Otázka týždňa: Recyklujú reštaurácie jedlo?

14
1831
Otázka týždňa
Otázka týždňa

Otázka tohto týždňa je tak trochu z gastronómie. Čo myslíte? Recykluje sa v reštauráciách nedojedené jedlo a prílohy, alebo nie?

Nuž, boli by ste zaskočení, ale je to tak – potvrdzujú to inšpekcie, výskumy ale aj svedectvá nespokojných zamestnancov na rôznych miestach po svete, nevynechajúc Slovensko. Nie v každej reštaurácii s vami vybabrú, možno tak v každej sedemdesiatej reštaurácií to spravia, najmä s celými zemiakmi, veľkými umývateľnými prílohami, zeleninou, listami šalátu, alebo veľkými fazuľkami, kompótmi, pirohmi alebo knedľami. Dokonca aj celé mäso, pokiaľ sa ho zákazník nedotkol a z nejakého dôvodu nedojedol. Naozaj existujú reštaurácie, ktoré takto šetria a recyklujú a môžu byť kdekoľvek, môže to byť aj vaša obľúbená reštaurácia.

Ale môžeme sa chrániť. Stačí ak by sa každý jeden nedojedák zdržal chvíľočku a nadrobno pokrájal všetky ďalej využiteľné zvyšky. Mäso aj knedľu, či kompót narezal a práve takéto jedlo sa ďalej nebude dať bez rizika odhalenia recyklovať. Prípadne navrhujeme, aby sa zvyšok mäsa a knedle presolil a prekorenil dostatočne na to aby sa to dalo neskôr rozpoznať ďalším zákazníkom. Pokiaľ nedopíjate kofolu, či pivo a fajčíte, pokojne si odklepte cigaretu do pohára. Je to síce nechutné, ale ak toto spravia mnohí pred vami, budete radi, že ste nedostali zlievané pivo z viacerých nedopitých, ale čisto nové načapované. Nájdite si svoj spôsob, ako znehodnotiť vami zaplatené, ale vami nedojedené jedlo, aby na ňom ďalej nezarábali a neklamali ďalších. Tými ďalšími môžete byť pre niekoho iného zas vy. Ak poznáte nejaký druh znehodnotenia jedla, napíšte nám o tom do komentárov. Budeme sa tešiť na vaše nápady

14 KOMENTÁRE

 1. Ahojte, píšem sem svoj názor. Súhlasím s tým aby si človek začal po sebe znehodnocovať jedlo. Ale mali by to robiť všetci. Nám v školskej jedálni tiež hentak dávali jesť aj keď ja viem že teraz o jedálňach nepíšete ale o klasickej reštaurácií. No a v jedalni ked som to videl už som to nechcel jesť. Radšej keď to človek nevidí a nevie. potom to nevadí. U nás (som z Trnavy) tam pani kuchárka červenú repu prelievala od tých čo nezjedli a keď bolo mäso alebo suchšie nenamoknuté dukatové buchtičky, to sa recyklovalo. A mäso do fašíriek vždy. Fašírky sú práve výmyslom smetiarov čo vyberajú odpadky a robia z toho ďalšie. Čo kuchyňa dá. Viem poznám. Gratulujem takým podnikom k super ziskom za nič. Chcel by som ich svedomie. Pevné ako skala.

 2. Voľakedy dávno istý chemik si objednal slepačiu polievku. Keď mu ju doniesli, tak vytiahol z tašky liehový kahan a vzal kostičku z polievky. Kvapol do plameňa z polievky. Oheň sa sfarbil na karmínovo.
  Keď sa okolo sediaci hostia pýtali na čudné správanie chemika, odvetil, že mal iba podozrenie, že už v minulosti túto slepačiu polievku jedol. Preto minule nasypal do nej trochu chloridu lítneho. Lítium mu sfarbilo plameň do karmínova. Teda pocit mal dobrý.
  Treba to vyskúšať aj tu.
  Na koniec dve poznámky:
  Ak si niekto spomenie, ako sa volal tento chemik, nech to napíše. Mám pocit, že to bol Frezénius.
  Môjmu synovcovi sa stalo, že mal v šaláte vlas. Privolaný čašník mu šalát ochotne vymenil. Len si nevšimol, že synovec nasypal na opačnú stranu soľ. Bolo to pod ľadovcom vo Švajčiarsku.

 3. V Indii v horach bol naopak predrazeny hotel, v ktorom nakupovali jedlo raz tyzdenne do ladniciek/mrazniciek a vsetko nepouzite jedlo (neobjednane, nakupovali prebytok jedla, lebo nevedeli, kolko hosti a co si objednaju v priebehu tyzdna) vyhodili na konci tyzdna a kupili novu varku.

 4. Podľa mňa najlepším znehodnotením jedla je – zjesť ho alebo dať si ho po nezjedení
  zabaliť….No a najlepším znehodnotením pitia je – vypiť ho alebo objednať si len toľko,
  koľko vypijem….Ahojte

 5. yeah, ako keby ste to až teraz objavili. Veď to je tak všade. Dokonca isto by sme našli aj luxusné hoteli kde sa to stane. Len nech sa kuchárovi ujde viac pre seba, keď môže iné použiť zas a zas. Najmä pri tých bohovských „veľkých“ porciách v luxusných podnikoch.

  MAM PRE VÁS TIP KDE NÁJSŤ NAJVIAC SVEDKOV A DOKAZOV. HOTELOVÉ ŠKOLY A KUCHARI VEDIA AKO NA PRAXI. MOJ BRAT VIEM ŽE SI UŽIL – SAMOTNE MAJSTERKY NA PRAXI HO NÚTILI OPAŤ POUŽÍVAŤ TO ISTÉ OBLOŽENIE AK BOLO POUŽITEĽNÉ. Aj mäso neraz. Ak ho nestihli zjesť hladný vyhladovaný študent pri braní opotrebovaného riadu.

 6. môžem len potvrdiť, že Bratislava nie je výnimkou. Aj v centre neďaleko prezidentského paláca smerom k vysokej je jeden podnik kde bežne šalát koluje až dovtedy kým ho nezje niektorý hosť a zistiť sa to dá prílišných zoschnutím a opotrebovaním šalátu. Ak sa delí na kúsky, reže sa alebo trhá. Ale ak leží na tanieri kde sa pracuje s príborom, poznať to reznými „ranami“ na liste šalátu. A na hranolkách prepálený olej to je bežné.
  mama mi raz rozprávala ako v závodnej jedálni bežne musela príkazom robiť to, že ak niekto nechal celé mäso, dali ho inému na tanier. Aj s kašou sa to tak bežne robilo. Kde bola čistá použiteľná tak sa dala do hrnca naspäť. Ľudia takže nie len znehodnocovanie nápojov a jedla, ale aj blbú kašu je treba nejak zničiť. Prezsypať čierným korením alebo neviem už.

 7. Dakujem pekne! Beztak som mal tento pocit v kazdej restaurácii z predlozených jedál a tento clánok mi len potvrdil moje domienky ze jest v restauráciach sa nevypláca!!! A potom ze odkial sú rozne choroby!!! Uz asi tak skoro jest v nejakej restaurácii nebudem. Urcite by som mal ten pocit ze len po niekom dojedam za nekrestanské peniaze. V Bratislave je z tohoto dovodu nebezpecné jest takmer v kazdej restaurácii!!! Pocitivé restaurácie týmto len strácajú hostí. Je vidno ze tu ide len o peniaze. Zdravie cloveka a sluzby sú az na poslednom mieste!!! Otrasné!!!

 8. Všetko fajn, ale kým nebudú zverejnené konkrétne reštaurácie a konkrétne mená kuchárov, tak ani napľutie do piva nezabráni recyklovaniu.

 9. Niekde su az take vysoke standardy ze na stol vam daju (zadarmo) misku s chipsami a ak ich vsetky nezjete (alebo sa ich ani nedotknete) tak ich nesmu dat dalsiemu zakaznikovi

 10. „to je jedno“ prosím ťa aký hotel? nie je to náhodou nejaký hotel pri Nových Zámkoch? tam to tiež tak robili a asi aj robia. Daj vedieť ako sa volal nech upozorníš ľudí.

 11. Ono by to bolo OK, keby si za to druhykrat neuctovali. Ved Europa sa preziera a deti v Afrike hladuju, tak co riesite.

 12. len sa na tom smejem. no dobre rano…
  mozem vas ubezpecit, ze sa to deje asi v kazdej restauracii. ide len o mieru, do akej, noo, hlbky…
  napriklad v jednom hoteli som zazil dlhodobo a v priamom prenose, ako sa mleli vsetky masove zbytky z tanierov. na cevabcici ci fasirku a pod. rozzuvane a vypluvane kusy masa z tanierov. pekne sa to vsetko pomlelo, za kazde takto „ziskane“ kilecko, si kuchar vyfasoval v sklade kilo krasneho maska domov.
  ak mozem poradit, nikdy a nkde vo verejnom stravovani, si nedavajte nic pomlete.
  dobru chut!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ