Pán Sulík spamuje. Komu ale patrí Sulik.sk?

0
2036

Náhľad na www.sulik.skAk ste len trochu skúsení na internete, možno si pamätáte na éru spamovania Hotela u Lípy, ktorý za spam schytal v Čechách pokutu štvrť-milióna korún. Marketing hotela spočíval v prejdení asi celého internetu a nájsdeniu množstva adries ľudí, komu by mohli poslať spam o svojej ponuke a činnosti. Nikdy ste sa ich neprosili a dostávali ste ich novinky v neupravenej emailovej správe hnusnej podoby. Najmä v ČR, alebo ak ste mali schránku na Seznam.cz alebo centrum.cz.

Niečo podobné pred voľbami prichádzalo zo strany SAS. Už nejaký čas však chodia emaily podpísané priamo pánom Sulíkom. Pred júnovými voľbami do parlamentu to bol email:

Email z 9. júna 2010:

Predmet: V sobotu rozhodujete VY
Moze rozhodnut kazdy hlas, este nikdy neboli volby tak na hrane. Staci doslova par hlasov, ktore rozhodnu o tom, ci bude pokracovat tato hroza alebo nie (http://komentare.sme.sk/c/5411572/moze-rozhodnut-kazdy-hlas.html). Preto, ked Vam co len trochu zalezi na osude Slovenska, nevye*bte sa na to (http://www.youtube.com/watch?v=sYdWzp2wgw4). Pokial chcete urobit viac ako len volit, mozete inych odmenit, napriklad:
– v sobotu spravite volebnu party a vstupne budu volebne listky SMER a.s., HZDS a SNS- vlastnite predajnu a zakaznikom, ktori sa v pondelok preukazu volebnymi listkami SMER a.s., HZDS a SNS, date zlavu
– vlastnite firmu a zamestnancov, ktori sa v pondelok preukazu volebnymi listkami SMER a.s., HZDS a SNS, odmenite
– zorganizujete zber odpadu a zameriate sa na volebne listky SMER a.s., HZDS a SNS  Az by ste nahodou boli v rozpakoch, preco je tato vlada taka tragedia, tu je 500 svinstiev pokope
(http://matovic.blog.sme.sk/c/231181/Urobia-to-znova-500-svinstiev-pokope.html).
Pridajte sa k Shootymu, Srholcovi, Lasicovi a skrtnite Fica
(http://www.tyzden.sk/ankety-copy-1/milan-lasica-dal-za-fica-bodku.html).
V sobotu 12. juna je to len vo vasich rukach.

S pozdravom, Richard Sulik

Mobilizovanie hlasov a získavanie sily cez email
Email, miestami vulgárny a viditeľne antikampaňový nabádal na bojkotovanie hlasov za HZDS, SNS a Smer. Pán Sulík sa očividne nepýtal nikoho na súhlas, či email odoslať môže alebo nie. Ani sa neporadil s niekým, nenaštudoval všeobecný názor ľudí na internete na spam, hoci sám sa predstavuje ako človek volený generáciou internetu a facebooku. Čo s takými titulmi, keď vás pri zlej nálade dokáže znechutiť jeden politický email, a právoplatne rozhorčí?! Pri sile emailu a pri účinnosti spamu zrejme naozaj vie, že sa mu to opláca a ešte vráti viacnásobne.

Nikde ste nenašli vysvetlenie, akou drzosťou si vás niekto dovolí zaradiť do spamlistu a ako vlastne si niekto môže dovoliť tento váš údaj ďalej používať na ďalšie a ďalšie emaily. Pán Sulík však potrebuje podporiť svoje referendum. Stačilo by mu len trocha sa zamyslieť a príde mu na um myšlienka, kam vlastne spam zaslať, aby bol najúčinnejší. Čo myslíte, kam? Predsa do firem,  na centrály spoločností, do nadnárodných firiem, do kancelárií, rôznych služieb, realitiek, podnikov, všade tam, kde dúfa, že by našiel podporu a príjemca by jeho správu dal na firemnú nástenku, nech každý vidí. Nech si aj staršie panie na personálnom a na ekonomickom oddelení nájdu email od toho sympatického pána a prepošlú ho ďalej so zanechaním pôvodnej správy a odosielateľa, nech aj ostatné kamarátky vedia, kto im píše. Pán Sulík istotne zároveň dúfa, že trafil emaily, ktoré sú skupinové a preposielajú svoj obsah všetkým ľuďom do firiem. Naplánoval to dobre.  Nevyžiadaný spam sa na Slovensku nerieši tak dôkladne, ako  v Čechách. Kým v ČR by mu tvrdo hrozil postih alebo pokuta, na Slovensku mu nehrozí naozaj nič. Na to, aby jeho konanie bolo protiprávne by totiž museli byť dostatočne silné zákony a najmä ľudia vo vláde, ktorí by toto považovali za protizákonné. Najsmutnejšie na tom však je, že práve on je človekom vo vláde a preto si spam môže dovoliť. Opäť ste tak mohli napríklad dnes dostať email, ktorý nevysvetľoval dôvody, prečo ste sa stali terčom spamu. Opäť dnes rozposlal emaily, tentoraz na väčší počet adries s odkazom na svoju stránku Sulik.sk a opäť ste sa dozvedeli len stručne niekoľko názorov a prosieb o podporu referenda.

Email z dneška neuvádzame zámerne, pretože aj o toto zrejme pánovi Sulíkovi, alebo skôr odosielateľovi emailu, šlo. Aby sa o obsahu dozvedeli aj ľudia prostredníctvom článkov.

– spoluautor článku a prijímateľ / trpiteľ politického spamu Július.

Doména SULIK.sk je vlastne koho?
Kto je platca a majiteľ stránky Sulik.sk oficiálne?   Z verejných zdrojov sú k doméne sulik.sk pridelené tieto údaje. Do nákladov si prevádzku stránky môže teda dať spločnosť Fax Copy:

Meno administrátora:           FaxCOPY
Administrátor právna forma:     akciova spolocnost
ID organizácie       35729040
Adresa administrátora:        Domkarska 15, Bratislava 82105
Telefón administrátora     02 43413800
Emailová adresa         dittinger(zavináč)faxcopy.sk
Technický správca ID             WEBG-0001
Technický správca WEBGLOBE, s.r.o.
Technický správca ID organizácie:   36306444
Technický správca adresa:  Stara Prievozska 2, Bratislava 82109
Technický správca – Telefón: 02 / 58101062, 02 / 58101060

Podľa článku na stránkach pluska.sk pán Sulík pôsobil v spoločnosti FaxCopy 10 rokov, odišiel z nej v roku 2001 a v roku 2006 predal svoj 50 percentný podiel v spoločnosti za 100 miliónov korún. Spoločnosť FaxCopy má viacero pobočiek na Slovensku a venuje sa rôznym odvetviam kancelárskeho vybavenia, tlačiarenských práv a podobne. Správca domény je podľa údajov pán Ing. Karol Dittinger s výpisom. Ak ale podľa registrov pri doméne je platcom a majiteľom domény Sulik.sk spoločnosť FaxCopy, kto posiela tieto emaily?  Pán Sulík sám? Alebo jeho bývalá firma, v ktorej už nemá podiel, lebo ho predal?

Článok podáva osobný názor na nevyžiadanú poštu, ktorý je vo všeobecne s verejnosťou totožný. Podáva tiež otázku, či doménu naozaj vlastní pán Sulík a či vôbec emaily posiela on.