Slabý patriotizmus na Slovensku: prečo áno, prečo nie a do akej miery?

0
1966

Patriotizmus na Slovensku chýba. Zhodujú sa viacerí. Symbolika a viera v našu štátnu vlajku nie je taká, akú majú napríklad v USA, v Rusku, či dokonca v Nemecku, Rakúsku, alebo Švajčiarsku. Helvetský kríž dokonca uznávajú aj za hranicami, aj keď často len podvodníci snažiaci sa nalákať na švajčiarsky pôvod, alebo imidž inak nešvajčiarskych produktov. Ešte aj Chorváti sú na svoju vlajku hrdí, keďže nie len z povinnosti na člnoch a lodiach majú minimálne jednu, ale kde tam aj na domoch.

Hrdo sa hlásiť? A k čomu?
Niekto odmieta príliš sa zaoberať našou vlajkou, lebo mu pripadá veľmi mladá a spája si ju s Mečiarom a spol. s časom jej zavedenia. Mnohí u nás si ju nemajú s čím spojiť s hlbšie historickým. Sú to deväťdesiate roky. Symbol dvojkríža a troch vrchov (Tatra, Matra, Fatra) je však oveľa starší a originálnejší, ojedinelý na celom svete. Áno, ale v celej vlajke, tak príliš podobnej na ruskú, či slovinskú, nemáme históriu, ktorú by sme chceli, no máme ju ako jedinú našu vlajku. Ak sa hovorí o národnej hrdosti, skôr si predstavíme prírodné krásy, kultúrne dedičstvo, no hrdosť v národ, ktorý vedú politici, to asi nie je dôvod na silnú vieru v Slovensko. Už len spojenie „Politici na Slovensku“ v mnohých evokuje hrabanie peňazí, podvody, rodinkárstvo, nástenkové podvody a napríklad svinstvá ako úbohé webové stránky pre štátne inštitúcie, vytvárané napriek 100 € hodnote za desaťtisíce €. Na takéto niečo byť hrdý človek naozaj nemôže.

Oživuje ho šport, ale to je všetko
Patriotizmus u nás vidíme len počas hokejových či iných športových podujatí. Na hrudi nesú štátny symbol všetci bojovníci v medzinárodných súbojoch, pre dnes mám na mysli prevažne športovcov. Aj u politikov sa nejaký čas objavujú odznačiky so slovenskou tematikou, vlajkou, či symbolom.
Hokej a úspechy slovenských hokejistov oživuje patriotizmus a národnú hrdosť najmä pre hokejových úspechoch. Každý by sa nechal skrášliť slovenskou vlajkou, dresom so slovenskými symbolmi, tričkami a podobne. Vtedy dokonca aj slová národnej hymny nacvičujú aj tí najväčší zábudlivci, ktorí podľahnú hokeju a chcú byť pripravení na úspech. V čase hokejových majstrovstiev stúpa predaj všetkého so slovenským erbom, suveníry, tričká, športové potreby, nálepky a aj farby na telo v odtieňoch modrej, bielej a červenej.

Už nejaký čas sa začali objavovať slovenské vlajky aj na iných miestach. Napríklad v Žilinskom samosprávnom kraji sa objavujú na hradoch a zámkoch. Vidieť ich najmä v čase vánku, bezvetrie im príliš nepridáva na viditeľnosti. Dokonca existujú aj dve rodiny v Senci, v meste so silnou maďarizáciou, kde počas hokeja vyvesia na dvor a stožiar slovenskú vlajku. Takéto prípady sú však na Slovensku minimálne. Čo si myslíte vy? Akými spôsobmi podľa vás by sa mohol prejavovať zdravý patriotizmus?