Okolo Zeme preletela planétka 4179 Toutatis, za 4 roky sa vráti

0
1538

Planétka Toutatis preletela okolo ZemeTesne okolo Zeme preletela malá planétka. 4179 Toutatis, ako sa podlhovastý vesmírny objekt volá, sa vracia každé štyri roky, obieha podobne ako naša planéta okolo Slnka, avšak práve každé štyri roky sa spoločne stretávame. Z vesmírneho hľadiska je to veľmi blízko, z hľadiska bežnej predstavy však stále pomerne ďaleko. Kým 29. septembra v roku 2004 sa Toutatis priblížil na vzdialenosť 1 549 719 kilometrov od Zeme, čo je 4x vzdialenosť Zeme od Mesiaca, pred tým 31. októbra 2000 to bolo 11 050 092 kilometrov a 29x vzdialenosť Zeme od Slnka. V stredu však planétka preletela vo vzdialenosti 7 miliónov kilometrov, čiže stále nemožno hovoriť že by sa približovala, alebo odďaľovala.

Prečo a čo je Toutatis?
Toutatis nesie svoj názov podľa keltsko-galskej mytológie, pričom boh Toutatis sa spomína aj ako ochranca Asterixa v známom komixovom príbehu. 4179 Toutatis ako jedna z najznámejších planétok obiehajúcich okolo Zeme patrí do skupiny NEO (Near Earth Object) od ktorého sa odvíja aj náročný, no dôležitý program monitorovania „objektov blízkych Zemi“. Planétku objavil C. Pollas 4. januára 1989 vo Francúzsku.

Nepravidelný tvar
Planétka má podlhovastý tvar, ktorý vo svojej najširšej časti presahuje priemer viac ako 4 kilometre. Podľa rôznych snímkov radarových meraní sa podarilo zistiť, že planétka má nepravidelný tvar s rôznou hustotou na rôznych miestach. To môže znamenať, že môže ísť o zmes rôznych pevných častí, ktoré vlastnou gravitáciou tvoria spojený celok.

Čo ak by…
Pri zrážke so Zemou by mohla v budúcnosti predstavovať veľký problém. Zničiť by totiž dokázala celé mesto a tým by mohla mať na svedomí veľký počet obetí. Vzhľadom na väčšinové zastúpenie povrchu Zeme vodou by mohol hroziť pád planétky do mora, avšak pri jeho veľkosti a tvare by nakoniec znamenal veľkú pohromu pre obrovskú vlnu tsunami. Pádom na „durch“ by vytvoril dve veľké vlny smerujúce od seba. Pri prelete atmosférou je však pravdepodobnejšie rozpadnutie aj vzhľadom na jeho konzistenciu. Aj tento scenár zatiaľ odborníci nepotvrdzujú a hoci bolo 12. 12. 2012, tak koniec sveta predsa predpovedali na 21.12.2012. Alebo že by tlačová chyba u Mayov a planétke nevypočítali správnu trasu?

Zdroj foto: NASA.gov