.

Na záver jednoduchá otázka: čo myslíte, prečo sa ľudia zastavia pri krásnom psíkovi na ulici a pýtajú sa majiteľa, či si ho môžu pohladiť? Tento dotyk je najčastejšie túžbou po lepšom pocite, po radosti a šťastí. Ten krátky dotyk to dokáže.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ