Obec Nová Lehota, miesto kde sa nakrúcal seriál Horná Dolná

0
28066

Seriál Horná Dolná, ktorému sme sa u nás už venovali, patrí medzi najobľúbenejšie programy vo vysielaní. Azda aj preto, že sa v mnohom inšpiroval slávnou kultovou trilógiou Slunce Seno… Aj v Hornej Dolnej majú farára medzi ústrednými postavami, dedinské problémy, dedinských frajerov, len akosi chýba Škopková a spol. Horná Dolná sa odohráva v slovenskej obci Nová Lehota, ktorá sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom (Trenčiansky kraj).

Nová Lehota
Prvá písomná zmienka o obci Nová Lehota pochádza z roku 1348, kedy patrila pod tematínske panstvo. Jej história je úzko spojená s vedľajšou Starou Lehotou a v starých dokumentoch boli uvádzané spoločne ako Lehata. Z historického hľadiska ide o významnú lokalitu, pretože osídlenie tu bolo dávno pred tým. Dosvedčujú to nálezy lužickej kultúry na Úhrade a hradisko zo železnej doby. Obec Nová Lehota mal založiť človek, ktorého menom bol Pokoj. Pokoj v obci je aj dnes. V seriály síce majú farára, ktorý nemá kostol a tak sa o priestory delí s miestnym fitness centrom, no v skutočnosti obec svoj kostol má. A nie hocijaký. Našli by ste tu novorománsky evanjelický kostol so zvonicou z roku 1866 a nebyť prisťahovalcov z brezovských a myjavských kopaníc, na svoj kostolík by si obec počkala ešte niekoľko desaťročí. Ďalšou sakrálnou stavbou je miestna jednoloďová kaplnka sv. Antona Padanského z roku 1903. V roku 1932 slávnostne odhalili pomník obetiam I. svetovej vojny, no po II. svetovej vojne ho upravili, aby pripomínal aj obete aj druhej vojny. V seriály sme mali možnosť vidieť slávnostné odhalenie pamätníka v tvare kakaovníka ako jedinej atrakcie. Miestnou zaujímavosťou je nemecký nápis na koniec cesty, ktorý sa v obci nachádza ešte z konca 19. storočia, kedy v obci žilo niekoľko nemeckých obyvateľov. (uviedol piestanskydennik.sk)

V súčasnosti má obec niečo cez 200 obyvateľov. Nová Lehota sa nachádza v Trenčianskom kraji, na hranici s Nitrianskym krajom. Blízko obce stojí zrúcanina hradu Tematín a nie tak ďaleko je aj Čachtický hrad. Dostanete sa sem ľahko po D1 a v smere od Bratislavy ešte pred Novým Mestom nad Váhom, pri ceste od Žiliny až za ním. Využite odbočku Lúka, Hôrka nad Váhom.

Google Street
V Googli nájdete obec podrobne nasnímanú. Nájsť tak môžete aj seriálovú krčmu.

Hlavné postavy seriálu
Hlavnými postavami seriálu sú Peter Sklár v úlohe Karola Frlajza, starostu obľubujúceho rybačku. Petra Polnišová predstavuje Eriku Bednárikovú, starostovu asistentku a snúbenicu miestneho frajera Ďura Brmbalíka jazdiaceho na Rapidke. Zuzana Šebová v úlohe krčmárky Terezy Peknej v miestnej rozpadajúcej krčme podniká a stará sa o pitný režim miestnych štamgastov. V úlohe farára Jána Chalúpku ml. sa objavuje Marek Majeský, ktorého otec Ján Chalúpka sttarší v podaní Štefana Kožku stále dúfa, že sa dočká vnúčat.