Kedy dostane na Slovensku mladá rodina byt, alebo dôstojné podmienky?

1
1278

Dieťa papá výživuHovorí sa, že Facebook ponúka slobodu a priestor, ľudia sa tam hlásia k názorom a skupinám, ktoré majú svoje konkrétne myšlienky. Bolo to dávno, čo som narazil na skupinu, ktorá sa pýtala, kde bude bývať mladá rodina, ktorá poctivo pracuje, či bude klasicky po slovensky vždy prežívať od výplaty k výplate. A nebolo to tak dávno, aby sa dalo na to zabudnúť.

Kedy teda dostane na Slovensku mladá rodina byt? Všade sa dozvedáme, že sociálne slabší, celé rómske osady a nezamestnaní získajú ubytovanie. Občas kontejner, občas byty. Čo však mladá rodina, ktorá pracuje, má len nejaké peniaze, ale nedostane úver na kúpu bytu, nedostane ani len byt  a už vôbec nie nejaké daňové úľavy… K mladomanželskej pôžičke sa nedostanete ak ste sa náhodou brali po tridsiatke a problémov má bežný pracujúci človek viac než dosť. Ani zdravie nie je také aké by pracujúci človek chcel. Kým jeden behá akurát na poštu a do krčmy, druhý sa derie v práci aby z daní a rôznych platieb štátu z výplaty ostala len okresaná časť putujúca na nájom, splátky a opäť je človek na nule.

Odpoveď sa akoby naskytala jediná – (dá sa použiť aj odpoveď: „až naprší a uschne“) rozmyslieť si, či vôbec mať rodinu. Vezmime si príklad mladého páru, ktorý by chcel dieťa, ale nemá kde bývať. Akonáhle raz pôjde do podnájmu, už sa nikdy viac pri platení nájmu nemusí dostať na úroveň, kedy si zároveň niečo zarobí, aby neskôr došlo aj na vlastné bývanie. Asi každý z vás, má priateľov, ktorí riešia podobný problém. Z každej strany sa ozýva, ako človek drie ako kôň, zápasí so životom, nariadeniami a zákonmi. Iní nemusia pracovať, môžu si dovoliť dieťa kedykoľvek a kdekoľvek a o bývanie a o živobytie sa báť nemusia. Nie je to celkom spravodlivé, ale akonáhle sa niekto o tom vyjadrí, alebo to niekde spomenie, je trestne stíhaný, verejne odsúdený, alebo zosmiešnený komentármi prehnane uvedomelej správnej časti nášho ľudstva… takže aj preto sa ďalej vo veci nehrabme, ale spýtajme sa bez odpovede, „kedy?“ (že by nová vláda priniesla odpovede?)

1 komentár

  1. Otazka sa da zovseobecnit – kedy niekto nieco dostane zadarmo? Nuz vtedy, ked sa najde nejaky dobrodinec, ktory si odtrhne od ust a zo svojho zarobeneho daco venuje niekomu inemu. Existuje aj druha moznost, ktora sa tiez dost casto pouziva a to je kradez. Kradnut sa da lahko napr. nepriamou sprostredkovanou formou, ked si najmem nejakeho silneho lupica, ktory za mna niekoho okradne a cast lupu prerozdeli mne. Ked je ten lupic dostatocne mocny a podporuje ho dostatocne vela objednavatelov, taku kradez zvykne uspesne prehlasovat za legalnu, ba niekedy priam az spravodlivu. Najpouzivanejsia lupicska organizacia na taketo veci byva stat.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ