Orchidey a Phalaenopsis populárne aj u nás doma

0
2351

V súčasnosti si vysokú popularitu získali Orchidey. Kvety, o ktorých vieme celé stáročia ako o prekrásnych kvetoch Ázie a Ameriky, rastúce v lesoch, v korunách stromoch ako cudzopasník, priamo na zemi, alebo dokonca pod ňou. Orchideí je na desaťtisíce druhov, sú to prekrásne kvety a lákajú svojimi variáciami. Čo je pre slovenských pestovateľov naozaj plusom je najmä ich dostupnosť. Okrem toho je kvet ideálny ako darček, pretože nikoho neurazí.

Phalaenopsis
V obchodných centrách, v Hornbachu, v Tescu ale aj v každom dobrom kvetinárstve, si dnes môžete kúpiť množstvo druhov orchideí. Najznámejší a cenovo najdostupnejší druh je Phalaenopsis. Jeho rodová nestálosť spôsobila, že je ho možné krížiť a mutovať. Pre svoju nenáročnosť láka aj amatérov, starostlivosť o ne nie je komplikovaná a kvet vydrží niekoľko mesiacov. Po opadnutí je vyššia pravdepodobnosť opätovného kvitnutia, než pri iných druhoch. Orchidey vedia byť citlivé, Phalaenopsis vydrží o niečo viac. Už pri nákupe vyberajte zdravú rastlinku, venujte pozornosť listom a koreňom. Práve tam sa ukrývajú najčastejšie hrozby. Nie je to len o krásnom kvietku. Akékoľvek chyby na listoch môžu byť mechanickým poškodením, ale rovnaké problémy sa dosť podobajú na poškodenia škodcami. Netreba sa báť zakúpiť si orchideu v obchodnom centre v dobrej cene. Pri väčšom počte výpestkov a ich predaji sa znižujú viaceré náklady, preto sa netreba príliš báť nízkych cien. Ceny orchideí pritom klesajú minimálne, alebo neklesajú vôbec.

Množstvo iných druhov, nie len Phalaenopsisov a podobných ako odroda Vanda, si žiada rôznu starostlivosť. Vedzte však, že starať a mať orchidey nie je len tak bežné. Dnes cih majú ako doplnky mnohé hotely, reštaurácie, kancelárie, no starostlivosť o ne sa zanedbáva z neodbornosti, alebo aspoň z dôvodov nerešpektovania jednoduchých pravidiel zalievania a umiestnenia. Tma, umelé svetlo, alebo poloha na priamom slnku rastlinku zabíjajú.

Svet floristiky je pre mnohých z nás len svetom hrabania v hline, zašpinených nechtov, množstva driny ale aj radosti. Určite to nie je nič pre alergikov a lenivcov. Treba priznať, že výsledok snaženia stojí za to. Prekrásne kvety, skrášlené okolie a pýcha… Orchidey sú nádherné kvety, ktorým sa oplatí venovať. Pre niektoré gazdinky je to pokrok v tom, čo celé roky pestovali doma a čo bolo dostupné. 20 rokov po revolúcií sa k nám dostalo už všetko možné. Orchidey tu poznáme už 5 rokov a ich popularita stále klesá. Pokiaľ sa aj vy chcete orchideám venovať, možno sa vám hodí niekoľko rád, tipov na pestovanie, niečo o druhoch, chorobách, škodcoch a podobne. Skúste sa pozrieť na stránky http://orchidea.name

Pri hľadaní tipov k pestovaniu orchideí sa na našom a českom internete dá nájsť všeličo, aj stránky nafingované a poskladané z podivných textov lákajúce na reklamu. Tento tip na stránky http://orchidea.name berte ako overený tip.
PS: mimochodom, viete z čoho pochádza označenie Orchidea? Čítajte na stránkach, ženy budú prekvapené… Puritánky znechutené.